KRAJ – PROBLEM
Grecja jest krajem położonym na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, z których 165 jest zamieszkałych. W wyniku fali kryzysu migracyjnego od 2015 roku greckie wyspy położone blisko granicy z Turcją (m.in. wyspa Lesbos) stanowiły w latach 2015-2016 jeden z częstszych celów uchodźców przybywających do Europy.
Dla Europy rok 2015, w którym realizowany był odcinek „Efektu Domina”, był, według danych Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (United Nations High Commissioner for Refugees, UNHCR), rokiem przełomowym. Uciekając przed konfliktami i prześladowaniami, ponad milion uchodźców dotarło wówczas przez Morze Śródziemne do Europy. Na samą wyspę Lesbos przybyło wtedy ponad pół miliona uchodźców, w większości z ogarniętej wojną Syrii. Mieszkańcy tej wyspy stanęli przed ogromnym wyzwaniem zaopiekowania się masowo przybywającymi tam uchodźcami.
GRUPY WOLONTARIUSZY
Brytyjska para, Philippa i Eric Kempsonowie, ponad ćwierć wieku temu przyjechała na wyspę Lesbos na wakacje, a kilka lat później postanowiła spędzić tam resztę życia. W związku z chęcią niesienia pomocy przybywającym na wyspę uchodźcom rodzina zrezygnowała ze swojego dotychczasowego życia zawodowego. Prowadzony wcześniej sklep przekształcili na magazyn i punkt pierwszej pomocy.
W pomoc dla uchodźców przybywających na wyspę Lesbos zaangażowała się Melinda McRostie, która zdecydowała się przekształcić prowadzoną przez siebie restaurację w centrum logistyki dla działających w Molyvos wolontariuszy. Na tyłach jej restauracji Captain’s Table powstał prowizoryczny obóz dla uchodźców.
PROJEKT WSPIERANY PRZEZ KF
Kulczyk Foundation przekazała grupom wolontariuszy ponad 32 tysiące koców ratunkowych, które trafiły do uchodźców bezpośrednio po ich dotarciu do wybrzeża wyspy Lesbos.