Aż 39 proc. ubogich kobiet musi wybierać: chleb czy podpaska

Czułość i Wolność

W ramach akcji społecznej „Czułość i wolność. Budujmy równowagę w relacjach”, prowadzonej wspólnie przez Kulczyk Foundation z „Wysokimi Obcasami”, realizujemy cykl „Koleżankujmy się”.

Chcemy zachęcić kobiety do przełamywania wstydu, do szukania wsparcia i odpowiedzi na trudne i ważne dla nich pytania i problemy, które często nie przechodzą przez gardło nawet w rozmowie z bliskimi. Zależy nam, by pomóc Czytelniczkom przemóc się, zapytać i otrzymać ekspercką odpowiedź.

Nasza Czytelniczka jest zaskoczona, że w Polsce występuje ubóstwo menstruacyjne: Wiele ostatnio słyszałam o ubóstwie menstruacyjnym. Wciąż to do mnie nie dociera, że w dzisiejszych czasach mogą być dziewczęta lub kobiety, których nie stać na środki higieniczne. Jak można się przyłączyć do akcji, która zwalcza ten problem? Są jakieś organizacje, które w tym pomagają?

Natalia Miłuńska:

Problem z dostępem do środków higienicznych mają kobiety, które z różnych, często przejściowych powodów znalazły się bez środków do życia, osoby bezdomne, osadzone w zakładach karnych, dziewczyny, które uciekły z domu.

Jedzenie czy podpaski?

Zaangażowana w likwidowanie ubóstwa menstruacyjnego Kulczyk Foundation zwraca uwagę, że problem ten dotyczy kobiet na całym świecie, nawet tych, które mieszkają w krajach najbardziej rozwiniętych. Pojawia się on również w Polsce.

Według badania przeprowadzonego przez Plan International UK – 3 na 10 kobiet w Wielkiej Brytanii ma trudności z dostępem do środków higienicznych. Jak wynika z badań zleconych w 2020 roku przez Kulczyk Foundation ubóstwa menstruacyjnego doświadcza 19 proc. ubogich Polek, czyli z gospodarstw domowych o dochodach mniejszych niż 800 zł na osobę. W przypadku aż 39 proc. ubogich kobiet zdarzyło się, że musiały one zrezygnować z zakupu środków higienicznych na rzecz innych zakupów, na przykład jedzenia.

Jednak problem ubóstwa menstruacyjnego to nie tylko utrudniony dostęp do środków higienicznych, lecz również do wody, do miejsca, w którym można zmienić podpaskę, do opieki medycznej czy do odpowiedniej wiedzy.

Brak wiedzy powoduje, że menstruacja to temat wstydliwy

To właśnie brak wiedzy powoduje, że menstruacja to temat wstydliwy, często też po prostu temat tabu, o którym nie można mówić. Tabu w domu, luki w edukacji wśród młodzieży, kpiny i żarty ze strony rówieśników przekładają się m.in. na to, że dziewczynki nie akceptują swojego ciała, swojej kobiecości i seksualności.Takie nastawienie kształtuje postawy, które dziewczynki będą powielać w dorosłości.

W niektórych przypadkach brak dostępu do podpasek powoduje, że dziewczynki nie chodzą do szkoły w czasie miesiączki, co wpływa na ich wykształcenie i perspektywy zawodowe w przyszłości.

Kulczyk Foundation w swoich działaniach kładzie szczególny nacisk na walkę z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym. Jednym ze sposobów było zlecenie rzetelnych i szeroko zakrojonych badań tego zjawiska. Więcej o Fundacji i tym, jak możesz się włączyć w jej działania znajdziesz tutaj

Organizacją, która pomaga kobietom doświadczającym ubóstwa menstruacyjnego jest także Akcja Menstruacja. Ta fundacja wyrosła z akcji społecznych realizowanych przez kilka kobiet, które przejęły się sytuacją ubogich kobiet w Polsce. Więcej informacji o tym, jak możesz włączyć się w ich działania znajdziesz na funpagu fundacji: https://www.facebook.com/akcjamenstruacja/.

______

Czego potrzebujesz, by pozwolić sobie na czułość i wolność? Czego chciałabyś się dowiedzieć, a może wstydzisz się zadać to pytanie osobie, którą znasz? Co potrzebujesz skonsultować? Czy coś Cię niepokoi, albo masz intuicję, że coś jest ważne, ale nie znajdujesz jeszcze w sobie sposobów na rozwinięcie tej kwestii? Pisz do nas: listy@wysokieobcasy.pl lub bzurek@agora.pl z dopiskiem „Koleżankujmy się”

 

Opracowanie: Beata Żurek 

Ekspertka: Natalia Miłuńska pomaga przemienić bolesne symptomy w źródło siły. Jest antropolożką kultury, od 18 lat bada temat cyklu i menstruacji. Stworzyła autorską metodę pracy z cyklem miesięcznym na poziomie fizycznym i psychicznym. Prowadzi wykłady, warsztaty i szkolenia. Wydała książkę o bólu miesiączkowym, teraz pisze książkę o cyklu jako kobiecej super mocy. Więcej na www.miesiaczka.com.

Tekst opublikowany w ramach cyklu „Koleżankujmy się” w serwisie wysokieobcasy.pl 18 listopada 2020 r.