Stresuje mnie powrót do biura po pracy zdalnej. Przygnębia wizja wczesnego wstawania, stania w korkach

Koleżankujmy się

W ramach akcji społecznej „Czułość i wolność. Budujmy równowagę w relacjach", prowadzonej wspólnie przez Kulczyk Foundation i „Wysokie Obcasy", realizujemy cykl „Koleżankujmy się".

Chcemy zachęcić kobiety do przełamywania wstydu, do szukania wsparcia i odpowiedzi na trudne i ważne dla nich pytania i problemy, które często nie przechodzą przez gardło nawet w rozmowie z bliskimi. Zależy nam, by pomóc Czytelniczkom przemóc się, zapytać i otrzymać ekspercką odpowiedź.

Nasza Czytelniczka stresuje się przed powrotem do pracy w biurze: W czasie pandemii zgodnie z zaleceniami szefostwa pracowaliśmy zdalnie. Na początku byłam tym przygnębiona, trudno było mi się zorganizować. Ciągle włączony komputer, zaglądanie do poczty, ogarnianie spraw po godzinach pracy. Z czasem zaczęłam dostrzegać plusy - więcej snu rano, bycie w domu, nie traciłam czasu na dojazdy.Teraz zaczynają w pracy coraz częściej mówić o powrocie do biura i jestem przerażona.

Przyzwyczaiłam się do biura w domu. Nie wyobrażam sobie wczesnego wstawania, tracenia czasu na makijaż, dojazdów, stania w korkach. A nawet siedzenia w biurze, zebrań, które w realu zajmują godziny, a na Teamsach wystarczy 15 minut. Wydaje mi się, że teraz mam więcej czasu dla siebie, jestem lepiej zorganizowana. Przeraża mnie powrót do firmowej rzeczywistości. Mam wrażenie, że to strata czasu i bezsensowne siedzenie w miejscu, gdzie jestem mniej wydajna. Kiedy rozmawiam z koleżankami, mają podobne odczucia. Boję się, jak przed pierwszym dniem w szkole po wakacjach. Wiem, że to nieuniknione, ale to nie zmienia tego, że jestem rozdrażniona i przygnębiona. Nie wiem, jak sobie z tym poradzić.

Patrycja Modzelewska: Na wstępie chciałam podziękować za Pani list, w którym porusza Pani bardzo aktualny temat dotyczący wielu osób. Pisze Pani, że odczuwa lęk i niechęć do powrotu do dawnego systemu pracy. Zdążyła się Pani przyzwyczaić do obecnej sytuacji, wdrożyć zmiany w życie, wyrobić nowe nawyki i docenić zalety nowego stylu życia. I kiedy poczuła się Pani bezpiecznie w „nowej" rzeczywistości, nadchodzi czas na powrót do realiów, z którymi już się Pani pożegnała. To wyzwanie, które dla Pani oznacza rezygnację z wielu pozytywnych adaptacji, które wprowadziła Pani w swoim życiu.

Powrót do biura wywołuje mieszane uczucia pracowników

Pandemia dotknęła nas wszystkich. Zatrzymała społeczeństwo, zmieniła postrzeganie świata i podejście do życia. Często przeorganizowała nasze hierarchie potrzeb i wartości. Dlatego powrót do „przeszłości" dla wielu osób może stać w sprzeczności zarówno z tym, jak już ułożyli sobie codzienność, jak i nowo zdefiniowanym obrazem tego, jak chcieliby funkcjonować w przyszłości.

Pani odczucia co do pracy zdalnej podziela duża część respondentów przeprowadzonych badań. Niewielu chciałoby powrotu do zasad pracy sprzed pandemii.

Great Place to Work przeprowadził sondę wśród międzynarodowych odbiorców, z której wynika, że powrót do biura wywołuje mieszane uczucia pracowników. Tylko 30 proc. z nich chciałoby powrotu do biura na zasadach sprzed pandemii.

