Okresowa Koalicja konsultuje założenia do ustawy o dostępie do podpasek w szkołach

Wydarzenia

Uczestniczki i uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że środki menstruacyjne muszą stać się normą w polskich szkołach, a żadna dziewczynka nie powinna opuszczać zajęć edukacyjnych z powodu braku środków finansowych na ich zakup. Zdaniem zebranych to bardzo istotny element walki z ubóstwem menstruacyjnym w naszym kraju.

Najważniejszymi tematami poruszonymi podczas spotkania, oprócz kwestii dostępu do środków menstruacyjnych, były także możliwe sposoby ich finansowania oraz właściwa edukacja dotycząca cyklu menstruacyjnego.

Konsultacje zostały zorganizowane po ogłoszeniu inicjatywy zbiórki 100 000 podpisów, którą w imieniu Okresowej Koalicji zapowiedziała podczas Kongresu Kobiet, Dominika Kulczyk. Pierwszy polski projekt ustawy dotyczący menstruacji ma zostać złożony w parlamencie w formie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Ustawa ma wprowadzić bezpłatny dostęp do środków menstruacyjnych oraz edukacji na temat zdrowia menstruacyjnego we wszystkich szkołach.

Mimo wielu aktywności organizacji pozarządowych i samorządów przeciwko ubóstwu menstruacyjnemu w ostatnich latach, ten problem występuje wciąż także w Polsce i w dużym stopniu dotyczy młodych dziewcząt. Potwierdzają to badania Kulczyk Foundation z 2020 roku. Wynika z nich, że ponad połowa polskich nastolatek przynajmniej raz nie poszła do szkoły z powodu okresu. Jedna trzecia z nich nie jest przygotowana na nadejście pierwszej miesiączki. Co piąta młoda dziewczyna w Polsce musiała zwolnić się z lekcji z powodu braku środków menstruacyjnych.

- Dlatego nadszedł czas na zamiany systemowe, które pomogą dziewczynkom w Polsce funkcjonować w szkołach na równi z chłopcami – mówiły przedstawicielki Okresowej Koalicji.

Wzorem dla inicjatorów ustawy są Szkocja, Nowa Zelandia, Francja czy Anglia, gdzie takie przepisy i programy już istnieją.

Wszystkie osoby, które chcą wesprzeć inicjatywę, serdecznie zapraszamy do kontaktu z Kulczyk Foundation i Okresową Koalicją.

Aktualności

Pozdrowienia dla wspaniałych kobiet!

W Dniu Kobiet składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim niezwykłym kobietom, z którymi współpracujemy.

Dowiedz się więcej

Malta Festival Poznań nagrodzona GUSTAWEM

Malta Festival została laureatem najwyższej rangą Nagrody Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) – GUSTAW za rok 2023. Wyróżnienie jest szczególne nie tylko z powodu swojej rangi, ale także dlatego, że po raz pierwszy w historii Nagrody nie trafiła ona w ręce konkretnego artysty, lecz doceniono przedsięwzięcie kulturalne.

Dowiedz się więcej

Pierwsze laureatki nagrody Portrety Siostrzeństwa

Burmistrzyni Hrubieszowa Marta Majewska oraz Halina Andruszków i Wiktoria Batryn z Fundacji Uniters zostały 13 lutego uhonorowane nagrodą portalu Sestry wspieranego przez Kulczyk Foundation. – To nagroda dla Polek i Ukrainek, które pokazują, że dobro zwycięża, a więzy siostrzeństwa są silniejsze niż wojna – mówi Dominika Kulczyk, członkini kapituły Portretów Siostrzeństwa, prezeska Kulczyk Foundation.

Dowiedz się więcej