KRAJ – PROBLEM
Benin to kraj położony w Afryce nad Zatoką Gwinejską, który uzyskał niepodległość od Francji w roku 1960 i jest zamieszkiwany przez 11 milionów ludzi. Należy do jednego z najsłabiej rozwiniętych państw na świecie, gdzie, według statystyk z 2018 roku, ponad 60% osób powyżej 15-tego roku życia nie potrafi czytać ani pisać, a 45% dzieci poniżej 5-tego roku życia jest niedożywiona. W Beninie bieda i niski poziom edukacji przeplatają się z zabobonami, do których należy silna wiara w czary. Przedstawiciele ludu Bariba, jednej z zamieszkujących Benin grup etnicznych, uważają, że choroba czy śmierć drugiego człowieka jest skutkiem użycia czarów, a czarownikiem może być nawet nowonarodzone dziecko.
Mimo że od 2010 roku w Beninie nie można już legalnie oskarżyć o czary dziecka, wśród ludu Bariba panuje przekonanie, że przedwczesny poród, pośladkowy, z rączką do przodu, czy też brak pierwszego krzyku to znaki sugerujące przyjście na świat czarownika. Stanowią one wyrok dla takiego dziecka, które może w rezultacie zostać wypędzone z lokalnej społeczności lub zamordowane. Oskarżone o czary mogą również zostać starsze dzieci – wyżynające się pierwsze zęby z góry, zły wzrok, czy też odstające uszy są podstawą do wyrzucenia dziecka ze społeczności.
ORGANIZACJA
SOS Wioski Dziecięce (SOS Children’s Villages) to założona w 1949 roku sieć organizacji, której celem jest niesienie pomocy dzieciom, które straciły dom i rodzinę, jak również takim cierpiącym z powodu różnych form wykluczenia społecznego, w tym skrajnego ubóstwa. W trakcie realizacji odcinka „Efektu Domina”, w 135 krajach świata działało ponad 500 SOS Wiosek Dziecięcych, w tym trzy Wioski Dziecięce w samym Beninie, do których trafiają m.in. dzieci, które w wyniku oskarżeń o czary zostały wygnane z lokalnej społeczności. Tam otrzymują schronienie, wyżywienie, dostęp do edukacji oraz możliwość powrotu do życia w społeczeństwie. Ponadto, SOS Wioski Dziecięce Benin organizują warsztaty i wykłady, których celem jest walka z oskarżeniami o czary.
PROJEKT WSPIERANY PRZEZ KF
Kulczyk Foundation wsparła SOS Wioski Dziecięce w Beninie przekazując środki na:
- zakup żywności dla dzieci-beneficjentów oraz ich przybranych matek SOS przez okres 12 miesięcy,
- wybudowanie i wyposażenie domów dla podopiecznych organizacji,
- przeprowadzenie kampanii społecznej mającej na celu zwrócenie uwagi lokalnej społeczności na problem oskarżeń o czary i ich konsekwencje.