Jak nie stracić kontaktu ze starszymi osobami

Czułość i Wolność

Słuchaj uważnie i aktywnie

Rozmawiając z osobą starszą musimy przede wszystkim kierować się empatią. Starajmy się nie pomijać tego, co dla naszej mamy, babci czy starszego sąsiada jest ważne.

Mów tak, by cię słyszano

Zaczynając rozmowę ze starszą osobą upewnijmy się, czy dobrze nas słyszy - jeśli ma problemy ze słuchem starajmy się mówić wyraźnie, głośniej i powoli - to zdecydowanie pomoże zachować spokojną atmosferę i nie sprawi, że nasz rozmówca poczuje się zestresowany.

Nie unikaj trudnych tematów

Nie unikajmy też rozmawiania o problemach czy troskach, z którymi starsza osoba mierzy się na co dzień - unikanie trudnych tematów nie jest wspierające a możliwość wygadania się może działać terapeutycznie.

Postaw na przyjemności

Dobrym sposobem przekierowania rozmowy na tematy pozytywne jest odniesienie się do wspomnień - starsze osoby mają znacznie lepszą pamięć długotrwałą i łatwiej im przywołać dobre przeżycia i emocje z przeszłości, niż te, które wydarzyły się niedawno. Innym pomysłem jest rozmowa o rzeczach, które mogą sprawiać przyjemność: ulubionych miejscach, smakach czy wspomnieniach - czyli o tym, co każdy z nas lubi.

Mów o sukcesach

Rozmawiając z babcią czy dziadkiem przy okazji spotkań rodzinnych pozytywnych bodźców może też dostarczyć podzielenie się sukcesami czy informacjami o rzeczach, które uważamy za dobre, a które przytrafiły nam się niedawno.

Pomiń politykę, religię i seks

I ostatnia porada, wynikająca z zasad savoir vivre (przydaje się nie tylko w rozmowie ze starszą osobą): omijajmy tematy odnoszące się do polityki, religii czy seksu - te zwiększają ryzyka wystąpienia napięć i negatywnych emocji.

 

Autorka: Aleksandra Mijakoska-Siemion

Tekst opublikowany na WysokieObcasy.pl 21 listopada 2020 r.