KRAJ – PROBLEM
Bangladesz położony jest w Azji Południowej, nad Zatoką Bengalską. Jako państwo istnieje dopiero od 1971 roku, kiedy to w wyniku wojny odłączył się od Pakistanu i zyskał niepodległość. Bangladesz jest jednym z najgęściej zaludnionych, jak i najbiedniejszych krajów na świecie.
Równocześnie, Bangladesz należy do krajów o najtańszej sile roboczej, w którym niemal 13% dzieci w wieku 5-14 lat zmuszanych jest do pracy. Na przeszkodzie nie stoi nawet to, że począwszy od 2006 roku, w Bangladeszu można zatrudniać jedynie dzieci powyżej 14 roku życia. Dzieci zatrudniane są nielegalnie, a wiele zakładów, szczególnie tych mniejszych, zatrudnia tylko i wyłącznie osoby niepełnoletnie. W trakcie realizacji odcinka „Efektu Domina”, siedem spośród 42 milionów dzieci w wieku 5-17 lat żyjących w tym kraju pracowało, a połowa z nich nie mogła w związku z tym uczęszczać do szkoły.
ORGANIZACJA
Działająca od lat w Bangladeszu hiszpańska organizacja Educo prowadzi szkoły dla pracujących dzieci, w których uczy się ponad dziewięć tysięcy podopiecznych. Szkoły te działają na dwie zmiany – dzieci, które pracują rano, rozpoczynają lekcje o godz. 13, podczas gdy te pracujące na popołudniową zmianę przychodzą do szkoły na godz. 8:30. Dzięki temu dzieci nie muszą rezygnować z pracy, która jest niekiedy głównym źródłem utrzymania dla całej rodziny.
Dyrektor Educo w Bangladeszu, Nizam Uddin, wyszukuje budynki, które można zamienić na szkoły. Często są to prawdziwe ruiny – zdewastowane, bez prądu i wentylacji, ale tanie w utrzymaniu i – co najważniejsze – w dobrej lokalizacji, tak, aby dzieci miały blisko ze szkoły do pracy.
PROJEKT WSPIERANY PRZEZ KF
Kulczyk Foundation wsparła organizację Educo, poprzez remont oraz doposażenie pięciu szkół dla pracujących dzieci.