Pierwsze źródło wiedzy o menopauzie

Projekty w Polsce
Pierwsze źródło wiedzy o menopauzie
Jak wynika z raportu przygotowanego we wrześniu przez Kulczyk Foundation (zobacz raport), 93% kobiet nie potrafi wskazać prawidłowej definicji menopauzy, a ponad 70% Polek przed menopauzą określa swój stan wiedzy o niej jako zły.
 
- A przecież to naturalny etap naszego życia. Musimy zacząć o nim mówić! Zamiast krzywdzących stereotypów i przesądów chcemy wiedzy i nowoczesnej opieki medycznej. Wierzymy, że troska o siebie zaczyna się od rozpoznania, co się z nami dzieje i co może nam pomóc - podkreśla Dominika Kulczyk.
 
 

Przełamywaniu stereotypów i zwiększeniu dostępu do rzetelnej wiedzy służy najnowsza akcja Kulczyk Foundation „Menopauza bez tabu”. Jej celem jest wypracowanie, przy udziale ekspertek i ekspertów, najlepszych standardów wsparcia, które pomogą kobietom w jak najbardziej komfortowy sposób przejść przez okres zmian. Kolejne etapy działań podejmowanych w tym zakresie, a także bogate treści eksperckie, poradnikowe, będą przedstawiane właśnie na stronie menopauzabeztabu.org.pl.

Aktualności

Wydłużony termin zgłoszeń do konkursu RównoWaga

Trwa konkurs na Prokobiecą Firmę Roku. RównoWaga, w którym nagradzane są postawy wyrównujące szanse kobiet i mężczyzn w karierze. Do projektu wciąż mogą zgłaszać się małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, samorządy i NGOsy. Nawet jeśli instytucja jest na początku drogi do równowagi, warto by wzięła udział. Każda organizacja dostaje wsparcie merytoryczne i dyplom. Z uwagi na liczne prośby termin składania zgłoszeń został wydłużony do 26 lipca.

Dowiedz się więcej

Na drodze do Równowagi - pobierz bezpłatny poradnik

Jak wdrożyć mechanizmy równości w swojej firmie? Jak proceduralnie wspierać młodych ojców w swojej firmie? W jaki sposób monitorować lukę płacową? Dzięki Poradnikowi "Na drodze do Równowagi" możesz skorzystać z gotowych i sprawdzonych rozwiązań. 

Dowiedz się więcej

Trwa druga edycja konkursu dla pracodawców RównoWaga. Prokobieca Firma Roku

Samo mówienie o równości w miejscu pracy nie wystarczy. Tymczasem tylko 3% firm posiada formalny dokument związany z różnorodnością, choć temat znany jest niemal połowie badanych przedsiębiorstw. Cierpią na tym przede wszystkim kobiety, które – choć są większością w naszym kraju – często nie mają zapewnionych podstawowych praw w miejscu pracy. To musi się zmienić i z takim przesłaniem rusza właśnie druga edycja konkursu na prokobiecą firmę roku RównoWaga, zainicjowanego przez Dominikę Kulczyk. 

Dowiedz się więcej