KRAJ/PROBLEM
Tanzania to największy i najbardziej zaludniony Kraj Afryki Wschodniej, w którym rozmieszczenie populacji jest bardzo nierównomierne. Ponad 60% ludności mieszka na obszarach wiejskich, mając ograniczony dostęp do wody pitnej i usług sanitarnych.Z kolei populacja miejska koncentruje się głównie na północy i wzdłuż wschodniego wybrzeża. Fakt ten wywiera znaczący wpływa na sytuację kobiet i dziewczynek.
Bieda i trudne warunki panujące na obszarach wiejskich zmuszają dzieci do emigracji do miast w celu znalezienia pracy w służbie domowej w prywatnych gospodarstwach. Szacuje się, że w Tanzanii ponad milion dzieci wykonuje prace służących, a w większości są nimi dziewczynki, co jest wynikiem głęboko zakorzenionej tradycji. Niektóre z nich padają przy tym ofiarami handlu ludźmi odbywającego się zarówno wewnątrz Tanzanii, jak i na pograniczu Tanzanii z sąsiednimi krajami. Ponadto wiele dziewcząt ucieka z domu, aby uniknąć przemocy domowej lub przymusowego małżeństwa, wskutek czego staje się łatwym łupem dla pośredników biorących udział w procederze handlu ludźmi.
Z dala od rodzin dziewczynki narażone są na wyzysk i nadużycia, w tym seksualne. Często za swoją pracę nie otrzymują obiecanego wynagrodzenia, pracują całymi dniami bez odpowiedniego wyżywienia i nie mają szans na edukację. Wiele z nich doznaje przemocy fizycznej i psychicznej.
OPIS ORGANIZACJI
WoteSawa to tanzańska organizacja pozarządowa niosąca pomoc dzieciom, które padły ofiarami niewolniczej pracy w służbie domowej oraz handlu ludźmi. Powstała w 2012 roku z inicjatywy Angeli Benedicto – aktywistki, która jako nastolatka doświadczyła niewolniczej pracy w służbie domowej.
WoteSawa działa na północy i zachodzie Tanzanii, prowadząc schroniska w Mwanzie i Kasulu (w regionie Kigoma). Ocalone od współczesnego niewolnictwa dziewczynki otrzymują w nich niezbędną pomoc, w tym dach nad głową, wyżywienie, opiekę zdrowotną i wsparcie psychologiczne. Organizacja prowadzi jednocześnie szkolenia zawodowe. Dzięki nim dziewczynki zdobywają umiejętności praktyczne, m.in. z krawiectwa, które pozwalają im na zdobycie źródła dochodu. WoteSawa pośredniczy także w reintegracji uratowanych dzieci z ich rodzinami oraz w umożliwieniu im powrotu do szkoły, jak również udziela wsparcia prawnego.
Ponadto organizacja angażuje się w szereg akcji uświadamiających skierowanych do dorosłych żyjących w ubóstwie, których dzieci są szczególnie narażone na współczesne niewolnictwo, jak również osób mających do czynienia z dziećmi wywodzącymi się z biednych rodzin. Kładzie nacisk na prewencję i ochronę praw dzieci, współpracując przy tym z lokalnymi władzami i różnymi instytucjami.
PROJEKT WSPIERANY PRZEZ KF
Kulczyk Foundation wspiera działania WoteSawy na rzecz dziewczynek, które padły ofiarami niewolniczej pracy w służbie domowej, jak również kobiet zagrożonych ubóstwem. W ramach współpracy obu organizacji sfinansowane zostały szkolenia z szycia wielorazowych podpasek oraz zakupiono odpowiednie maszyny i materiały do szycia. Działania te mają na celu umożliwienie zdobycia przez dziewczęta umiejętności krawieckich. Z kolei uszyte zestawy podpasek wielorazowych przekazywane są dziewczynkom i kobietom, które doświadczają różnych form ubóstwa, w tym ubóstwa menstruacyjnego.
Jednocześnie szerzona jest świadomość na tematy związane ze zdrowiem menstruacyjnym oraz prawami seksualnymi i reprodukcyjnymi. Projekt Kulczyk Foundation i WoteSawy realizowany jest w Mwanzie i dystrykcie Ngara.