OPIS PROBLEMU
Gwatemala to kraj, w którym w latach 1960-1996 toczyła się wojna domowa, podczas której zginęło lub zaginęło ponad 200 000 osób, głównie cywilów. Jej skutki są po dziś dzień bardzo dotkliwe, a Gwatemala boryka się z wieloma problemami społecznymi. Szacuje się, że 56% ludności kraju żyje poniżej progu ubóstwa, a 23% populacji – w skrajnym ubóstwie. Bieda niesie za sobą szczególnie groźne konsekwencje w życiu dzieci. Należą do nich problemy zdrowotne, niedożywienie czy rezygnacja z edukacji na rzecz pracy zarobkowej. Według danych Banku Światowego Gwatemala ma szósty najwyższy wskaźnik chronicznego niedożywienia na świecie i najwyższy w Ameryce Łacińskiej i Karaibach. Przewlekłe niedożywienie w dzieciństwie (i zahamowanie wzrostu) dotyka 47% wszystkich dzieci poniżej piątego roku życia, 58% dzieci populacji rdzennej i 66% dzieci z rodzin o najniższych dochodach.
Ponadto wiele dzieci i nastolatków ma ograniczony dostęp do edukacji, a ponad 1,6 miliona młodych ludzi w wieku od 15 do 24 lat nie uczęszcza do szkoły i nie posiada podstawowych umiejętności zawodowych niezbędnych do wkroczenia na rynek pracy. Dzieci i młodzież rezygnujące z edukacji często dołączają do lokalnych gangów i zarabiają na życie poprzez handel narkotykami.
Przestępczość i przemoc to problemy, które występują w Gwatemali na szeroką skalę. Najbardziej są na nie narażone kobiety i dziewczynki. Gwatemala jest jednym z krajów o najwyższej liczbie kobietobójstw i przypadków przemocy wobec kobiet na świecie. W dużej mierze wiąże się to z bardzo silnie zakorzenioną i funkcjonującą kulturą macho, która stanowi jedno z największych wyzwań dla gwatemalskich kobiet. Przemoc pociąga za sobą problem zachodzenia w ciąże przez młode dziewczęta. Nastolatki są atrakcyjnym celem dla gangów i gwałcicieli, a odsetek dziewcząt w wieku 10-14 lat, które są w ciąży, stanowi największy w całej Ameryce Łacińskiej.
OPIS ORGANIZACJI
Niosąca kompleksową pomoc dzieciom i młodzieży, organizacja El Patojismo działa w regionie miasta Jocotenango w Gwatemali. Prowadzi w pełni wyposażone centrum edukacyjne, które zapewnia nie tylko dostęp do wykształcenia, ale również do ponad 600 posiłków dziennie. Oferuje także zajęcia muzyczne, artystyczne, teatralne, sportowe oraz z zakresu nowych technologii. Jednocześnie El Patojismo umożliwia swoim wychowankom odbycie warsztatów i praktyk zawodowych, aby zwiększyć ich szanse na zdobycie zatrudnienia. Ponadto w placówce organizacji działa klinika medyczna, z której rocznie korzysta 1500 osób.
Założycielem El Patojismo jest gwatemalski nauczyciel Juan Pablo Romero Fuenes, który rozpoczynał swoją działalność dla dzieci w garażu domu swoich rodziców. Następnie bardzo się ona rozrosła, a w 2014 roku Juan Pablo został nagrodzony tytułem CNN Hero.
OPIS PROJEKTU
Kulczyk Foundation wspiera El Patojismo w tworzeniu bezpiecznej przestrzeni dla kobiet i dziewczynek, których problemy zwiększają w się rezultacie pandemii. Jest to miejsce wolne od przemocy, w którym otrzymują pomoc zdrowotną, psychologiczną, w tym wsparcie w zakresie zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego. Dziewczynki mają tam zapewniony dostęp do darmowych produktów menstruacyjnych oraz wiedzy o swoim ciele. Jednocześnie mogą rozwijać swoje pasje i umiejętności artystyczne.
Dodatkowo w ramach wspólnego projektu obu organizacji działa sieć edukatorów, którzy są wyposażeni w kompetencje potrzebne, by zidentyfikować przypadki wykorzystywania seksualnego. Wspierają oni również dziewczęta i kobiety, które padły ofiarami nadużyć seksualnych, udzielając im pomocy w leczeniu traum oraz problemów emocjonalnych i zdrowotnych. Ponadto pod nadzorem wykwalifikowanego personelu dziewczynki mogą uczestniczyć w warsztatach z przedsiębiorczości, które pozwolą im na zdobycie pracy w przyszłości.
El Patojismo szacuje, że w trakcie projektu bezpośrednią pomoc uzyska ponad 130 dziewczynek zapisanych do programu edukacyjnego na rok 2021. Pośrednio, wspartych zostanie ponad 200 kobiet w różnym wieku z lokalnej społeczności.
Zobacz Efekt Domina