„Otwórz oczy i zobacz…”- wystawa Kulczyk Foundation w Łodzi

Wydarzenia

Seria fotografii stanęła w Pasażu Rubinsteina, tuż obok ulicy Piotrkowskiej. Przedstawione na zdjęciach kobiety i dziewczynki z Gwatemali, Kostaryki, Nikaragui i Ugandy dzielą się swoimi przekonaniami i codziennymi problemami. Wielu z nich brakuje podstawowej wiedzy na temat miesiączki, często nie mają też pieniędzy na zakup podpasek czy tamponów. 

Lokalne organizacje pozarządowe, wspierane przez Kulczyk Foundation, każdego dnia starają się przekazywać kobietom rzetelne informacje o cyklu menstruacyjnym oraz wsparcie w postaci niezbędnych środków higienicznych. 

– Na przeszkodzie do samorealizacji, równouprawnienia i osobistego szczęścia nadal stoją zabobony, źle rozumiana tradycja, ograniczenia natury społecznej i ekonomicznej. To niedopuszczalne, że kobiety są stygmatyzowane ze względu na miesiączkę. Brak środków higienicznych zabiera im wolność do samostanowienia o sobie – mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation. 

Autorami zdjęć są Łukasz Bąk, Tomasz Lazar i Marek Straszewski, którzy dokumentowali realizację 8. sezonu programu „Efekt Domina”. Łódź to kolejne miasto po Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Toruniu i Słupsku, do którego trafiły ich prace. 

Wystawa „Otwórz oczy i zobacz…” jest częścią kampanii społecznej zainicjowanej przez Okresową Koalicję. Koalicja zrzesza 16 organizacji, które walczą z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym oraz łamią tabu związane z miesiączką. Okres jest tematem niewidocznym w każdej kulturze i pod każdą szerokością geograficzną, także w Polsce. 

Jak wynika z badań przeprowadzonych w naszym kraju na zlecenie Kulczyk Foundation, aż 42% kobiet deklaruje, że w ich domu o menstruacji się nie rozmawia, a dla 23% badanych jest to temat krępujący. Co piątej Polce zdarzyło się nie mieć środków na zakup odpowiednich podpasek. 

Aktualności

Podsumowujemy najważniejsze projekty Fundacji w 2021 roku

To był dla Kulczyk Foundation pracowity rok. Pełen wyzwań i dużych projektów. Ale także pełen radości i spełnienia z pomocy, którą możemy nieść na całym świecie. Dziś podsumowujemy dla Was najważniejsze z naszych działań w ostatnich 12 miesiącach.

Dowiedz się więcej

Oświadczenie Kulczyk Foundation

W związku z rozsyłaniem fałszywych informacji na temat rzekomego „programu dotacji/darowizn” i „losowania” jego beneficjentów przez nieznanych sprawców podszywających się pod Kulczyk Foundation oświadczamy, że Dominika Kulczyk, Prezeska Zarządu Kulczyk Foundation oraz sama Kulczyk Foundation nie prowadzą, ani nie zamierzają prowadzić takich działań w opisany sposób, a znajdujące się w obiegu fałszywe informacje na ten temat w żaden sposób nie pochodzą od Kulczyk Foundation.

Dowiedz się więcej

Zmiana jest kobietą. Kobieta jest zmianą

Moja Fundacja od lat walczy z dyskryminacją wobec kobiet i dziewczynek. Zrealizowaliśmy projekty pomocowe w 65 krajach na 6 kontynentach. Poprawiliśmy życie ponad 600 tysięcy osób. Chcemy trafić do serc i umysłów wszystkich ludzi, którzy mogą dołączyć do nas w walce o równość płci.

Dominika Kulczyk
Prezeska Kulczyk Foundation    

Dowiedz się więcej