KRAJ/PROBLEM
Nepal, położony w środkowej części Himalajów, jest jednym z częściej odwiedzanych przez turystów państw Azji. Nepal to również kraj, który od lat boryka się z wieloma problemami ekologicznymi, równościowymi oraz kryzysem gospodarczym, do którego doprowadziła pandemia, katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi w 2015 oraz niestabilność polityczna. Problem stanowi również nierówność płciowa w Nepalu, która powoduje między innymi ubóstwo menstruacyjne stanowiące znaczące wyzwanie dla kobiet i dziewcząt w Nepalu, mając głębokie konsekwencje dla ich zdrowia i edukacji. Choć dokładne statystyki są ograniczone, dostępne badania wskazują, że znaczną część kobiet nie stać na zakup niezbędnych środków menstruacyjnych, kobiety i dziewczynki nie mają wystarczającej wiedzy na temat cyklu menstruacyjnego oraz zmagają się z wszechobecnym tabu wokół menstruacji.
ORGANIZACJA
NIDISI - nepalsko-niemiecka organizacja pozarządowa skupiająca się na realizacji projektów w dziedzinie innowacji ekologicznych, obszary działań organizacji w Nepalu obejmują: zdrowie menstruacyjne, recykling plastiku, zaopatrzenia w wodę pitną oraz edukacji młodzieży. Projekty oparte są na idei zrównoważonej przedsiębiorczości społecznej.
WSPÓŁPRACA POMIĘDZY KULCZYK FOUNDATION A NIDISI
Kulczyk Foundation w 2024 roku rozpoczęła wsparcie Projektu Sparsa* w Nepalu.
Sparsa to projekt, którego celem jest walka z ubóstwem menstruacyjnym i edukacja menstruacyjna wśród dziewczynek i kobiet w Nepalu. Organizatorzy projektu opracowali ekologiczne i w pełni biodegradowalne podpaski, które produkowane są z włókien bananowca będącymi odpadem rolniczym.
Kulczyk Foundation przekazała środki finansowe na rzecz:
- wsparcia budowy i funkcjonowania fabryczki ekologicznych podpasek,
- zakup materiałów potrzebnych do produkcji podpasek,
- zakup maszyn produkcyjnych,
- zatrudnienie lokalnych pracownic fabryczki
*Sparsa – ("Sparśa" (Sanskrit; Pali: phassa) to sanskrycki/indyjski termin, tłumaczony jako "kontakt", "dotyk", "uczucie", "wrażenie zmysłowe", itp. Jest zdefiniowany jako zetknięcie się trzech czynników: narządu zmysłu, obiektu zmysłowego oraz świadomości zmysłowej (vijnana). Określenie to pojawia się w naukach buddyjskich)