KRAJ – PROBLEM
Położona w Afryce wschodniej Tanzania jest jednym z najmniej rozwiniętych państw na świecie. Zdecydowana większość populacji kraju liczącego 55 milionów ludzi mieszka na obszarach wiejskich, gdzie dostęp do wody pitnej i usług sanitarnych jest ograniczony. Fakt ten wywiera znaczący wpływ na zdrowie i warunki życia mieszkańców oraz gospodarkę całego kraju. Ponad 60% ludności wiejskiej nie ma dostępu do czystej wody, a ponad 50% osób prowadzących gospodarstwa domowe musi przemierzyć średnio więcej niż kilometr dziennie, aby w porze suchej dostać się do źródła wody pitnej.
Mimo problemów związanych z dostępem do wody Tanzania przez dekady była państwem przyjmującym największą liczbę uchodźców w Afryce. Konflikty etniczne i polityczne w sąsiednich krajach sprawiły, że w 2018 roku w Tanzanii znalazło schronienie ponad 222 tysiące uchodźców z Burundi i ponad 84 tysięcy uchodźców z Demokratycznej Republiki Konga.
W Tanzanii znajduje się kilkadziesiąt obozów dla uchodźców. W czasie produkcji odcinka „Efektu Domina” największym z nich był Nyarugusu, który uznawano wówczas za trzeci co do wielkości obóz dla uchodźców na świecie. W tamtym czasie przebywało w nim ponad 131 tysięcy ludzi z Burundi i Demokratycznej Republiki Konga.
ORGANIZACJA
Założona w 1997 roku tanzańska organizacja TWESA (Tanzania Water and Environmental Sanitation) specjalizuje się w realizowaniu projektów wodnych i sanitarnych. Jednocześnie od samego początku istnienia skupia się na pomaganiu uchodźcom. Niezależnie od podejmowanych inicjatyw związanych z wodą, w trakcie przeszło dwudziestoletniej działalności, TWESA udzieliła wsparcia uchodźcom w siedmiu obozach w Tanzanii, docierając tym samym do ponad 350 tysięcy osób. W 2017 roku organizacja zatrudniała ponad 530 pracowników, w tym ponad 390 uchodźców.
W Nyarugusu TWESA odpowiada za zarządzanie obozem. Do działań wykonywanych przez organizację na terenie obozu należy też zaliczyć przyjmowanie uchodźców oraz przydzielanie im miejsc pobytu, dystrybucję wody i żywności, a także zapewnianie pomocy medycznej.
PROJEKT WSPIERANY PRZEZ KF
Dzięki wsparciu udzielonemu przez Kulczyk Foundation:
- zakupione zostały cztery stalowe zbiorniki wodne o pojemności 95 tys. litrów każdy oraz jeden elastyczny zbiornik wodny o pojemności 30 tys. litrów, dzięki czemu możliwe stało się przechowywanie na terenie Nyarugusu dodatkowych 410 tys. litrów wody pitnej;
- przez rok oczyszczano wodę, z której korzystać mogli wszyscy uchodźcy przebywający w obozie;
- wyremontowano cztery studnie.