Mój czteroletni syn notorycznie bawi się przyrodzeniem. Jak ukrócić te zabawy?

Czułość i Wolność

W ramach akcji społecznej „Czułość i wolność. Budujmy równowagę w relacjach”, prowadzonej wspólnie przez Kulczyk Foundation z „Wysokimi Obcasami”, realizujemy cykl „Koleżankujmy się”.

Chcemy zachęcić kobiety do przełamywania wstydu, do szukania wsparcia i odpowiedzi na trudne i ważne dla nich pytania i problemy, które często nie przechodzą przez gardło nawet w rozmowie z bliskimi. Zależy nam, by pomóc Czytelniczkom przemóc się, zapytać i otrzymać ekspercką odpowiedź.

O pomoc poprosił nas Czytelnik, którego niepokoi zachowanie syna: Mam syna, ma 4 lata. Notorycznie bawi się swoim przyrodzeniem i śmieje się „że stoi”. Staram się mu tłumaczyć, że siusiak nie jest do wygłupiania się tylko do sikania. Ale nie przynosi to efektów. Jak rozmawiać z 4-letnim dzieckiem na ten temat? Mam problem ze znalezieniem rzetelnego źródła informacji i pomocy.

Joanna Klocek:

Rozumiem, że martwi się Pan o synka, który w ostatnim czasie nadmiernie interesuje się swoim siusiakiem. Domyślam się, że czuje się Pan bezradny po tym, jak tłumaczył mu Pan do czego służy miejsce intymne, a zachowania nie ustępują. To dobrze, że szuka Pan informacji i doceniam, że zwrócił się Pan do „Wysokich Obcasów”.

Ważne, aby Pan wiedział, że zachowania synka związane są z masturbacją dziecięcą. Jest to zachowanie naturalne i występujące w tym wieku u dzieci. Pana synek jest w wieku, w którym eksploruje świat i poprzez doświadczenia przekonuje się o tym, co jest przyjemne bardziej, a co mniej. 

Masturbacja dziecięca nie ma charakteru seksualnego

Właśnie w taki sposób dzieci zaczynają interesować się swoimi częściami intymnymi. Doświadczają wówczas przyjemności i z tego powodu powtarzają tę czynność. Ważne jednak, aby Pan wiedział, że masturbacja dziecięca nie ma charakteru seksualnego, tak ja dzieje się to u osób dorosłych czy nastolatków. Dziecko w tym wieku nie ma świadomości swojej seksualności i nie robi tego w celu zaspokojenia potrzeb seksualnych. Zwykle też w 5-6 roku życia masturbacja dziecięca zanika i ponownie pojawia się w wieku dojrzewania tj. ok 13. roku życia. W tym czasie u nastolatka ma ona już charakter i podłoże seksualne i służy do rozładowania napięcia seksualnego.

Na masturbację dziecięcą nie reagujemy złością

Rozumiem, że zastanawia się Pan, jak aktualnie postępować z dzieckiem. Napisał Pan, że rozmowa z nim o tym, do czego służy siusiak, nie sprawia, że synek zaprzestaje „zabawy”. To ważne, że uczy go Pan, do czego służą części intymne i takie informacje są w tym wieku wystarczające. Ważne jednak, aby Pan teraz nie wzmacniał jego zachowań poprzez szczególne zainteresowane tą czynnością. Kiedy dziecko zaczyna podejmować czynność, którą kojarzymy z masturbacją dziecięcą, należy odwrócić jego uwagę i zainteresować je czymś innym. 

To ważne, aby Pan nie reagował na takie zachowania złością, niezadowoleniem lub szczególnym zainteresowaniem i zwróceniem na niego uwagi. Takie reakcje zwykle wzmacniają niepożądane zachowania i dziecko uczy się, że podejmując taką „zabawę”, zyskuje szczególne zainteresowanie dorosłych.

Jeśli zachowania dziecka nie ustąpią, a wręcz zaczną się nasilać, to należy skontaktować się z psychologiem dziecięcym. Czasem takie zachowania u dzieci przybierają charakter kompulsywny i jeśli się nie wyciszają, to należy skonsultować to ze specjalistą. Mam nadzieję, ze moja odpowiedź okaże się dla Pana pomocna i nieco Pana uspokoi.

Serdecznie pozdrawiam.

______

Czego potrzebujesz, by pozwolić sobie na czułość i wolność? Czego chciałabyś się dowiedzieć, a może wstydzisz się zadać to pytanie osobie, którą znasz? Co potrzebujesz skonsultować? Czy coś Cię niepokoi, albo masz intuicję, że coś jest ważne, ale nie znajdujesz jeszcze w sobie sposobów na rozwinięcie tej kwestii? Pisz do nas: pytanie@wysokieobcasy.pl lub bzurek@agora.pl z dopiskiem „Koleżankujmy się”

 

Opracowanie: Beata Żurek 

Ekspertka: Joanna Klocek – psycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka pracująca w nurcie poznawczo-behawioralnym z elementami terapii psychodynamicznej. Prowadzi szkolenia o tematyce związanej z przemocą fizyczną, psychiczną i seksualną. Pracuje z osobami dorosłymi oraz dziećmi i młodzieżą. Pomoc psychologiczno-terapeutyczną świadczy w Ośrodku Relacje.

Tekst opublikowany w ramach cyklu „Koleżankujmy się” w serwisie wysokieobcasy.pl 22 lutego 2021 r.