KRAJ – PROBLEM
Filipiny to kraj wyspiarski w południowo-wschodniej Azji. W stolicy państwa, Manili, żyje ok. 13,5 miliona ludzi, spośród których wielu mieszka w slumsach. Jedną z dzielnic biedy jest Payatas, w którym duży odsetek mieszkańców stanowią dzieci.
Niektóre z dzieci mieszkających w slumsach pracują na wysypiskach śmieci. Przeszukują je w poszukiwaniu przedmiotów nadających się do recyklingu i ponownej sprzedaży. To pozwala im zarobić na utrzymanie swoich rodzin. Większość z nich nie ma dostępu do edukacji, przez co pozbawiona jest perspektyw na wyjście z biedy.
ORGANIZACJA
Założona przez dwoje Brytyjczyków, Roya Moore’a i Naomi Tomlinson, fundacja Fairplay For All (FFA) działa w Payatas od 2011 roku. Jej powstaniu przyświecała idea niesienia dzieciom pomocy poprzez sport.
Z inicjatywy Fairplay For All w Payatas utworzono świetlicę, w pobliżu której zaczęto organizować treningi piłkarskie. Każdego dnia e; każdego dnia w treningach uczestniczy w nich wiele dzieci. Wybudowano również boisko oraz założono pierwszą lokalną drużynę piłki nożnej, FC Payatas. Ponadto przy świetlicy utworzonej przez organizację działa Fairplay Café, która zatrudnia matki kilku podopiecznych fundacji.
Do wychowanków Fairplay For All należy Ronalyn Legata, dziewczyna z Payatas, która odniosła sukces na światową skalę. W 2012 roku dołączyła do grona podopiecznych FFA, a już w 2014 roku była reprezentantką narodowej drużyny Filipin, Team Philippines, na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej Dzieci Ulicy w Brazylii (Street Children World Cup 2014). W ich trakcie filipińska drużyna doszła do finału. Podczas kolejnej edycji turnieju w 2018 roku w Rosji Ronalyn była główną trenerką kadry.
PROJEKT WSPIERANY PRZEZ KF
Kulczyk Foundation, w ramach współpracy z Fairplay For All:
- przekazała środki finansowe na wsparcie drużyny dziewczynek Team Philippines oraz przygotowania do udziału w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej Dzieci Ulicy w 2018 roku w Rosji,
- udzieliła pomocy finansowej klubowi piłkarskiemu dzieci ulicy, FC Payatas.