Dominika Kulczyk w CNN opowiada o skali niewolniczej pracy w indyjskim przemyśle jedwabnym

Wydarzenia

Tym razem Dominika Kulczyk pokazuje zjawisko pracy niewolniczej w Indiach – jednej z największych form współczesnego niewolnictwa. Karnataka, której dotyczy dokument, to największy producent jedwabiu w kraju. Szyje się z niego m.in. zdobne sari, które są w Indiach towarem luksusowym. Jej przewodnikiem jest Kiran Kamal Prasad – indyjski aktywista i założyciel organizacji Jeevika, walczący z problemem przymusowej pracy za długi. 

Istotą pracy niewolniczej ukazanej w "Silk Slaves" jest zmuszanie do pracy w straszliwych warunkach pod pretekstem odpracowywania długu, na którego spłacenie ludziom po prostu brakuje środków. Ta forma współczesnego niewolnictwa jest w Indiach nielegalna, została zakazana w 1976 roku. Chętni do pracy zaciągają u handlarzy dług. To forma zapłaty za obiecaną pracę. Po przyjeździe na miejsce odbiera się im dokumenty, by nie mogli wrócić do domów i musieli spłacać dług. Zobaczycie, co dzieje się w fabrykach jedwabiu i dlaczego niewolnicza praca wciąż ma miejsce w Indiach. Przeciętny pracownik zarabia w nich mniej niż 3 dolary dziennie. 

"Silk Slaves" opowiada historię matki i córki, Hadii i Naseeby, które pracują w ekstremalnych warunkach w fabrykach po 12 godzin dziennie. Żyjąc w ciągłym strachu przed osobą, u której zaciągnęły dług, próbują znaleźć legalną drogę do wolności. Dokument to jednak historia o tym, jak ofiary pracy niewolniczej jednoczą siły i wspierają się wzajemnie. 

Współpraca z CNN International to dla mnie – po 8. sezonach pracy nad "Efektem Domina"- dowód na to, że moją pracę doceniają nie tylko widzowie w Polsce, to wielkie spełnienie dla mnie jako reporterki i filantropki – mówi Dominika Kulczyk. 

"Silk Slaves: A CNN Freedom Project Film" zostanie wyemitowany w CNN International w następujących godzinach (godziny podane wg czasu polskiego): 
Sobota 13 marca, godz. 16:00 i 23:00 
Poniedziałek 15 marca, godz. 02:30

Aktualności

„Otwórz oczy i zobacz…” - wystawa Kulczyk Foundation w Szczecinie

Ubóstwo menstruacyjne i związane z nim doświadczenia kobiet z Gwatemali, Kostaryki, Nikaragui i Ugandy to motyw przewodni naszej wystawy otwartej w Szczecinie. Fotografie można oglądać do końca września przed Domem Kultury „Krzemień”. 

Dowiedz się więcej

Grzegorz Łaguna Rzecznikiem Prasowym Kulczyk Foundation

Grzegorz Łaguna, do niedawna dziennikarz Telewizji Polsat, objął funkcję Rzecznika Prasowego Kulczyk Foundation.

Dowiedz się więcej

Otwórz oczy i zobacz… - wystawa poświęcona menstruacji we Wrocławiu

Do 7 września można zobaczyć naszą wystawę „Otwórz oczy i zobacz…” na Rynku we Wrocławiu. To kolejne miasto po Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Słupsku gdzie prezentujemy pracę fotografów - Łukasza Bąka, Tomasza Lazara i Marka Straszewskiego, którzy towarzyszyli nam podczas realizacji 8. sezonu serialu dokumentalnego „Efekt Domina”. Motywem przewodnim naszej plenerowej wystawy jest ubóstwo menstruacyjne i doświadczenia kobiet związane z przeżywaniem miesiączki. Zachęcamy do odwiedzenia! 

Dowiedz się więcej