W Polsce podobne badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia dla OLX Praca, z którego wynika, że tylko 29 proc. Polaków czeka na szybki powrót do pracy w biurze. Natomiast 60 proc., gdyby mogło wybierać, wolałoby wdrożyć w życie pracę częściowo z domu, a tylko okazjonalnie z biura.

Lęk jest naturalny stanem emocjonalnym

Pisze Pani o odczuwanym lęku. Jest on naturalnym stanem emocjonalnym. W odróżnieniu od strachu dotyczy sytuacji wyobrażeniowych i nie jest wywołany realnym zagrożeniem, a negatywnym nastawieniem indukowanym przez nasze przeżycia i doświadczenia. Objawia się często jako stan oczekiwania na bliżej nieokreślone, nieprzyjemne doświadczenie.

Proszę pamiętać, że lęk, stres jaki odczuwamy w miarowej dawce, działa na nas motywująco. Natomiast jeżeli jest on na wysokim poziomie, może on działać demotywująco bądź wręcz paraliżująco. Długofalowy stres może również dezintegrować nasze życie na wielu płaszczyznach. Aby obniżyć lęk, jaki wywołuje myśl powrotu do pracy, należy konkretnie określić jego źródło.

Proszę zastanowić się, czym konkretnie jest stresor, i nazwać go. Poprzez obserwację zdać sobie sprawę, jak często myśl o powrocie do pracy pojawia się, jakie emocje tej myśli towarzyszą. Jakie jest natężenie lęku oraz jakie reakcje fizyczne towarzyszą powracającym myślom? Proszę zastanowić się, co Pani robi, gdy pojawia się lęk? W jaki sposób obniża Pani pojawiający się lęk? Jak relaksuje się Pani po sytuacji stresowej. Kroki, jakie może Pani podjąć w celu redukcji lęku, to przede wszystkim dbanie o siebie. Proszę zastanowić się, jak chciałaby Pani, aby wyglądał powrót do biura, co jest dla Pani ważne. Proszę przypomnieć sobie, czego Pani brakowało, pracując zdalnie, co było najtrudniejsze, a teraz może Pani z tego skorzystać.

Bardzo istotny jest work life balance, czyli zachowanie równowagi między pracą a życiem osobistym

Dzień przed powrotem do biura proponuję zrelaksować się, położyć wcześniej, nawet jeżeli nie będzie Pani mogła usnąć oraz przygotować wszystkie niezbędne rzeczy na jutrzejszy poranek. Ważne jest wyćwiczenie nowej, dla siebie odpowiednią rutyny. Aby móc to osiągnąć, warto pamiętać o planowaniu. Proszę się zastanowić, jak wygląda Pani poranek przed udaniem się do biura (konkretna czynność, np. makijaż, dojazd do pracy, stanie w korkach itd.). Ile czasu te czynności Pani pochłaniają. Posiadając taką wiedzę, uniknie Pani kolejnego szoku i zaskoczenia, ponieważ będzie Pani względnie przygotowana do nadchodzącej sytuacji i zaoszczędzi sobie Pani kolejnej dawki stresu.

Proszę przeanalizować swoje osiągnięcia w pracy zdalnej. Nie jest powiedziane, że Pani koncepcje zostaną odrzucone. Być może będzie mogła Pani korzystać z nich podczas pracy, będąc w biurze. Kolejnym ważnym aspektem jest możliwość bezpośredniego kontaktu z ludźmi, którego wielu z nas bardzo w pandemii brakowało, co miało niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie. Sądzę, że przynajmniej w początkowej fazie powrotu najważniejsze jest zfokusowanie się na sobie i jakości swojej pracy.

Bardzo istotnym elementem jest work life balance, czyli aby zachować równowagę między pracą a życiem osobistym, i higiena pracy - proszę nie zapominać o przerwach.

