Kubeczek menstruacyjny i podpaski wielorazowe pomagają odczarować miesiączkę

Czułość i Wolność

W ramach akcji społecznej „Czułość i wolność. Budujmy równowagę w relacjach”, prowadzonej wspólnie przez Kulczyk Foundation z „Wysokimi Obcasami”, realizujemy cykl „Koleżankujmy się”.

Chcemy zachęcić kobiety do przełamywania wstydu, do szukania wsparcia i odpowiedzi na trudne i ważne dla nich pytania i problemy, które często nie przechodzą przez gardło nawet w rozmowie z bliskimi. Zależy nam, by pomóc Czytelniczkom przemóc się, zapytać i otrzymać ekspercką odpowiedź.

Nasza czytelniczka pyta o kubeczek menstruacyjny: „Od zawsze w czasie miesiączki używam tamponów i podpasek. Potem leżą w koszu z mieszanymi odpadami, zanim uzbiera się cały worek i wyrzuci się śmieci. To mało komfortowe i do tego nieekologiczne, a słyszałam o kubeczkach menstruacyjnych. Czy każda kobieta może je używać? Czy są jakieś ograniczenia?”.

Natalia Miłuńska:

Kubeczek menstruacyjny to alternatywa dla tamponów. Każda kobieta, która czuje się komfortowo, używając tamponów, może używać kubeczków. Kubeczek menstruacyjny jest to silikonowy pojemnik, który wkłada się do środka pochwy.

W tej chwili na rynku jest duży wybór kubeczków różnych firm, różnią się kolorem, rozmiarami i sposobem aplikacji.

Ważne, by upewnić się przy zakupie, czy kubeczek jest wykonany z silikonu medycznego z atestami. Przy wyjmowaniu i aplikacji kubeczka trzeba zachować szczególną higienę.

Podpaski wielorazowe

Alternatywą do podpasek jednorazowych są te wielorazowe. Jeśli są wykonane z bawełny z atestami, to nie podrażniają i nie wysuszają waginy, są miękkie i miłe w dotyku, łatwo się piorą. Likwidują też przekonanie, że miesiączka brzydko pachnie – dzięki naturalnej bawełnie nie mają brzydkiego zapachu. Wybierając jakieś na próbę, warto się upewnić, czy są wykonane z bawełny. Ona zapewni oddychanie, przewiew i wsparcie dla zdrowia intymnego.

Takie wielorazowe produkty wymagają przestawienia się – głównie zmiany myślenia – ale wiele kobiet je sobie chwali. Są bezpieczne dla zdrowia, nie generują ton plastikowych śmieci i pomagają odczarować miesiączkę. Główne ograniczenie związane z kubeczkami polega na tym, że lepiej nie zmieniać ich w łazience w kinie czy w szkole. Bo łazienka w takim miejscu to ryzyko zakażenia. Trzeba mieć dostęp do czystej łazienki, by móc spokojnie umyć kubeczek po wyjęciu i przed kolejna aplikacją.

______

Czego potrzebujesz, by pozwolić sobie na czułość i wolność? Czego chciałabyś się dowiedzieć, a może wstydzisz się zadać to pytanie osobie, którą znasz? Co potrzebujesz skonsultować? Czy coś Cię niepokoi, albo masz intuicję, że coś jest ważne, ale nie znajdujesz jeszcze w sobie sposobów na rozwinięcie tej kwestii? Pisz do nas: listy@wysokieobcasy.pl lub bzurek@agora.pl z dopiskiem „Koleżankujmy się”

 

Opracowanie: Beata Żurek 

Ekspertka: Natalia Miłuńska pomaga przemienić bolesne symptomy w źródło siły. Jest antropolożką kultury, od 18 lat bada temat cyklu i menstruacji. Stworzyła autorską metodę pracy z cyklem miesięcznym na poziomie fizycznym i psychicznym. Prowadzi wykłady, warsztaty i szkolenia. Wydała książkę o bólu miesiączkowym, teraz pisze książkę o cyklu jako kobiecej super mocy. Więcej na www.miesiaczka.com.

Tekst opublikowany w ramach cyklu „Koleżankujmy się” w serwisie wysokieobcasy.pl 11 stycznia 2021 r.