KRAJ / PROBLEM
Rohindżowie to muzułmańska mniejszość, która od dziesięcioleci jest prześladowana przez buddystów w Mjanmie (dawniejszej Birmie). Po latach represji, braku dostępu do opieki zdrowotnej i edukacji, Rohindżowie zostali zmuszeni do masowej ucieczki z kraju. W sierpniu 2017 r. doszło do eskalacji przemocy wobec Rohindżów, w tym przemocy seksualnej na dużą skalę. Uciekając przed armią birmańską, setki tysięcy Rohindżów schroniły się w regionie Cox’s Bazar w Bangladeszu, gdzie powstał największy na świecie obóz dla uchodźców. Obecnie, jak donosi Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), Rohindżowie mieszkający w obozach dla uchodźców w Bangladeszu doświadczają szczególnie wysokiego poziomu stresu psychicznego, co prowadzi do coraz większej liczby osób cierpiących na zaburzenia depresyjne i lękowe.
Ponadto, Bangladesz boryka się z poważnym problemem związanym z handlem ludźmi. Zorganizowane sieci przestępcze generują olbrzymi zysk, korzystając z popytu na tanią siłę roboczą poprzez handel ludźmi. W rezultacie, znaczna liczba kobiet i dziewcząt z Bangladeszu pada ofiarą handlu na tle seksualnym.
ORGANIZACJA
HOPE Foundation for Women & Children of Bangladesh została założona w 1999 r. w celu zapewnienia opieki medycznej kobietom w ciąży i dzieciom. Fundacja pomaga Rohindżom od samego początku obecnej fazy kryzysu humanitarnego w Bangladeszu. Dzięki stworzeniu systemu pomocy obejmującego szpital, kliniki i transport medyczny, Fundacja pomogła tysiącom pacjentów.
Bangladesh National Woman's Lawyers Association (BNWLA) to organizacja założona w 1979 roku przez prawniczki z Bangladeszu. Głównym celem BNWLA jest zapewnienie równości płci i sprawiedliwości społecznej wszystkim kobietom i dzieciom w Bangladeszu. BNWLA ma ogromne doświadczenie i wiedzę specjalistyczną w zakresie zwalczania handlu ludźmi, repatriacji ofiar z krajów sąsiednich oraz ich ponownej integracji w rodzinie i społeczeństwie.
PROJEKTY
Kulczyk Foundation wsparła projekt realizowany przez HOPE Foundation, który ma na celu poprawę dostępu do zdrowia psychicznego i usług wsparcia psychologicznego, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet i dzieci mieszkających w Bangladeszu, w tym społeczności Rohindżów w tym kraju.
Kulczyk Foundation wsparła również organizację BNWLA poprzez pomoc w realizacji projektu mającego na celu ochronę i rehabilitację ofiar handlu ludźmi, a także tych, którzy są narażeni na wykorzystywanie seksualne w Bangladeszu.