PROBLEM
W niektórych regionach Nepalu miesiączka wciąż stanowi temat tabu. Dziewczynki i kobiety podczas okresu nie mogą wchodzić do kuchni ani przygotowywać pożywienia. Zdarza się, że czasem dziewczynki podczas pierwszej miesiączki muszą wyjechać z domu do dalszej rodziny. Są też takie miejsca, w których praktykuje się zakazany prawnie zwyczaj chhaupadi – co oznacza, że zarówno dziewczynki, jak i kobiety w czasie menstruacji nie mogą nocować w domu. Zamiast tego muszą spędzać noce w szopie razem ze zwierzętami. Uważa się bowiem, że miesiączkująca kobieta jest nieczysta.
Badanie przeprowadzone w 2017 roku na wiejskich terenach Nepalu, w którym wzięło udział 150 dziewcząt, wykazało, że jedynie 6% z nich uważa menstruację za naturalny proces, podczas gdy aż 82% sądzi, że to klątwa. Na wiejskich obszarach kraju, 76% dziewcząt zgłosiło, że nie posiada żadnego źródła informacji o menstruacji – zarówno w szkole, jak i w rodzinie nikt z nimi o tym nie rozmawia. Na pytanie, czy dziewczynki mogą iść́ do szkoły podczas miesiączki, ponad 70% dziewcząt odpowiedziało „nie”. Na tych terenach zaledwie 2% uczennic korzysta z podpasek, a 98% zamiast artykułów higienicznych używa skrawków materiału. Tylko 4% dziewcząt podczas okresu kąpie się codziennie.
OPIS ORGANIZACJI
Days for Girls to międzynarodowa organizacja działająca na rzecz edukacji dziewcząt i kobiet w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Udziela ona również pomocy osobom wykluczanym społecznie ze względu na menstruację w różnych rejonach globu.
W Nepalu, Days for Girls pracuje przede wszystkim w dystrykcie Kalikot, gdzie wciąż praktykowana jest tradycja chhaupadi. Mało która kobieta ma tam dostęp do artykułów higienicznych oraz wiedzę, jak ich używać, a menstruacja uważana jest za coś wstydliwego, nieczystego. Organizacja prowadzi w Kalikot szkolenia zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. W ich trakcie chłopcy uzyskują niezbędną wiedzę dotyczącą procesów zachodzących w ciele podczas dojrzewania, a dziewczynki uczą się, jak dbać o swoje zdrowie reprodukcyjne. Otrzymują one również zestawy ekologicznych podpasek wielokrotnego użytku.
OPIS PROJEKTU
Dzięki wsparciu Kulczyk Foundation Days for Girls Nepal organizuje szkolenia z zakresu zdrowia reprodukcyjnego dla 2000 kobiet mieszkających w dystrykcie Kalikot. W ich trakcie uczestniczki otrzymują zestawy wielorazowych podpasek, które służą im przez lata.
Obejrzyj Efekt Domina