Dominika Kulczyk w CNN opowiada o skali niewolniczej pracy w indyjskim przemyśle jedwabnym

Wydarzenia

Tym razem Dominika Kulczyk pokazuje zjawisko pracy niewolniczej w Indiach – jednej z największych form współczesnego niewolnictwa. Karnataka, której dotyczy dokument, to największy producent jedwabiu w kraju. Szyje się z niego m.in. zdobne sari, które są w Indiach towarem luksusowym. Jej przewodnikiem jest Kiran Kamal Prasad – indyjski aktywista i założyciel organizacji Jeevika, walczący z problemem przymusowej pracy za długi. 

Istotą pracy niewolniczej ukazanej w "Silk Slaves" jest zmuszanie do pracy w straszliwych warunkach pod pretekstem odpracowywania długu, na którego spłacenie ludziom po prostu brakuje środków. Ta forma współczesnego niewolnictwa jest w Indiach nielegalna, została zakazana w 1976 roku. Chętni do pracy zaciągają u handlarzy dług. To forma zapłaty za obiecaną pracę. Po przyjeździe na miejsce odbiera się im dokumenty, by nie mogli wrócić do domów i musieli spłacać dług. Zobaczycie, co dzieje się w fabrykach jedwabiu i dlaczego niewolnicza praca wciąż ma miejsce w Indiach. Przeciętny pracownik zarabia w nich mniej niż 3 dolary dziennie. 

"Silk Slaves" opowiada historię matki i córki, Hadii i Naseeby, które pracują w ekstremalnych warunkach w fabrykach po 12 godzin dziennie. Żyjąc w ciągłym strachu przed osobą, u której zaciągnęły dług, próbują znaleźć legalną drogę do wolności. Dokument to jednak historia o tym, jak ofiary pracy niewolniczej jednoczą siły i wspierają się wzajemnie. 

Współpraca z CNN International to dla mnie – po 8. sezonach pracy nad "Efektem Domina"- dowód na to, że moją pracę doceniają nie tylko widzowie w Polsce, to wielkie spełnienie dla mnie jako reporterki i filantropki – mówi Dominika Kulczyk. 

"Silk Slaves: A CNN Freedom Project Film" zostanie wyemitowany w CNN International w następujących godzinach (godziny podane wg czasu polskiego): 
Sobota 13 marca, godz. 16:00 i 23:00 
Poniedziałek 15 marca, godz. 02:30

Aktualności

Otwórz oczy i zobacz… - wystawa poświęcona menstruacji

Ubóstwo menstruacyjne i doświadczenia kobiecości to motyw przewodni wystawy fotografii otwartej 28 maja w międzynarodowy Dzień Zdrowia i Higieny Menstruacyjnej. Autorami fotografii są: Łukasz Bąk, Tomasz Lazar i Marek Straszewski, którzy towarzyszyli Kulczyk Foundation podczas realizacji ostatniego sezonu serialu dokumentalnego Efektu Domina. Wystawa jest dostępna na terenie Elektrowni Powiśle w Warszawie do 18 czerwca.

Dowiedz się więcej

Otwórzmy wreszcie oczy! W Polsce jest problem ubóstwa menstruacyjnego a nikt go nie widzi!

26 maja organizacje zrzeszone w ramach Okresowej Koalicji rozpoczną akcję społeczną „Otwórz oczy”. Symbolem akcji jest czerwona opaska na oczach, którą inicjatorki akcji zamierzają przewiązać oczy postaciom na pomnikach w całej Polsce. Chcą w ten symboliczny sposób zwrócić uwagę na nieobecność tematu miesiączki i problemu ubóstwa menstruacyjnego w naszym społeczeństwie. Akcja rozpoczyna się w Dzień Matki, bo jak tłumaczą jej pomysłodawczynie „bez menstruacji nie byłoby życia”, a zakończy się 28 maja, w międzynarodowy Dzień Higieny Menstruacyjnej. 

Dowiedz się więcej

Największe organizacje walczące z wykluczeniem menstruacyjnym jednoczą siły

Największe organizacje działające na rzecz walki z wykluczeniem menstruacyjnym ogłosiły dziś powołanie Okresowej Koalicji. W jej skład weszły Akcja Menstruacja, Czasopismo Szajn, Fundacja One Day, Fundacja Ja, Nauczyciel, Fundacja Pokonać Endometriozę, Grupa Ponton, Kulczyk Foundation, Moonka, Natalia Miłuńska miesiączka.com, Pani Miesiączka, Polski Czerwony Krzyż, Różowa Skrzyneczka, Stowarzyszenie „Pogotowie Społeczne”. Inaugurując działanie Okresowej Koalicji aktywistki i ekspertki przedstawiły swój manifest i ogłosiły następne 12 miesięcy Rokiem Menstruacji. Jak piszą w manifeście: „Tylko razem możemy zmieniać rzeczywistość, która nas otacza, bo okres jest sprawą nas wszystkich. Ignorowanie tematu menstruacji sprawia, że KREW NAS ZALEWA! Zmieńmy to razem!”

Dowiedz się więcej