„Otwórz oczy i zobacz…”- wystawa Kulczyk Foundation w Łodzi

Wydarzenia

Seria fotografii stanęła w Pasażu Rubinsteina, tuż obok ulicy Piotrkowskiej. Przedstawione na zdjęciach kobiety i dziewczynki z Gwatemali, Kostaryki, Nikaragui i Ugandy dzielą się swoimi przekonaniami i codziennymi problemami. Wielu z nich brakuje podstawowej wiedzy na temat miesiączki, często nie mają też pieniędzy na zakup podpasek czy tamponów. 

Lokalne organizacje pozarządowe, wspierane przez Kulczyk Foundation, każdego dnia starają się przekazywać kobietom rzetelne informacje o cyklu menstruacyjnym oraz wsparcie w postaci niezbędnych środków higienicznych. 

– Na przeszkodzie do samorealizacji, równouprawnienia i osobistego szczęścia nadal stoją zabobony, źle rozumiana tradycja, ograniczenia natury społecznej i ekonomicznej. To niedopuszczalne, że kobiety są stygmatyzowane ze względu na miesiączkę. Brak środków higienicznych zabiera im wolność do samostanowienia o sobie – mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation. 

Autorami zdjęć są Łukasz Bąk, Tomasz Lazar i Marek Straszewski, którzy dokumentowali realizację 8. sezonu programu „Efekt Domina”. Łódź to kolejne miasto po Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Toruniu i Słupsku, do którego trafiły ich prace. 

Wystawa „Otwórz oczy i zobacz…” jest częścią kampanii społecznej zainicjowanej przez Okresową Koalicję. Koalicja zrzesza 16 organizacji, które walczą z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym oraz łamią tabu związane z miesiączką. Okres jest tematem niewidocznym w każdej kulturze i pod każdą szerokością geograficzną, także w Polsce. 

Jak wynika z badań przeprowadzonych w naszym kraju na zlecenie Kulczyk Foundation, aż 42% kobiet deklaruje, że w ich domu o menstruacji się nie rozmawia, a dla 23% badanych jest to temat krępujący. Co piątej Polce zdarzyło się nie mieć środków na zakup odpowiednich podpasek. 

Aktualności

Zmiana jest kobietą. Kobieta jest zmianą

Moja Fundacja od lat walczy z dyskryminacją wobec kobiet i dziewczynek. Zrealizowaliśmy projekty pomocowe w 65 krajach na 6 kontynentach. Poprawiliśmy życie ponad 600 tysięcy osób. Chcemy trafić do serc i umysłów wszystkich ludzi, którzy mogą dołączyć do nas w walce o równość płci.

Dominika Kulczyk
Prezeska Kulczyk Foundation    

Dowiedz się więcej

„Otwórz oczy i zobacz…”- wystawa Kulczyk Foundation w Toruniu

Ekspozycja przygotowana przez Kulczyk Foundation pojawiła się w Toruniu. Motywem przewodnim wystawy „Otwórz oczy i zobacz…” jest ubóstwo menstruacyjne i związane z nim doświadczenia kobiet z Gwatemali, Kostaryki, Nikaragui i Ugandy.

Dowiedz się więcej

Karolina Zelent-Śmigrodzka Dyrektorką Zarządzającą Kulczyk Foundation

Karolina Zelent-Śmigrodzka objęła funkcję Dyrektorki Zarządzającej Kulczyk Foundation. Karolina to wieloletnia dyrektorka w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i doświadczona dyplomatka. Specjalizuje się w pomocy rozwojowej i humanitarnej. 

Dowiedz się więcej