Czym jest ubóstwo menstruacyjne? (podkast)

Artykuły

Co najmniej 500 milionów kobiet na całym świecie doświadcza ubóstwa menstruacyjnego - wynika z raportu przygotowanego przez Kulczyk Foundation we współpracy z inicjatywą Founders Pledge. „Ubóstwo menstruacyjne poza brakiem dostępu do środków higienicznych może się objawiać przez brak dostępu do wiedzy o swoim ciele, brak bezpiecznego miejsca, gdzie można zadbać o higienę i życie w społeczeństwie stygmatyzującym temat menstruacji" - mówi dyrektorka działu projektów pomocowych Anna Frankowska z Kulczyk Foundation. Opowiada m.in. o Nepalu, gdzie kobiety podczas miesiączki uważane są za nieczyste i wysyłane w odosobnienie. Problem ubóstwa menstruacyjnego dotyka również wielu Polek. W naszym kraju miesiączka nadal jest tematem bardzo rzadko poruszanym publicznie, nawet w reklamach podpasek krew nie jest przedstawiana realistycznie, bywa niebieska!

„Stawianie menstruacji w obszarze tabu zarówno w rozmowach między małożnkami, jak i między rodzicami i dziećmi, to jest to wyzwanie, z którym tak naprawdę się mierzymy" - tłumaczy dyrektor zarządzający Kulczyk Foundation Przemysław Pohrybieniuk w rozmowie z Agnieszką Urazińską.

Podkast powstał w ramach akcji „Czułość i wolność. Budujmy równowagę w relacjach" - wspólnej inicjatywy Kulczyk Foundation, „Wysokich Obcasów" i „Gazety Wyborczej".

Materiały wspomniane w podkaście: