Okresowa Koalicja apeluje o poparcie projektu ustawy

Projekty w Polsce
Okresowa Koalicja - członkinie składają projekt ustawy w sejmie RP.

APEL OKRESOWEJ KOALICJI O POPARCIE PROJEKTU USTAWY O DARMOWYM DOSTĘPIE DO PODPASEK W KAŻDEJ SZKOLE

Dwa lata temu przedstawicielki tego grona postawiły sobie cel – przygotowanie takich zmian w prawie, które zmienią sytuację kobiet. Po dwóch latach od przedstawienia w parlamencie założeń projektu ustawy, 14 czerwca członkinie Okresowej Koalicji przekazały posłankom i posłom projekt ustawy zapewniającej dostęp do środków menstruacyjnych w szkołach i uczelniach oraz wprowadzenie do programów szkolnych wiedzy o zdrowiu menstruacyjnym. - Dziś jesteśmy u celu. Przekazujemy projekt ustawy na ręce parlamentarzystek_ów. To dowód naszej siły i skuteczności! – nie kryła radości podczas czerwcowej konferencji w sejmie Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.

 

Projekt zobowiązuje właściwych ministrów do wprowadzenia w formie rozporządzeń przepisów dotyczących dostępności środków menstruacyjnych w placówkach oświatowych. Zagwarantowanie tej dostępności, fizycznej i ekonomicznej, to – jak czytamy w uzasadnieniu ustawy – obowiązek państwa, wynikający wprost z prawa kobiet do ochrony zdrowia. Autorzy projektu zauważają, że niespełnienie przez państwo tego obowiązku może prowadzić do stygmatyzacji kobiet i nieodpowiedzialnego traktowania schorzeń związanych z menstruacją. Jako przykład przywołują endometriozę. Dla zmagających się z tą chorobą kobiet brak zrozumienia w otoczeniu i stygmatyzacja towarzysząca miesiączce są dodatkowymi utrudnieniami w diagnostyce i leczeniu. Badania zlecone przez Fundację wskazują, że z powodu braku dostępu do środków menstruacyjnych kobiety często nie pojawiają się w pracy czy szkole. 21 procent dziewcząt w Polsce musiało opuścić lekcje, ponieważ nie miały przy sobie żadnych środków higieny menstruacyjnej. 54 procent uczennic przynajmniej raz opuściło lekcje z powodu miesiączki. Wdrożenie ustawy o bezpłatnych podpaskach w każdej polskiej oraz edukacja na temat zdrowia menstruacyjnego tak, aby żadna dziewczyna nie musiała opuszczać zajęć z powodu menstruacji to byłby ogromny krok świadomościowy, ale też bardzo ważna odpowiedź na pytanie o problem ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego wśród uczennic w Polsce. 

Dwa lata walki o godność 

W uzasadnieniu ustawy szeroko przedstawiono problem ubóstwa menstruacyjnego w wielu jego aspektach. Nie brakuje odniesień do konieczności wyrównywania szans mężczyzn i kobiet na rynku pracy. U podstaw projektu legło wyrażone w nim wprost przekonanie, że brak swobodnego dostępu do środków higieny menstruacyjnej, a w konsekwencji deficyty dostępu kobiet do edukacji oraz ograniczenie możliwości realizowania przez nie praw pracowniczych, przede wszystkim „podważają zasadę godności człowieka, stanowiącą fundament statusu jednostki w państwie demokratycznym”. 

Fakty mówią same za siebie 

Wykluczenie menstruacyjne, ubóstwo menstruacyjne są faktami!  Z badań zleconych przez Kulczyk Foundation wynika, że dwie trzecie kobiet w Polsce znalazło się kiedyś w takiej sytuacji, że nie miały dostępu do podpasek lub tamponów w szkole. A z taką sytuacją wiąże się poczucie wstydu, rezygnacja z wielu aktywności, wycofanie. – Chcemy pójść śladami Anglii, Francji, Szkocji czy Nowej Zelandii, gdzie takie przepisy i programy już istnieją – wyjaśniała  w czasie konferencji w Sejmie Dominika Kulczyk. 

Od deklaracji do konkretów 

Dotrzymując złożonej dwa lata wcześniej obietnicy – realizacji zmian systemowych w postaci projektu ustawy – u progu wyborów parlamentarnych członkinie i członkowie Okresowej Koalicji apelują do przedstawicieli wszystkich frakcji, niezależnie od politycznych barw, o deklarację poparcia zaproponowanych regulacji prawnych w nowej kadencji Sejmu. - To jest ten moment, kiedy od pustych haseł wyborczych trzeba przejść do czynów i poprzeć trwałe zmiany, które poprawią sytuację milionów dziewczynek i kobiet w Polsce – mówią jednym głosem członkinie i członkowie Okresowej Koalicji.

Udostępnij APEL NA FACEBOOKU

Pobierz APEL W PDF

Podpisz APEL NA STRONIE TAKDLAPODPASEK.PL

Aktualności

Ruszyła III edycja konkursu "Zdrowo nakręceni"!

Najbardziej kreatywni reżyserzy, czyli... dzieci po raz trzeci przygotowują filmy konkursowe opowiadające o gotowaniu, zasadach zdrowego odżywiania i równości w kuchni. Jest o co się starać, bo w tegorocznej edycji konkursu skierowanego do placówek objętych programem Kulczyk Foundation „Żółty Talerz” łączna pula nagród wynosi 45 000 zł. Nagrodzone placówki będą mogły przeznaczyć pozyskane środki na remont lub zakup niezbędnego do prowadzenia zajęć wyposażenia.

Dowiedz się więcej

Dominika Kulczyk nabyła prawa do Festiwalu Malta

Flagowy projekt kulturalny Poznania, przyciągający wybitnych twórców z całego świata zyska nowe, kobiece oblicze! Po lipcowej zapowiedzi Dominiki Kulczyk pomyślnie sfinalizowano zakup praw do marki Malta Festival Poznań. Transakcja zagwarantowała kontynuację idei trwającego od ponad 30 lat przedsięwzięcia uhonorowanego prestiżową nagrodą EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe).

Dowiedz się więcej

Pierwsze źródło wiedzy o menopauzie

Nowa strona zawiera mnóstwo informacji zebranych dzięki naszym ekspertom, może służyć jako znakomite pierwsze źródło wiedzy o menopauzie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania sie z naszą nową platformą edukacyjną - zachęca Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.

 
Dowiedz się więcej