Dominika Kulczyk w CNN opowiada o skali niewolniczej pracy w indyjskim przemyśle jedwabnym

Wydarzenia

Tym razem Dominika Kulczyk pokazuje zjawisko pracy niewolniczej w Indiach – jednej z największych form współczesnego niewolnictwa. Karnataka, której dotyczy dokument, to największy producent jedwabiu w kraju. Szyje się z niego m.in. zdobne sari, które są w Indiach towarem luksusowym. Jej przewodnikiem jest Kiran Kamal Prasad – indyjski aktywista i założyciel organizacji Jeevika, walczący z problemem przymusowej pracy za długi. 

Istotą pracy niewolniczej ukazanej w "Silk Slaves" jest zmuszanie do pracy w straszliwych warunkach pod pretekstem odpracowywania długu, na którego spłacenie ludziom po prostu brakuje środków. Ta forma współczesnego niewolnictwa jest w Indiach nielegalna, została zakazana w 1976 roku. Chętni do pracy zaciągają u handlarzy dług. To forma zapłaty za obiecaną pracę. Po przyjeździe na miejsce odbiera się im dokumenty, by nie mogli wrócić do domów i musieli spłacać dług. Zobaczycie, co dzieje się w fabrykach jedwabiu i dlaczego niewolnicza praca wciąż ma miejsce w Indiach. Przeciętny pracownik zarabia w nich mniej niż 3 dolary dziennie. 

"Silk Slaves" opowiada historię matki i córki, Hadii i Naseeby, które pracują w ekstremalnych warunkach w fabrykach po 12 godzin dziennie. Żyjąc w ciągłym strachu przed osobą, u której zaciągnęły dług, próbują znaleźć legalną drogę do wolności. Dokument to jednak historia o tym, jak ofiary pracy niewolniczej jednoczą siły i wspierają się wzajemnie. 

Współpraca z CNN International to dla mnie – po 8. sezonach pracy nad "Efektem Domina"- dowód na to, że moją pracę doceniają nie tylko widzowie w Polsce, to wielkie spełnienie dla mnie jako reporterki i filantropki – mówi Dominika Kulczyk. 

"Silk Slaves: A CNN Freedom Project Film" zostanie wyemitowany w CNN International w następujących godzinach (godziny podane wg czasu polskiego): 
Sobota 13 marca, godz. 16:00 i 23:00 
Poniedziałek 15 marca, godz. 02:30

Aktualności

Otwórz oczy i zobacz… - wystawa poświęcona menstruacji w Słupsku

Warszawa, Poznań, Gdańsk… a teraz Słupsk! Do 15 sierpnia możecie zobaczyć naszą wystawę „Otwórz oczy i zobacz…” na Skwerze im. Pierwszych Słupszczan. To kolejne miejsce, gdzie prezentujemy pracę fotografów - Łukasza Bąka, Tomasza Lazara i Marka Straszewskiego, którzy towarzyszyli nam podczas realizacji 8. sezonu serialu dokumentalnego „Efekt Domina”. Motywem przewodnim naszej plenerowej wystawy jest ubóstwo menstruacyjne i doświadczenia kobiet związane z przeżywaniem miesiączki. Zachęcamy do odwiedzenia! 

Dowiedz się więcej

Pierwszy raz w historii Sejm RP zajął się tematem wykluczenia menstruacyjnego

26 lipca br. pierwszy raz w historii Sejm RP zajął się tematem ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego. Wszystko dzięki inicjatywie Okresowej Koalicji - nieformalnego zrzeszenia organizacji oraz aktywistek zajmujących się tym tematem. Podczas posiedzenia podkomisji stałej ds. polityki społecznej przedstawicielki Okresowej Koalicji przedstawiły swoje postulaty dotyczące dostępu do środków menstruacyjnych w Polsce. 

Dowiedz się więcej

Otwórz oczy i zobacz… - wystawa poświęcona menstruacji w Gdańsku

Ubóstwo menstruacyjne i doświadczenia kobiet związane z przeżywaniem miesiączki to motyw przewodni plenerowej wystawy fotografii, którą można oglądać w Gdańsku. Ich autorami są polscy wybitni fotografowie – Łukasz Bąk, Tomasz Lazar i Marek Straszewski – którzy towarzyszyli Kulczyk Foundation podczas realizacji ostatniego sezonu serialu dokumentalnego „Efekt Domina”. Wystawę można oglądać na promenadzie prowadzącej do Molo w Gdańsku Brzeźnie do 29 lipca br.

Dowiedz się więcej