Okresowa Koalicja konsultuje założenia do ustawy o dostępie do podpasek w szkołach

Wydarzenia

Uczestniczki i uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że środki menstruacyjne muszą stać się normą w polskich szkołach, a żadna dziewczynka nie powinna opuszczać zajęć edukacyjnych z powodu braku środków finansowych na ich zakup. Zdaniem zebranych to bardzo istotny element walki z ubóstwem menstruacyjnym w naszym kraju.

Najważniejszymi tematami poruszonymi podczas spotkania, oprócz kwestii dostępu do środków menstruacyjnych, były także możliwe sposoby ich finansowania oraz właściwa edukacja dotycząca cyklu menstruacyjnego.

Konsultacje zostały zorganizowane po ogłoszeniu inicjatywy zbiórki 100 000 podpisów, którą w imieniu Okresowej Koalicji zapowiedziała podczas Kongresu Kobiet, Dominika Kulczyk. Pierwszy polski projekt ustawy dotyczący menstruacji ma zostać złożony w parlamencie w formie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Ustawa ma wprowadzić bezpłatny dostęp do środków menstruacyjnych oraz edukacji na temat zdrowia menstruacyjnego we wszystkich szkołach.

Mimo wielu aktywności organizacji pozarządowych i samorządów przeciwko ubóstwu menstruacyjnemu w ostatnich latach, ten problem występuje wciąż także w Polsce i w dużym stopniu dotyczy młodych dziewcząt. Potwierdzają to badania Kulczyk Foundation z 2020 roku. Wynika z nich, że ponad połowa polskich nastolatek przynajmniej raz nie poszła do szkoły z powodu okresu. Jedna trzecia z nich nie jest przygotowana na nadejście pierwszej miesiączki. Co piąta młoda dziewczyna w Polsce musiała zwolnić się z lekcji z powodu braku środków menstruacyjnych.

- Dlatego nadszedł czas na zamiany systemowe, które pomogą dziewczynkom w Polsce funkcjonować w szkołach na równi z chłopcami – mówiły przedstawicielki Okresowej Koalicji.

Wzorem dla inicjatorów ustawy są Szkocja, Nowa Zelandia, Francja czy Anglia, gdzie takie przepisy i programy już istnieją.

Wszystkie osoby, które chcą wesprzeć inicjatywę, serdecznie zapraszamy do kontaktu z Kulczyk Foundation i Okresową Koalicją.

Aktualności

Coraz bliżej święta

Już po raz czwarty Pracownię Efektu Domina odwiedziło Żywe Muzeum Piernika z Torunia. Pokazy historycznego wypieku piernika, prowadzone były przez animatorów – Mistrza Piernikarskiego i Wiedźmę Korzenną. Warsztaty organizowane były w dniach 05 – 08.12.2022 r. W ramach _ warsztatów Pracownię odwiedziło blisko 400 podopiecznych programu Żółty Talerz z 18 placówek.

Dowiedz się więcej

100. rocznica przyznania honorowego doktoratu Marii Skłodowskiej-Curie

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyły się uroczystości 100. rocznicy przyznania honorowego doktoratu Marii Skłodowskiej-Curie. Dyplom trafił w ręce wnuczki noblistki, prof. Hélène Langevin-Joliot. W imieniu Kulczyk Foundation przekazaliśmy nasze gratulacje i kwiaty. Pojawił się też moment, aby porozmawiać o planach remontu domu Marii pod Paryżem.

Dowiedz się więcej

Cykl Kariery tematem EFNI 2022. Jak dołączyć do programu dla pracodawców?

Cykl Kariery stał się jednym z tematów poruszonych podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. W czasie panelu dyskusyjnego EFNI Talks przedstawiciele Kulczyk Foundation opowiedzieli o nowym programie Fundacji dla pracodawców i korzyściach płynących z równościowego podejścia do zarządzania firmą.

Dowiedz się więcej