#OkresoweABC w kilku liczbach, to:
Ponad 200 000 dzieci,
ponad 1000 godzin spotkań,
500 szkół podstawowych i ponadpodstawowych na terenie całej Polski.
Przeciwdziałamy ubóstwu menstruacyjnemu w szkołach. Dzięki ministerialnemu pilotażowi programu, na który przeznaczyliśmy 4 400 000 zł zapewniliśmy dostęp do środków higieny menstruacyjnej oraz informacji w 1100 szkół. To znacznie lepszy wynik niż we wstępnych założeniach – mówiła Wiceministra Ministerstwo Edukacji Narodowej Paulina Piechna-Więckiewicz.
Dziewczynki nie chodzą na zajęcia szkolne w powodu braku podpaski – takie sytuacje dotyczyły co czwartej uczennicy. 76% uczennic przyznało, że stara się ukryć środki menstruacyjne w drodze do toalety, a co piąta była świadkiem lub słyszała o sytuacji złego potraktowania kogoś z powodu miesiączki (żarty, przykre komentarze). Te dane* obrazują, z jakim kryzysem w obszarze świadomości menstruacyjnej mieliśmy do czynienia przed uruchomieniem programu Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Jako Kulczyk Foundation od lat pomagamy zapewnić podpaski kobietom i dziewczynkom, których nie stać na ich zakup oraz prowadzimy otwarty dialog na tematy związane ze zdrowiem kobiet.
Systemowe wprowadzenie darmowych środków menstruacyjnych w szkołach jest ważnym celem organizacji. Nieprzerwanie dążymy także do powszechnej edukacji w tym zakresie oraz rozpowszechniania wiedzy na temat ubóstwa menstruacyjnego, które niesłusznie kojarzy się z odległymi krajami. Tymczasem co piątej uczennicy w Polsce zdarzyło się opuścić lekcje przez brak podpaski**.
W minionym tygodniu mówiłam o ubóstwie menstruacyjnym w Parlamencie Europejskim. Pojawiła się tam myśl, by taki pilotaż przeprowadzić na skalę unijną. Trudno nam sobie wyobrazić, że dziś, w Polsce, w centrum Europy, dziewczynki opuszczają lekcje, bo nie mają podpasek. To nie tylko sprawa godności, ale też równego dostępu do nauki. Comiesięczne opuszczanie zajęć ma wpływ na edukację, a to przekłada się na przyszłość, na egzaminy, na pracę – mówi Dominika Kulczyk, założycielka Kulczyk Foundation, dodając – Żadna nastolatka nie powinna stawać przed wyborem: kanapka czy podpaska. Okres to nasza natura. Więc zacznijmy się w końcu zachowywać naturalnie w tej sprawie.
Ponad 40% dziewczynek przyznaje, że w ich domach nie rozmawia się o okresie, nie dziwi więc, że co trzecia dziewczynka nie jest przygotowana na pierwszą miesiączkę**. Nie wszyscy rodzice posiadają odpowiednie narzędzia do rozmowy o dojrzewaniu, wielu z nich nie ma, skąd czerpać wzorców, sami uznają ten temat za wstydliwy. Dlatego szkoła jest dobrym miejscem, by uzupełnić tę lukę i przerwać pokoleniowe tabu. Tak by obecnie edukujące się dzieci były świadomymi i pozbawionymi uprzedzeń dorosłymi.
Obok doposażenia szkół w środki menstruacyjne, ważnym elementem pilotażu był komponent edukacyjny. Świadomość, obalanie mitów i konkretna wiedza biologiczna to podstawa normalizacji tematu miesiączki. Dlatego w ramach programu po spotkaniu informacyjnym dla całej społeczności szkolnej (w tym rodziców, grona pedagogicznego) odbywało się spotkanie dla chętnych uczennic i uczniów prowadzone przez edukatorki i edukatorów z fundacji Różowa Skrzyneczka oraz Good Life Centrum Psychologiczne.
To tam została przedstawiona podstawowa wiedza o miesiączce oraz faktach i mitach z nią związanych. Następnie w gronie samych dziewczyn odbywały się pogłębione warsztaty na temat cyklu kobiet. W każdej chwili uczestniczki i uczestnicy mogli zadawać pytania, dzielić się spostrzeżeniami czy własnymi historiami.
– Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie otwartość uczennic i żywe zainteresowanie uczniów. Dziewczyny mówiły też o tym, że „tamponetki ratują im życie”, bo po prostu mają nieregularne albo niespodziewanie obfite miesiączki i wtedy muszą szybko skorzystać z podpaski, która jest dostępna w łazience – mówiła jedna z 64 edukatorek, które objechały całą Polskę. Przez pół roku odbywały się spotkania, dzięki którym tysiące młodych ludzi jest bardziej świadomych swojego ciała. Rośnie pokolenie, dla którego miesiączka przestaje być tabu – bo to naturalna część życia kobiet. Biologia, nie wybór.
Dzień Higieny Menstruacyjnej
Termin konferencji, która odbyła się 27 maja 2025 roku w Szkole Podstawowej nr 72 im. Przyjaciół Grochowa nie był przypadkowy.
28 maja na świecie obchodzony jest Dzień Higieny Menstruacyjnej. Ta data wynika z tego, że średnio cykl kobiety trwa 28 dni, z czego 5 dni to czas menstruacji. Świętowanie tego dnia służy normalizacji miesiączki – zwłaszcza w kontekście dostępu do środków menstruacyjnych w publicznych instytucjach i miejscach pracy.
Jako Kulczyk Foundation prowadzimy w związku z tym kampanię #okresrównoważny, w tym roku pod hasłem: "Miesiączka? To naturalne!", w którą angażują się m.in. firmy zrzeszone w bezpłatnym programie Cykl Kariery (www.cyklkariery.pl).
Dziękujemy wszystkim obecnym na dzisiejszym wydarzeniu a także wszystkim tym, którzy z różnych powodów nie mogli do nas dotrzeć, a mieli swój wkład w przygotowanie i przeprowadzenie tej wyjątkowej inicjatywy! To ważny dzień!
Więcej na temat inicjatywy na stronie www.okresoweabc.pl
*Pierwsza fala badania ewaluacyjnego w ramach programu Okresowe ABC poprzedzająca start pilotażu, N=2512, CAWI, Difference dla Kulczyk Foundation.
**Dane pochodzą z raportu Kulczyk Foundation nt. postrzegania miesiączki w Polsce - https://kulczykfoundation.org.pl/.../0fbe618f4aa748170c8b...
#MHday #MHday2025 #CyklKariery #worklifeperiod #równośćpłci #równowagawpracy #PeriodFriendlyPoland, #PeriodFriendlyWorld #miesiączkatonaturalne