Pajęczyny, nie drabiny. Robimy czułą rewolucję

Czułość i Wolność

„One zaczynają się w naszych domach, rodzinach, związkach, relacjach” – napisała niedługo po wybuchu pandemii do „Wysokich Obcasów” Dominika Kulczyk, przedsiębiorczyni i filantropka.

I zaproponowała, żebyśmy razem - Kulczyk Foundation oraz redakcja „Wysokich Obcasów” - zrobiły akcję społeczną „Czułość i wolność. Budujemy równowagę w relacjach”.

Po to, by razem przejść przez ten trudny, ale niezwykły czas pandemii. Czułyśmy lęk, ale miałyśmy nadzieję na zmianę, także na zmianę w naszych domach i relacjach z bliskimi. Uznałyśmy, że najpierw trzeba się przyjrzeć temu, jak wygląda partnerstwo, podział ról w rodzinach i uporządkować je, by potem wyjść śmiało w świat i zrobić to samo w pracy, w społeczeństwie, w polityce.

Bo czy powtórzy się szansa, żeby zamknięci w domach na całym świecie mężczyźni zobaczyli, czym jest praca domowa kobiet i jak trudno łączyć ją z opieką nad dziećmi oraz pracą zawodową? I żeby kobiety powiedziały: widzisz, jak mi ciężko? Podzielmy się obowiązkami.

Ale też czy powtórzy się szansa, żebyśmy wszyscy, kobiety i mężczyźni, zrozumieli, że lepsze efekty przynosi praca i wspólne działanie, gdy jest zorganizowane jak pajęczyna, którą tkają wszyscy razem, a nie jak drabina, kiedy z pozycji władzy i siły ten, który jest wyżej, pokrzykuje na tego, kto niżej?

Od kwietnia przygotowałyśmy dla Was prawie sto reportaży, wywiadów z najlepszymi ekspertkami i ekspertami, felietonów i esejów. Grę dla całej rodziny i sondaż.

Jesteśmy dumne, że chcecie być z nami, czytacie nasze teksty i piszecie do nas setki listów.

Bo chcemy zrobić wszystko, żeby sobie wzajemnie pomóc, żeby nam było łatwiej i lepiej żyć. Zrobić czułą rewolucję, czyli przestać się wstydzić emocji: czułości i życzliwości, empatii i chęci współpracy. Bo tylko na nich można zbudować lepszy świat. Ten po pandemii.

Tylko uwierzmy, że potrafimy, znajdźmy w sobie pewność, wspierajmy się wzajemnie. I zaakceptujmy siebie: to, jakie jesteśmy, co myślimy i jak wyglądamy.

Pandemia i zamknięcie: w domach, miastach, krajach, spowodowały, że odnalazłyśmy swoje wspólnoty: kobiet, które prowadzą małe firmy, mieszkanek wsi, dziewczyn, które znalazły wsparcie w grupach w mediach społecznościowych. One wykorzystały szansę, jaką dała im pandemia. Ich historie zebrałyśmy dla Was w specjalnej książeczce, e-booku, który możecie ściągnąć na górze tekstu.

Zilustrowała je dla nas jedna z najlepszych polskich rysowniczek Marta Frej.

To pierwszy e-book w cyklu „Czułość i wolność”, który krok po kroku wspierać Was będzie w przeprowadzaniu czułej rewolucji na co dzień.

Dobrej lektury. Znajdźcie w niej nie tylko ważne dla Was wskazówki, ale też przyjemność rozmowy z dobrymi przyjaciółkami.