Grono wokół menopauzy

Projekty w Polsce
Grono wokół menopauzy

Menopauza to kolejny temat tabu, który był „niezaopiekowany”, dlatego postanowiliśmy kompleksowo się nim zająć – mówi Dominika Kulczyk, założycielka Kulczyk Foundation. – To dla nas,nomen omen, naturalna kontynuacjadziałania, które podejmowaliśmy w sprawie menstruacji i kampanii z nią związanej.

Opublikowany jesienią 2023 roku raport „Menopauza bez tabu”, pierwsze tak całościowe spojrzenie na menopauzę, dał asumpt do pogłębionej dyskusji na ten temat. Wskazał konkretne obszary, którymi fundacja zajęła się, by wygenerować – analogicznie jak w przypadku kampanii menstruacyjnej – wnioski, a w konsekwencji zaproponować rozwiązania, które mogłyby być wdrożone systemowo.

– Od października 2023 roku spotykamy się w gronie ekspertek i ekspertów, by diagnozować sytuację w poszczególnych obszarach dotyczących menopauzy, wskazywać możliwości, potrzeby i dyskutować o rozwiązaniach. Każde spotkanie poświęcone było innemu zagadnieniu. Podczas ostatniego przyglądaliśmy się sytuacji w edukacji społecznej i medycznej. Brak wiedzy o menopauzie ma swoje konsekwencje dla kobiet, które często nie wiedzą, co się z nimi dzieje i nie otrzymują właściwej opieki. To powinno się zmienić – mówi Anna Samsel, ekspertka w dziale projektów Kulczyk Foundation.

Jednym z partnerów fundacji w tym projekcie jest Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet. Od lat placówka cieszy się powodzeniem z powodu unikalnego podejścia do pacjentek w okresie transformacji menopauzalnej.

– Jesteśmy w stanie zapewnić pełną diagnostykę i leczenie, a wszystko w jednym miejscu w centrum stolicy. Z jednej strony, dzięki Poradni prowadzimy pacjentki ambulatoryjnie, z drugiej oferujemy kompleksowe hospitalizacje oparte na dogłębnej diagnostyce wraz z zaplanowaniem dalszego leczenia poza oddziałem. W razie potrzeby kontynuujemy opiekę w ramach Poradni Endokrynologiczno-Ginekologicznej – mówi dr hab. n. med. Michał Ciebiera, dyrektor Instytutu.

Okrągły Stół wokół menopauzy nie skupia się wyłącznie na aspektach medycznych. Rozwiązania, które chcą zarekomendować specjaliści dotyczyć będą również właśnie edukacji, zarówno wśród pacjentek, jak i lekarzy specjalistów, sposobów przełamywania społecznego tabu wokół menopauzy oraz tworzenia przyjaznych warunków pracy, odpowiadających potrzebom kobiet w tym okresie życia.

Ze współpracy z fundacją zadowolone jest również Polskie Towarzystwo Andropauzy i Menopauzy. Budowanie świadomości dotyczącej transformacji menopauzalnej jest ważne nie tylko wśród samych kobiet, ale w całym społeczeństwie. Prezes Towarzystwa Prof. dr hab. n. med. Wojciech Zgliczyński uważa działania fundacji za wizjonerskie w obszarze przemian społecznych dotyczących kobiet.

– Warto mówić głośno, czym jest menopauza, że to nie koniec życia dla kobiety – dodaje prof. Zgliczyński. – Powinny zrozumieć to nie tylko same kobiety, ale także ich najbliższe środowisko: rodzinne - czyli mąż, partner i dzieci, zawodowe - czyli szef i współpracownicy oraz środowisko lekarskie, w tym przede wszystkim lekarz rodzinny i ginekolog.

 

Zachęcamy do zapoznania się z Raportem i Kompendium wiedzy na temat menopauzy – oba możecie pobrać na stronie www.menopauzabeztabu.org.pl

Cała rozmowa z doktorem Prof. dr hab. n. med. Wojciechem Zgliczyńskim oraz dr hab. n. med. Michałem Ciebierą z Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiety dostępna jest tutaj.

Aktualności

Na drodze do Równowagi

Jak wdrożyć mechanizmy równości w swojej firmie? Jak proceduralnie wspierać młodych ojców w swojej firmie? W jaki sposób monitorować lukę płacową? Dzięki Poradnikowi "Na drodze do Równowagi" możesz skorzystać z gotowych i sprawdzonych rozwiązań. 

Dowiedz się więcej

Trwa druga edycja konkursu dla pracodawców RównoWaga. Prokobieca Firma Roku

Samo mówienie o równości w miejscu pracy nie wystarczy. Tymczasem tylko 3% firm posiada formalny dokument związany z różnorodnością, choć temat znany jest niemal połowie badanych przedsiębiorstw. Cierpią na tym przede wszystkim kobiety, które – choć są większością w naszym kraju – często nie mają zapewnionych podstawowych praw w miejscu pracy. To musi się zmienić i z takim przesłaniem rusza właśnie druga edycja konkursu na prokobiecą firmę roku RównoWaga, zainicjowanego przez Dominikę Kulczyk. 

Dowiedz się więcej

Zadbaj o swoje zdrowie w okresie menopauzy

Podczas spotkania interdyscyplinarnego Okrągłego Stołu na temat Menopauzy organizowanego przez Kulczyk Foundation, dr Małgorzata Bińkowska z Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy przedstawiła kwestionariusz MTT -   czyli polską wersję wypracowanego przez międzynarodowe gremium ekspertów  kwestionariusza diagnozującego objawy menopauzalne w 2 wersjach: dla kobiety i dla lekarza.

Dowiedz się więcej