Dominika Kulczyk w CNN opowiada o skali niewolniczej pracy w indyjskim przemyśle jedwabnym

Wydarzenia

Tym razem Dominika Kulczyk pokazuje zjawisko pracy niewolniczej w Indiach – jednej z największych form współczesnego niewolnictwa. Karnataka, której dotyczy dokument, to największy producent jedwabiu w kraju. Szyje się z niego m.in. zdobne sari, które są w Indiach towarem luksusowym. Jej przewodnikiem jest Kiran Kamal Prasad – indyjski aktywista i założyciel organizacji Jeevika, walczący z problemem przymusowej pracy za długi. 

Istotą pracy niewolniczej ukazanej w "Silk Slaves" jest zmuszanie do pracy w straszliwych warunkach pod pretekstem odpracowywania długu, na którego spłacenie ludziom po prostu brakuje środków. Ta forma współczesnego niewolnictwa jest w Indiach nielegalna, została zakazana w 1976 roku. Chętni do pracy zaciągają u handlarzy dług. To forma zapłaty za obiecaną pracę. Po przyjeździe na miejsce odbiera się im dokumenty, by nie mogli wrócić do domów i musieli spłacać dług. Zobaczycie, co dzieje się w fabrykach jedwabiu i dlaczego niewolnicza praca wciąż ma miejsce w Indiach. Przeciętny pracownik zarabia w nich mniej niż 3 dolary dziennie. 

"Silk Slaves" opowiada historię matki i córki, Hadii i Naseeby, które pracują w ekstremalnych warunkach w fabrykach po 12 godzin dziennie. Żyjąc w ciągłym strachu przed osobą, u której zaciągnęły dług, próbują znaleźć legalną drogę do wolności. Dokument to jednak historia o tym, jak ofiary pracy niewolniczej jednoczą siły i wspierają się wzajemnie. 

Współpraca z CNN International to dla mnie – po 8. sezonach pracy nad "Efektem Domina"- dowód na to, że moją pracę doceniają nie tylko widzowie w Polsce, to wielkie spełnienie dla mnie jako reporterki i filantropki – mówi Dominika Kulczyk. 

"Silk Slaves: A CNN Freedom Project Film" zostanie wyemitowany w CNN International w następujących godzinach (godziny podane wg czasu polskiego): 
Sobota 13 marca, godz. 16:00 i 23:00 
Poniedziałek 15 marca, godz. 02:30

Aktualności

Największe organizacje walczące z wykluczeniem menstruacyjnym jednoczą siły

Największe organizacje działające na rzecz walki z wykluczeniem menstruacyjnym ogłosiły dziś powołanie Okresowej Koalicji. W jej skład weszły Akcja Menstruacja, Czasopismo Szajn, Fundacja One Day, Fundacja Ja, Nauczyciel, Fundacja Pokonać Endometriozę, Grupa Ponton, Kulczyk Foundation, Moonka, Natalia Miłuńska miesiączka.com, Pani Miesiączka, Polski Czerwony Krzyż, Różowa Skrzyneczka, Stowarzyszenie „Pogotowie Społeczne”. Inaugurując działanie Okresowej Koalicji aktywistki i ekspertki przedstawiły swój manifest i ogłosiły następne 12 miesięcy Rokiem Menstruacji. Jak piszą w manifeście: „Tylko razem możemy zmieniać rzeczywistość, która nas otacza, bo okres jest sprawą nas wszystkich. Ignorowanie tematu menstruacji sprawia, że KREW NAS ZALEWA! Zmieńmy to razem!”

Dowiedz się więcej

Powstała Okresowa Koalicja na rzecz walki z wykluczeniem menstruacyjnym. Tak – w Polsce

Dziś, 8 marca 2021 roku największe organizacje działające na rzecz walki z wykluczeniem menstruacyjnym zjednoczyły siły i powołały Okresową Koalicję. W jej skład weszły Akcja Menstruacja, Czasopismo Szajn, Fundacja One Day, Fundacja Ja, Nauczyciel, Fundacja Pokonać Endometriozę, Grupa Ponton, Kulczyk Foundation, Moonka, Natalia Miłuńska miesiączka.com, Pani Miesiączka, Polski Czerwony Krzyż, Różowa Skrzyneczka, Stowarzyszenie „Pogotowie Społeczne”. „Ignorowanie tematu menstruacji sprawia, że KREW NAS ZALEWA! Zmieńmy to razem!” – napisały w manifeście, który przedstawiły na konferencji prasowej w Warszawie w Pasażu Szymborskiej, ogłaszając następne 12 miesięcy Rokiem Menstruacji.

Dowiedz się więcej

Efekt Domina – seria 8: Wolne, mimo wszystko

Tragedia imigrantek zmuszanych do prostytucji we Włoszech, cierpienie afrykańskich ofiar rytualnego okaleczania żeńskich narządów płciowych, upokorzenia i przekreślone szanse dziewcząt cierpiących z powodu ubóstwa menstruacyjnego, czy codzienność kobiet z Bośni i Hercegowiny, które dziedziczą i przekazują traumę wojny – to najważniejsze problemy jakie Dominika Kulczyk porusza w nowym, ósmym już sezonie serialu dokumentalnego „Efekt Domina”. Po raz pierwszy program poświęcony jest w całości kobietom i sile z jaką mierzą się z trudnościami wynikającymi z patriarchalnej kultury, tradycji, trudnej sytuacji ekonomicznej i politycznej. Te bardzo osobiste historie o kobiecej sile, odwadze i niezgodzie na wykluczenie to dowód, że kobiety są „wolne, mimo wszystko”.

Dowiedz się więcej