PROBLEM
Pandemia wywołana przez koronawirusa COVID-19 odbiła się negatywnie na społeczeństwach wszystkich państw europejskich. W jej trakcie ogromnym problemem stała się wydolność i efektywność działania służby zdrowia, a także zapewnienie bezpieczeństwa jej personelowi. Wkrótce po wykryciu pierwszych przypadków zarażeń w Polsce i wprowadzeniu obostrzeń rządowych, placówki medyczne zaczęły cierpieć na braki zaopatrzeniowe. Szczególnie dotkliwy był brak środków ochrony osobistej dla lekarzy, pielęgniarek, salowych, ratowników czy diagnostów.
ORGANIZACJA
Pod koniec marca 2020 r. Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation, zadecydowała o przekazaniu 20 mln zł na walkę z epidemią wywołaną przez koronawirusa COVID-19. Środki trafiły do Fundacji Lekarze Lekarzom i zostały przeznaczone na zakup sprzętu medycznego.
Fundacja Lekarze Lekarzom została utworzona w maju 2011 r. decyzją Naczelnej Rady Lekarskiej.
PROJEKT
Łącznie z Chin sprowadzono:
- milion masek chirurgicznych,
- 1,5 mln masek z filtrem N95,
- 100 tys. kombinezonów ochronnych,
- 100 tys. przyłbic,
- 100 tys. gogli.
4 partie sprzętu zostały przetransportowane drogą lotniczą z Guangzhou Baiyun International Airport (port lotniczy Kanton) na Lotnisko Ławica w Poznaniu. Przewoźnikiem był LOT Cargo, wykorzystujący nowoczesne samoloty Dreamliner. Transport został opłacony przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i był realizowany w ramach akcji humanitarnej (co dało m.in. zwolnienie z cła i podatku VAT). Procesem produkcyjno-logistycznym z Chin zajęła się Polsko-Chińska Rada Biznesu.
Towar z Kantonu został przetransportowany do Poznania, gdzie przy pomocy lokalnych działaczy z organizacji przedsiębiorców Lions Club Poznań Pillory oraz ze wsparciem władz samorządowych Miasta Poznań zorganizowano bazę logistyczną dla Fundacji Lekarze Lekarzom. Stamtąd całość sprzętu została przekazana do Okręgowych Izb Lekarskich. Miasto Poznań zapewniło bezpłatnie transport oraz halę targową, a organizacja przedsiębiorców zajęła się pomocą w dystrybucji do szpitali i placówek medycznych wskazanych przez Fundację i Okręgowe Izby Lekarskie. W rozładunek i dostawy zaangażowane były także Grupa Raben, Akademia Wojsk Lądowych z Wrocławia i 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.
Sprzęt trafił do personelu medycznego w całej Polsce, który jest na pierwszej linii walki z epidemią wywołaną przez koronawirusa.