Biznes, równość, menstruacja - rusza Cykl Kariery

Projekty w Polsce

– Równość to taka sama pewność siebie mężczyzny i kobiety, to samo wsparcie od szefa czy szefowej. Gdzieś po drodze zapomnieliśmy o podstawowych potrzebach kobiet. Spójrzmy na nasze firmy i zastanówmy się - czy chcielibyśmy, żeby pracowała tu nasza mama, siostra albo córka? – mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

Fundacja wraz z Polską Radą Biznesu, Pracodawcami RP, Okresową Koalicją i Sukcesem Pisanym Szminką uruchamia kampanię społeczną Cykl Kariery. Patronat nad programem objął UN Global Compact Network Poland. Celem kampanii jest zmiana rzeczywistości w polskich firmach. Program skierowany jest do pracodawców, którzy chcą zadbać o równość płci oraz zdrowie i dobre samopoczucie zatrudnianych osób. 

Koalicja zaczyna z wysokiego C – pierwsza edycja kampanii ma na celu zmianę podejścia pracodawców do kwestii zdrowia menstruacyjnego i potrzeb kobiet w tym zakresie. Chodzi o upowszechnienie dostępu do podpasek w miejscach pracy, ale także szerzenie rzetelnej wiedzy na temat okresu, który wciąż pozostaje tematem tabu.

– Chcemy pomóc pracodawcom tworzyć przyjazne miejsca pracy dla wszystkich pracowniczek i pracowników, bez względu na płeć. Zaczynając od dostępności środków higienicznych i toalet - przez budowanie świadomości na temat zdrowia menstruacyjnego - po dalsze zbliżanie firmy do tematu równości płci – przekonuje Wojciech Kostrzewa, Prezes Polskiej Rady Biznesu, partnera Cyklu Kariery.

Menstruacja to biologiczne i naturalne zjawisko, które dotyczy niemal połowy społeczeństwa. Mimo to, pozostaje tematem wstydliwym i ignorowanym. Z badania dla amerykańskiej marki Thinx wynika, że 58% kobiet czuje wstyd przeżywając okres, a prawie trzy czwarte kobiet w drodze do łazienki ukrywa podpaskę. 

Raport Kulczyk Foundation wskazuje z kolei, że 17% kobiet w Polsce z powodu miesiączki zdarzyło się nie pójść do pracy lub szkoły. Co dziesiąta Polka musiała się zwolnić ze szkoły lub pracy z powodu braku podpaski lub tamponu w czasie okresu.

– Jesteśmy dopiero na początku drogi, w której uświadomimy sobie, że wpędzanie w poczucie wstydu czy lęku połowy społeczeństwa niesie ze sobą ogromne, negatywne skutki społeczne. I to ze względu na proces, który przecież dla kobiet jest czymś najbardziej naturalnym. To zmiana, bez której nie byłoby życia, nie byłoby nas – mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

Do Cyklu Kariery może dołączyć każda firma, instytucja, jednostka administracji publicznej czy organizacja społeczna zatrudniająca pracowników. Deklarację dołączenia do programu można wypełnić na stronie internetowej: www.cyklkariery.pl

Firmy, które przyłączą się do programu mają szansę stać się liderami zmian w Polsce. Stworzą grupę pracodawców, którzy wyznaczają kierunki w równościowym podejściu do zarządzania firmą.

Patronami medialnymi Cyklu Kariery zostali Dziennik Gazeta Prawna, Wirtualna Polska i Money.pl. Technologicznie wspiera nas Omni Calculator.

Aktualności

Przyznano stypendia im. dr. Jana Kulczyka

Ośmioro wybitnych studentek, studentów, doktorantek i doktorantów otrzyma stypendia im. dr. Jana Kulczyka.

Dowiedz się więcej

1,5 miliona podpasek dla szkół z całej Polski. Wspólna akcja Kulczyk Foundation i Rossmanna

Prawie 1,5 miliona podpasek trafiło do szkół w całej Polsce w ramach wspólnego programu Kulczyk Foundation i marki Rossmann. W ich dystrybucji bierze udział niemal 300 wolontariuszek.

Dowiedz się więcej

Tysiące podpasek dla domów dziecka. Wspólna akcja Your KAYA i Okresowej Koalicji

Cztery i pół tysiąca podpasek trafi do domów dziecka dzięki wspólnej akcji marki Your KAYA i Okresowej Koalicji. Firma zachęciła swoje klientki_tów do udziału w inicjatywie, w ramach której w ciągu 3 dni udało się zebrać aż 450 opakowań podpasek.  

Dowiedz się więcej