Dostęp do środków higieny menstruacyjnej to podstawowe prawo człowieka. Bez niego kobiety i dziewczynki nie mogą żyć z godnością. To oburzające, że dziewczęta na całym świecie nie mają szans na lepszą edukację, a kobiety na pójście do pracy bo są zbyt biedne, aby mieć okres. Zbyt długo zaniedbywano działania na rzecz rozwiązania tego problemu.
Międzynarodowa społeczność musi się zjednoczyć i podjąć skoordynowaną aktywność na rzecz kobiet i dziewcząt, które każdego miesiąca muszą wybierać czy kupić jedzenie, czy podpaski. Zachęcam każdego zainteresowanego do dołączenia do nas i wspólnego działania na rzecz rozwiązania tego problemu.
Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation
– Kwestia dostępu do środków higieny menstruacyjnej powinna być w szkołach traktowana tak samo naturalnie jak ciepła i zimna woda w kranach czy papier toaletowy – mówi Agnieszka Kural, nauczycielka z Paczyny. Ona i jej uczennice, zanim przystąpiły do programu "Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny", realizowanego przez Kulczyk Foundation i markę Rossmann, zainicjowały szkolną akcję "Toaleta młodej damy".
Wiele nastolatek wciąż doświadcza negatywnych sytuacji związanych z miesiączką. To nie tylko dyskomfort fizyczny, ale i stygmatyzacja ze strony rówieśników czy brak dostępu do środków higienicznych. Wyjaśniamy, jak walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i budować pozytywne relacje – przede wszystkim z własnym ciałem.
W kobiecym organizmie codziennie zachodzą setki różnych procesów. Nie tylko w układzie trawiennym, ale też hormonalnym i rozrodczym. W trakcie miesięcznego cyklu zachodzą zmiany wpływające na nasze ciała i emocje. Menstruacja? To fascynujące!
Jeszcze do niedawna nikt nie słyszał o ubóstwie menstruacyjnym. Tymczasem niemal 40 proc. Polek z ubogich domów musiało zrezygnować z zakupu środków higieny menstruacyjnej na rzecz innych wydatków, a co piąta kobieta w naszym kraju boryka się z zakupem odpowiednich wkładek i podpasek. Powstał projekt ustawy, który ma to zmienić.