KRAJ
Malawi to nieduży kraj w południowo-wschodniej Afryce, zamieszkany przez prawie 20 milionów ludzi. Wzrost populacji należy do największych na świecie. Statystycznie, jedna kobieta rodzi ponad pięcioro dzieci. Większość Malawijczyków jest dotkniętych biedą.
Malawi znajduje się wśród krajów najbardziej dotkniętych epidemią HIV/AIDS. Mimo że rząd refunduje leki antyretrowirusowe, wiele osób nie chce poddać się testom i leczeniu. Dodatkowo, duży odsetek osób aktywnych seksualnie nie decyduje się na korzystanie ze środków antykoncepcyjnych. W efekcie tysiące dzieci zostaje osieroconych, a wiele rodzi się już zakażonych wirusem HIV.
Bieda i choroby powodują, że duża część dzieci, a w szczególności sieroty, nie ma możliwości ukończenia szkoły. Tylko niewiele ponad 60% populacji Malawi umie czytać i pisać.
ORGANIZACJA
Marie da Silva założyła Jacaranda Foundation w 2002 roku, gdy dowiedziała się, że szkoła w jej rodzinnej wiosce w Malawi miała zostać zamknięta. Założona przez nią fundacja zapewnia w swojej placówce darmowe kształcenie, opiekę zdrowotną i posiłki dla dzieci w najtrudniejszej sytuacji, w tym często sierotom. KF podjęła współpracę z Jacaranda Foundation w 2015 roku, w ramach realizacji projektu ukazanego w jednym z odcinków trzeciego sezonu Efektu Domina. Kulczyk Foundation wsparła wówczas realizację projektów edukacyjnych Jacaranda Foundation.
PROJEKTY
Prace nad szkołą zawodową im. Jana Kulczyka (Jacaranda Jan Kulczyk Vocational School) rozpoczęły się pod koniec 2017 roku. Budowa i prace wykończeniowe w szkole zakończyły się pod koniec 2019 roku, a jej otwarcie planowano na kwiecień 2020 r. Z uwagi na globalną pandemię koronawirusa, otwarcie szkoły zostało jednak przesunięte. Pierwsi uczniowie przeszli już proces rekrutacji i czekają obecnie na zgodę na rozpoczęcie nauki od władz Malawi. Podczas pandemii COVID-19, Jacaranda Foundation zapewnia opiekę zdrowotną, wspierając tym samym lokalną społeczność. Ze względu na zamknięte szkoły, nauczyciele fundacji wspierają dzieci w nauce zdalnej poprzez przekazywanie im materiałów edukacyjnych w postaci kserokopii. Dodatkowo, uczniowie, w ramach wolontariatu, szyją maseczki, które są następnie dystrybuowane przez szkołę (do tej pory, szkoła rozdała już ponad 5 tysięcy maseczek).
Szkoła zawodowa im. Jana Kulczyka oferować będzie kształcenie w 6 kierunkach:
- Video, Photo and Sound production – produkcja video i dźwięku, fotografia,
- Information and Communication Technologies – informatyka techniczna z telekomunikacją
- Food Production – produkcja żywienia
- Carpentry and Joinery – stolarstwo
- Cosmetology (hairdressing and make up) – kosmetologia i fryzjerstwo
- Painting and Decoration – malarstwo i dekoratorstwo
- Tailoring and Fashion design - krawiectwo i projektowanie ubioru
Każdy kurs będzie trwał albo 10 tygodni (na zakończenie którego uczestnicy otrzymają certyfikat) lub 20 tygodni (kończący się otrzymaniem dyplomu). Szkoła oferować będzie 4 godziny zajęć każdego dnia.