Kulczyk Foundation i Grupa Polenergia na 25. Pikniku Naukowym PR i CNK

Wydarzenia

Zmiany klimatu obserwujemy na całym świecie. Nasilające się zaburzenia w cyklach pogodowych i gwałtowne zjawiska atmosferyczne stają się codziennością. Naukowcy wskazują, że jednym z kluczowych zadań, aby im przeciwdziałać, jest wzrost edukacji na temat kryzysu klimatycznego.

Projekt Graj z nami w zielone!® jest skierowany do nauczycieli, edukatorów, rodziców i opiekunów, którzy prowadzą zajęcia dla dzieci na poziomie szkoły podstawowej. Jego celem jest podniesienie wiedzy w zakresie transformacji energetycznej, zasad gospodarki o obiegu zamkniętym oraz konieczności ochrony powierzchni ziemi i wód.

Materiały przygotowane w ramach projektu Graj z nami w zielone!® zawierają dokładnie opracowane scenariusze zajęć, karty pracy oraz przykładowe zadania do wykonania przez uczniów w szkole, jak i w domu. W ekologiczną podróż zainteresowanych zabierają Zosia i jej mama Wanda - bohaterki ekozeszytów.

Razem z nimi uczniowie będą mieli okazję zrozumieć, dlaczego nie powinniśmy wytwarzać zbędnych odpadów, poznać przyczyny i skutki zmian klimatu, dowiedzieć się jak działają farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, a także czym jest zielony wodór i dlaczego jest on tak ważny w perspektywie najbliższych lat, zwłaszcza w kontekście zeroemisyjnego przemysłu i transportu.

Ekozeszyty zawierają profesjonalnie opracowane scenariusze zajęć w trzech kategoriach wiekowych – dla klas 1-3, 4-6 oraz 7-8. Wydrukowane zostały na papierze pochodzącym w 100% z recyklingu, do którego produkcji nie używa się szkodliwej dla środowiska chemii. Ekozeszyty są również do pobrania bezpłatnie w formie elektronicznej na stronie projektu: hbps://esg.polenergia.pl/graj-z-nami-w-zielone/

Edukatorzy Polenergii i Kulczyk Founda;on pojawią się w Parku Odkrywców podczas 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Na miejscu można będzie zapoznać się ze scenariuszami zajęć oraz ekozeszytami, a także wziąć udział w serii naukowych eksperymentów przygotowanych przez naszych ekspertów.

W tym roku tematem przewodnim Pikniku Naukowego jest woda i jej rola w naszym środowisku. Dlatego edukatorzy, wspólnie z Zosią i jej mamą Wandą, bohaterkami ekologicznych opowieści, planują m.in.:

  • Podpowiedzieć czym jest ciśnienie i gęstość wody Stworzyć wodne tornado oraz prawdziwą chmurę
  • Pokazać, dlaczego tak ważne jest retencjonowanie wody i zatrzymanie jej powierzchniowego spływu
  • Opowiedzieć jak ważną rolę pełni woda w organizmie człowieka i co trzeba jeść i pić, aby być zdrowym

Będzie też sporo atrakcji dla najmłodszych dzieci, które będą mogły chlapać, kolorować i budować.

25. Piknik Naukowy startuje już jutro, w sobotę 21 maja, o godzinie 11:00 na terenie Centrum Nauki Kopernik przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie. Zapraszamy do Parku Odkrywców.

Aktualności

Milion złotych na projekty poświęcone Ukrainie. Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie rozstrzygnęło Program Grantowy „Cześć Dziewczyny!”

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie, do którego należą m.in. Henryka Bochniarz, Iryna Deszczyca, Ewa Ewart, Agnieszka Holland, Dominika Kulczyk, Olga Tokarczuk czy Oksana Zabużko, wybrało zwycięskie projekty w ramach Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Do 11 organizacji trafi prawie milion złotych na pomoc Kobietom i Dzieciom z Ukrainy. Siostrzeństwo zapowiada też uruchomienie kolejnej edycji Programu.

Dowiedz się więcej

Dominika Kulczyk kupiła dom Marii Skłodowskiej-Curie. Powstanie w nim Dom Siostrzeństwa

Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation, zdecydowała się kupić dom Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem. W domu noblistki powstanie Dom Siostrzeństwa. Przyznawane będą w nim nagrody dla wybitnych kobiet, które poszły w ślady polskiej naukowczyni. – Ten dom to własność całej ludzkości – mówi Dominika Kulczyk, parafrazując słowa Marii Skłodowskiej-Curie.

Dowiedz się więcej

Powstanie pierwszy polski projekt ustawy dot. menstruacji. Przygotuje go Okresowa Koalicja

Temat menstruacji po raz pierwszy pojawił się w polskim Senacie. Senacki Zespół „Zdrowie Polaków” debatował na temat zdrowia menstruacyjnego. Jednym z wniosków z debaty jest plan przygotowania pierwszego polskiego projektu ustawy dot. menstruacji. Ma go opracować Okresowa Koalicja.

Dowiedz się więcej