KRAJ/PROBLEM
Z roku na rok wzrasta liczba chorych zmagających się z nowotworami złośliwymi, które stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Szczególną grupą pacjentów są kobiety w ciąży chore na raka. Ich rosnącą liczbę tłumaczy się tym, że jednocześnie kobiety coraz częściej decydują się na macierzyństwo później, a nowotwory złośliwe dotykają coraz to młodsze osoby. W Polsce nie prowadzi się oficjalnych statystyk pokazujących, ile kobiet w ciąży choruje na nowotwory złośliwe, jednak fundacja Rak’n’Roll-Wygraj Życie! szacuje, że jest ich rocznie ponad 300.
Rak współistniejący z ciążą to wciąż tabu. Istnieje przekonanie, że ciąża może zaszkodzić chorej na nowotwór matce, a chemioterapia negatywnie wpłynie na zdrowie dziecka. W rzeczywistości, skuteczne leczenie onkologiczne może być obecnie prowadzone bez szkody dla dziecka, jednak wymaga ono szybkiej diagnozy i profesjonalnej pomocy. Doktor Jerzy Giermek, były kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w warszawskim Centrum Onkologii, przez lata prowadził leczenie kobiet w ciąży chorych na raka, mówi: „nasze dziewczyny rodzą duże, zdrowe dzieci, do tej pory żadne nie urodziło się z wadą”.
ORGANIZACJA
Fundacja Rak’n’Roll-Wygraj Życie! (Rak’n’Roll) otacza opieką pacjentów onkologicznych oraz ich rodziny. Celem fundacji jest zmiana schematu myślenia (i mówienia) w społeczeństwie o chorobie nowotworowej oraz poprawa jakości życia kobiet i mężczyzn borykających się z chorobą. Działania fundacji pomagają podejmować świadome leczenie oraz przechodzić przez swoją chorobę z godnością.
W przypadku kobiet w ciąży chorych na raka celem nadrzędnym Rak’n’Roll jest zapewnienie im właściwej opieki onkologicznej, to znaczy umożliwienie leczenia przy zapewnieniu bezpiecznego rozwoju nienarodzonych dzieci. Choroba nowotworowa ma duży wpływ na wszystkie aspekty życia i dlatego fundacja otacza swoich podopiecznych również opieką psychologiczną prowadzi różne projekty, takie jak: zapewnienie peruk z naturalnych włosów, organizowanie warsztatów stylistycznych, prowadzenie wspólnych zajęć sportowych czy remontowanie szpitalnych poczekalni.
Kontakt z osobami chorymi, które są w trakcie leczenia lub skutecznie przez nie przeszły wspomaga powrót do zdrowia, gdyż zwiększa to świadomość, że choroba nowotworowa to nie wyrok.
PROJEKT
Na prośbę fundacji Rak’n’Roll, Kulczyk Foundation sfinansowała renowację pomieszczeń w przychodni Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie (COI) w Warszawie. To kontynuacja programu „Poczekalnie Onkologiczne”, dzięki któremu możliwe było wyremontowanie poczekalni w szpitalach onkologicznych w kilku miastach w Polsce.