KRAJ/PROBLEM
Rohindżowie to mniejszość muzułmańska, która od dziesięcioleci jest prześladowana przez buddystów w Mjanmie (dawniej Birma). Po latach represji, braku dostępu do opieki zdrowotnej i edukacji, Rohindżowie zostali zmuszeni do masowej ucieczki z kraju. W sierpniu 2017 roku doszło do eskalacji przemocy wobec Rohindżów, w tym na ogromną skalę przemocy seksualnej.
Uciekając przed birmańskim wojskiem setki tysięcy Rohindzów schroniło się w regionie Cox’s Bazar, w Bangladeszu, gdzie powstał największy na świecie obóz uchodźców. Wysiłkiem wielu ludzi oraz organizacji udaje się uniknąć wybuchu epidemii, jednak brakuje lekarzy i sprzętu medycznego, a kliniki nie są w stanie objąć opieką zdrowotną wszystkich potrzebujących. Osoby, które przychodzą do obozu, są wycieńczone; zdecydowana większość dzieci cierpi na zespół stresu pourazowego i jest niedożywiona. Brakuje też opieki dla kobiet w ciąży.
ORGANIZACJA
Pediatra Iftikher Mahmood założył w 1999 roku HOPE Foundation For Women & Children of Bangladesh, której celem jest zapewnienie opieki medycznej kobietom w ciąży i dzieciom. Doktor Mahmood zebrał środki niezbędne do zbudowania szpitala dla 40 osób i kontynuuje działania fundrisingowe, aby dostarczyć pomoc medyczną możliwie jak największej liczbie potrzebujących.
Fundacja HOPE Foundation pomaga Rohindżom od samego początku obecnej fazy kryzysu humanitarnego w Bangladeszu. Dzięki stworzeniu systemu pomocowego obejmującego szpital, kliniki oraz transport medyczny, fundacja udzieliła pomocy tysiącom pacjentów. Działania organizacji są możliwe dzięki wsparciu partnerów z całego świata.
PROJEKTY
Kulczyk Foundation wspiera działania HOPE Foundation For Women & Children of Bangladesh w obozie dla uchodźców. Przekazane środki pomogą skonstruować szpital polowy. W skład infrastruktury szpitalnej wejdą 22 namioty, wyposażone w nowoczesny sprzęt, który pozwoli zapewniać profesjonalną opiekę kobietom i dzieciom.