28 maja - Światowy Dzień Higieny Menstruacyjnej

Projekty w Polsce

Przypadający 28 maja Światowy Dzień Higieny Menstruacyjnej to dobry moment na podsumowanie dotychczasowych działań. W ramach Okresowej Koalicji, powołanego z inicjatywy Kulczyk Foundation zrzeszenia organizacji i ekspertek zajmujących się problemem wykluczenia menstruacyjnego, rozdaliśmy potrzebującym 12 mln produktów menstruacyjnych. Zebraliśmy na stronie takdlapodpasek.pl ponad 47 tys. podpisów pod apelem do rządzących w sprawie bezpłatnego dostępu do środków menstruacyjnych i edukacji na temat zdrowia menstruacyjnego w polskich szkołach. Z materiałów zgromadzonych w stworzonym przez nas internetowym hubie edukacyjnym mogą korzystać rodzice, pracodawcy, szkoły, urzędy i media.

– Lada dzień, dzięki zaangażowaniu naszych sojuszniczek z różnych stron sceny politycznej, przedstawimy w Sejmie projekt ustawy, którego celem jest wprowadzenie darmowych podpasek do szkół w całej Polsce – zapowiada Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation. Jak dodaje, kluczowe dla powodzenia inicjatyw Okresowej Koalicji jest wsparcie partnerów i szeroki odbiór społeczny jej działań.

– Nasi partnerzy regularnie przekazują nam środki menstruacyjne, z wielkim zaufaniem, że prześlemy je tam, gdzie są najbardziej potrzebne: do szkół, szpitali, domów dziecka czy miejsc, gdzie przebywają uchodźczynie i uchodźcy. Organizowane przez nas kampanie społeczne zwracają uwagę opinii publicznej na temat zdrowia menstruacyjnego – podkreśla liderka Fundacji.

Wśród medialnych inicjatyw Okresowej Koalicji szerokim echem odbiła się pierwsza w historii Polski telewizyjna kampania o menstruacji. Głośno było też o akcji #podpaskizaopaski w mediach społecznościowych – w jej ramach 400 osób opublikowało swoje zdjęcia z oczami przesłoniętymi czerwoną opaską, opatrując je hasztagiem akcji. Za każde opublikowane zdjęcie Kulczyk Foundation przekazała paczkę podpasek organizacji zajmującej się dystrybucją materiałów higienicznych wśród potrzebujących.

Dokonania Okresowej Koalicji były szeroko nagłaśniane i doceniane przez media. Money.pl, czołowy polski portal ekonomiczny, wyróżnił je Nagrodą Specjalną, przyznawaną osobom, firmom lub innym podmiotom prywatnym, które w danym roku wykazały się wyjątkowym wkładem społecznym.

– Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy angażują się w nasze działania i je wspierają. Razem zmieniamy naszą rzeczywistość. I nie zatrzymujemy się – podsumowuje Dominika Kulczyk.

Więcej o Okresowej Koalicji: https://okresowakoalicja.pl

Incijatywa Tak Dla Podpasek: https://takdlapodpasek.pl

Fot. Karol Wysmyk

 

Aktualności

Sprawdź, co wiesz o menopauzie. Wypełnij ankietę

Jak wynika z przygotowanego przez nas raportu "Menopauza bez tabu", aż 93% ankietowanych nie potrafi prawidłowo zdefiniować menopauzy. Sprawdź, jak dużo Ty wiesz o tym temacie. 

Dowiedz się więcej

Znamy nominowanych do nagrody konkursu dla pracodawców RównoWaga. Prokobieca firma roku

Urlopy menstruacyjne czy finansowanie psychoterapii – to niektóre z rozwiązań proponowanych przez pracodawców w ramach polityki równościowej. Wśród 99 zgłoszeń nadesłanych na konkurs organizowany przez Kulczyk Foundation, Kongres Kobiet i Konfederację Lewiatan, nie brakuje ciekawych pomysłów.

Dowiedz się więcej

RównoWaga w pracy. Konkurs na prokobiecą firmę roku

Kulczyk Foundation, Kongres Kobiet i Konfederacja Lewiatan zapraszają do udziału w wyjątkowym konkursie dla pracodawców. Stawką są nie tylko nagrody i prestiż. To także możliwość kształtowania nowych, lepszych standardów na polskim rynku pracy. 

Dowiedz się więcej