Przystań (w) bliskości

Czułość i Wolność

Czułe spojrzenie i docenienie

Codzienność w domu raczej nie sprzyja zwiększaniu uważności – często niczym na autopilocie przebiegamy od zadania do zadania i wieczorem tylko uświadamiamy sobie, że kolejny dzień minął. Zapraszamy Was więc do spędzenia jednego dnia na bardziej uważnej i pozbawionej uprzedzeń obserwacji domowników. Postarajcie się z czułością przyjrzeć temu, jak funkcjonują, jak przeżywają różne uczucia, jak wykonują niektóre zadania (pewnie inaczej niż Wy :) ). Pytania, jakie warto sobie zadać, znajdziecie tutaj.

Wyrażenie wdzięczności

Po tym, jak już sobie uświadomicie, co cenicie w bliskich Wam osobach, warto zwrócić uwagę na to, za co jesteście im wdzięczni – czasami to konkretny gest, pocieszenie, a czasami to sam fakt, że są. Zachęcamy Was do wyrażenia wprost tej wdzięczności.

Wyrazy wdzięczności czy komplementy możecie zapisywać na karteczkach, wypowiedzieć, zapisać na lustrze – w jakikolwiek sposób najskuteczniej docierający do danej osoby. Pamiętajcie, że nie do każdego przemawiają najbardziej słowa – dla niektórych ważniejszy będzie czuły gest, poświęcenie pełnej uwagi, drobny podarunek czy konkretne działanie. Każdy ma swój preferowany „język miłości”, jak nazwał to już lata temu psychoterapeuta par Gary Chapman. Jeśli chcecie wiedzieć, w jaki sposób dać wyraz swoich pozytywnych uczuć wobec bliskiej osoby, aby na pewno to do niej dotarło, możecie zrobić krótki test, pokazujący preferowany przez Was sposób na okazywanie troski i miłości w bliskich relacjach. Test „5 języków miłości” bez problemu możecie wyszukać w Internecie.

Tu zaś znajdziecie kilka konkretnych pomysłów na to, jak oswajać wysokie natężenie bliskości w domu i zadbać o to, by było w nim więcej czułości i wolności.

Tekst i ćwiczenia opracowane przez zespół projektowy Kulczyk Foundation: Annę Gajewską, Dorotę Kuszyńską, Annę Samsel i Martę Tomaszewską.