Dominika Kulczyk w CNN opowiada o skali niewolniczej pracy w indyjskim przemyśle jedwabnym

Wydarzenia

Tym razem Dominika Kulczyk pokazuje zjawisko pracy niewolniczej w Indiach – jednej z największych form współczesnego niewolnictwa. Karnataka, której dotyczy dokument, to największy producent jedwabiu w kraju. Szyje się z niego m.in. zdobne sari, które są w Indiach towarem luksusowym. Jej przewodnikiem jest Kiran Kamal Prasad – indyjski aktywista i założyciel organizacji Jeevika, walczący z problemem przymusowej pracy za długi. 

Istotą pracy niewolniczej ukazanej w "Silk Slaves" jest zmuszanie do pracy w straszliwych warunkach pod pretekstem odpracowywania długu, na którego spłacenie ludziom po prostu brakuje środków. Ta forma współczesnego niewolnictwa jest w Indiach nielegalna, została zakazana w 1976 roku. Chętni do pracy zaciągają u handlarzy dług. To forma zapłaty za obiecaną pracę. Po przyjeździe na miejsce odbiera się im dokumenty, by nie mogli wrócić do domów i musieli spłacać dług. Zobaczycie, co dzieje się w fabrykach jedwabiu i dlaczego niewolnicza praca wciąż ma miejsce w Indiach. Przeciętny pracownik zarabia w nich mniej niż 3 dolary dziennie. 

"Silk Slaves" opowiada historię matki i córki, Hadii i Naseeby, które pracują w ekstremalnych warunkach w fabrykach po 12 godzin dziennie. Żyjąc w ciągłym strachu przed osobą, u której zaciągnęły dług, próbują znaleźć legalną drogę do wolności. Dokument to jednak historia o tym, jak ofiary pracy niewolniczej jednoczą siły i wspierają się wzajemnie. 

Współpraca z CNN International to dla mnie – po 8. sezonach pracy nad "Efektem Domina"- dowód na to, że moją pracę doceniają nie tylko widzowie w Polsce, to wielkie spełnienie dla mnie jako reporterki i filantropki – mówi Dominika Kulczyk. 

"Silk Slaves: A CNN Freedom Project Film" zostanie wyemitowany w CNN International w następujących godzinach (godziny podane wg czasu polskiego): 
Sobota 13 marca, godz. 16:00 i 23:00 
Poniedziałek 15 marca, godz. 02:30

Aktualności

Pozdrowienia dla wspaniałych kobiet!

W Dniu Kobiet składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim niezwykłym kobietom, z którymi współpracujemy.

Dowiedz się więcej

Malta Festival Poznań nagrodzona GUSTAWEM

Malta Festival została laureatem najwyższej rangą Nagrody Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) – GUSTAW za rok 2023. Wyróżnienie jest szczególne nie tylko z powodu swojej rangi, ale także dlatego, że po raz pierwszy w historii Nagrody nie trafiła ona w ręce konkretnego artysty, lecz doceniono przedsięwzięcie kulturalne.

Dowiedz się więcej

Pierwsze laureatki nagrody Portrety Siostrzeństwa

Burmistrzyni Hrubieszowa Marta Majewska oraz Halina Andruszków i Wiktoria Batryn z Fundacji Uniters zostały 13 lutego uhonorowane nagrodą portalu Sestry wspieranego przez Kulczyk Foundation. – To nagroda dla Polek i Ukrainek, które pokazują, że dobro zwycięża, a więzy siostrzeństwa są silniejsze niż wojna – mówi Dominika Kulczyk, członkini kapituły Portretów Siostrzeństwa, prezeska Kulczyk Foundation.

Dowiedz się więcej