Dominika Kulczyk: Niech nikt Ci nie mówi, jak żyć

Czułość i Wolność

Poszukać w sobie mądrości. Zaakceptować siebie, swoje wybory, to, co nas zachwyca i to, co odrzucamy. I zbudować dobre relacje ze światem - z czułością.

Dzisiaj myślę, że czas pójść dalej. Nasza wewnętrzna mądrość, którą odnaleźliśmy w sobie w ciszy i spokoju mówi, żeby na niej się oprzeć i sięgnąć po wolność w byciu sobą. Ta wewnętrzna mądrość czasem powinna być też działaniem, akcją, niezgodą na rzeczywistość. Na to, że ktoś inny mówi nam co jest jedynie słuszne.

W natłoku sprzecznych informacji ze świata zewnętrznego można się pogubić. I można dojść do wniosku, że nie ma niepodważalnych autorytetów, nieomylnych ekspertów, roztropnych apolitycznych rządów.

Komu zaufać? Kogo zatem słuchać? Może siebie? Może naszej głębokiej mądrości, która mówi co słuszne, a co nie. Która nie chce zamknięcia drzwi i buzi. Na siłę. Może trzeba posłuchać mądrości, która chce kobiecego, czułego, empatycznego zrozumienia drugiego człowieka, czasem słabego.

Może to, że człowiek bywa słaby i potrafi o tym mówić jest jego siłą? I jego siłą jest też to, że nie boi się sięgać po nieznane mimo ryzyka upadku.

Chcemy lepszego bardziej czułego świata, ale on się sam nie stworzy. Trzeba zmiany. A ona jest immanentną częścią życia. Życia, które mimo bólu, strachu i niepewności, ciężarowi odpowiedzialności i pytaniom o to co będzie dalej, przynosi na świat kobieta. Ma siłę i odwagę, żeby to zrobić. Kreować nowe życie wbrew destrukcji strachu. Sięgać po siebie. Odrzucać to, z czym nie zgadza się jej wewnętrzne ja. Nie przyjmować bezkrytycznie, ale zawsze pytać swojej głębokiej mądrości o rozwiązania i pytać, dlaczego? Mieć odwagę do bycia wolnym.

Niech więc nikt nie mówi, jak myśleć, jak żyć jak wyglądać, jak zarabiać. Jak być.

Ty bądź dla siebie ostateczną mądrością. Bądź w połączeniu ze sobą, jedyną ostateczną instancją. Wtedy z czułością możesz połączyć się ze światem. W wolności. W wolności od strachu, że jesteś nie dość lub za bardzo. Bądź swoją wolnością.

 

***

 

Kulczyk Foundation zaprasza do kolejnej edycji konkursu grantowego. W tym roku wsparcie finansowe będą mogły uzyskać inicjatywy prowadzone przez kobiety lub realizujące projekty, których celem jest poprawa sytuacji kobiet i dziewcząt dyskryminowanych ze względu na płeć.

Bycie kobietą nie może być barierą w dostępie do zawodu, możliwości rozwoju i realizacji swoich pasji.

W każdym roku odbywają się dwie edycje konkursu grantowego. W każdej łączna wartość grantów to 250 tys. zł. Maksymalna kwota jednego grantu to 25 tys. zł. Wnioski do I edycji konkursu należy zgłaszać do 30 czerwca 2020.

Więcej tutaj.

  • Dominika Kulczyk - inwestorka i filantropka, szefowa fundacji Kulczyk Foundation, która wspiera projekty infrastrukturalne i pomocowe przede wszystkim w krajach rozwijających się. Autorka 60 filmów dokumentalnych poruszających problemy dyskryminacji oraz nierównego traktowania kobiet. Zwolenniczka i propagatorka Celów Zrównoważonego Rozwoju ustanowionych w 2015 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Artykuł ukazał się w „Magazynie Świątecznym” „Gazety Wyborczej” z 9-10 maja 2020 r.