Odpoczynek jest istotnym elementem w zwiększaniu efektywności pracy, a także odgrywa kluczową rolę w procesie przyzwyczajania się do nowych warunków. Warto też samemu wyrobić zdrowe nawyki, które podnoszą jakość życia, np. spędzanie przerwy na świeżym powietrzu.

Pracodawca może wziąć pod uwagę opinie pracowników i zaproponować pracę hybrydową

Oprócz zdrowia psychicznego na równi stoi zdrowie fizyczne. W domu bardzo często nie mamy odpowiedniego miejsca wyznaczonego do pracy, co sprawia, że na nasz kręgosłup oddziałuje silny nacisk, którego skutkiem mogą być bóle pleców czy migreny. W biurze mamy odpowiadające naszym potrzebom miejsce pracy.

Proszę samej poszukać więcej korzyści i zastanowić się nad dobrostanem. Proszę swoje narracje przekuć w pozytywne afirmacje, np. otaczają mnie w biurze przyjaźni, zaufani ludzie; wykonuję satysfakcjonującą pracę. Proszę tworzyć pozytywne wypowiedzi i wypowiadać je na głos. Może Pani również zadać sobie otwarte pytania: Dlaczego wybrałam swój zawód? Dlaczego zdecydowałam się na pracę w obecnej firmie? Co lubię w swojej pracy? Jaki dostrzegam sens w swojej pracy? Zmiany dotyczą nas wszystkich i całej komórki organizacyjnej, więc również Pani korporacji, szefostwa oraz współpracowników.

Proszę porozmawiać z zespołem, szefostwem o swoich obawach, być może większość ma podobne myśli i boi się zmiany. Jest szansa, że pracodawca weźmie pod uwagę opinie pracowników i zaproponuje pracę hybrydową. Proszę pamiętać, że wiele firm rozważa wprowadzenie bądź już wprowadziła taki tryb pracy na stałe. Trwają również prace nad przepisami prawnymi, które pomogą to uregulować.

Początki są zawsze najtrudniejsze, niezależnie od aktywności, którą Pani zacznie. Proszę więc dać sobie czas na zaaklimatyzowanie się w nowej sytuacji oraz przeformułowywać swoje myśli na optymistyczne. Mam nadzieję, że powrót do biura będzie dla Pani finalnie miłym doświadczeniem.

Źródła: raport: https://praca.olx.pl/raporty-i-analizy raport: https://www.colliers.com/pl-pl/research/defining-a-work-revolution, raport: https://www.cushmanwakefield.com/pl-pl/poland/insights/the-past-present-and-future-of-offices , artykuł: https://www.greatplacetowork.com/resources/blog/are-your-employees-suffering-return-to-office-dread, artykuł: https://www.greatplacetowork.com/resources/blog/7-crucial-tips-for-managers-preparing-a-return-to-the-office-after-covid 

____________________________________________________________________________________________

Czego potrzebujesz, by pozwolić sobie na czułość i wolność? Czego chciałabyś się dowiedzieć, a może wstydzisz się zadać to pytanie osobie, którą znasz? Co potrzebujesz skonsultować? Czy coś Cię niepokoi albo masz intuicję, że coś jest ważne, ale nie znajdujesz jeszcze w sobie sposobów na rozwinięcie tej kwestii? Pisz do nas: pytanie@wysokieobcasy.pl z dopiskiem „Koleżankujmy się".

 

Opracowanie: Beata Żurek 

Patrycja Modzelewska – psycholog, terapeuta, coach. Jest założycielką firmy Edycja Limitowana, miejsca tworzonego z pasją i otwartością na drugiego człowieka. W zawodzie spełnia się, posiadając dwie ścieżki rozwoju: pierwsza to obszar terapeutyczno-psychologiczny, druga to obszar biznesowo-doradczo-coachingowy. Prowadzi praktykę psychologiczną między innymi online na platformie Avigon.pl.

Tekst opublikowany w ramach cyklu „Koleżankujmy się” w serwisie wysokieobcasy.pl 8 kwietnia 2022 r.

Zdjęcie: pexels.com