Premiera filmu CNN i Dominiki Kulczyk. „Fighting for Mercy” to przejmująca historia o współczesnym niewolnictwie

Wydarzenia

Niewolnicza praca w służbie domowej to codzienność setek tysięcy dziewcząt w Tanzanii. Dokument CNN International i Dominiki Kulczyk przedstawia historię Mercy Esther. W wieku 8 lat dziewczynkę zabrano z jej rodzinnej wioski i wywieziono do Kenii, gdzie pracowała przymusowo jako służąca. Nigdy nie otrzymała wynagrodzenia, była bita i pozbawiona szans na edukację.

16-letnia Mercy podjęła skuteczną próbę ucieczki, trafiając pod opiekę tanzańskiej organizacji WoteSawa. Jej założycielka, Angela Benedicto, w przeszłości sama padła ofiarą niewolniczej pracy w służbie domowej.Obecnie poświęca swoje życie ratowaniu dziewczynek, które, podobnie jak Mercy Esther, doświadczyły współczesnego niewolnictwa. WoteSawa współpracuje z Kulczyk Foundation.

Historia Mercy Esther to symbol kobiecej siły, walki o nasze prawa, symbol odrodzenia. Ucieleśnia go nie tylko główna bohaterka dokumentu, ale też Angela, założycielka współpracującej z nami organizacji WoteSawa. Gdyby nie jej determinacja, tysiące dziewczynek w Tanzanii wciąż wykonywałyby niewolniczą pracę. To wyjątkowo cenne, że razem z telewizją CNN możemy po raz pierwszy pokazać światu tę wzruszającą opowieść – mówi Dominika Kulczyk.

„CNN Freedom Project” to projekt obejmujący m.in. serię dokumentów CNN International, które powstały w ramach współpracy z Dominiką Kulczyk i Kulczyk Foundation. „CNN Freedom Project” wystartował w 2011 roku, a w jego skład wchodzi także zbiór raportów, artykułów i reportaży, które dotyczą handlu ludźmi we wszystkich jego postaciach. W ramach projektu udało się zgromadzić ponad 24 miliony dolarów na rzecz organizacji walczących ze współczesnym niewolnictwem oraz nagłośnić ponad 1000 historii, które wydarzyły się na pięciu kontynentach.

WoteSawa to tanzańska organizacja pozarządowa, która niesie pomoc dzieciom, które padły ofiarą handlu ludźmi i niewolniczej pracy. Powstała w 2012 roku z inicjatywy Angeli Benedicto. WoteSawa prowadzi schroniska w Mwanzie i Kasulu (w regionie Kigoma). Ocalone dziewczynki otrzymują niezbędną pomoc – dach nad głową, wyżywienie, opiekę zdrowotną i wsparcie psychologiczne. Organizacja prowadzi też szkolenia zawodowe.

Kulczyk Foundation wspiera działania WoteSawy na rzecz dziewczynek uratowanych z niewolniczej pracy w służbie domowej. Projekt obu organizacji realizowany jest w Mwanzie i dystrykcie Ngara.

Kupiliśmy dziewczynom z Tanzanii maszyny i materiały do szycia. Szkolimy je z szycia wielorazowych podpasek. Dziewczynki uczą się zawodu, który pozwoli im się utrzymać, co realnie pomaga w walce ze współczesnym niewolnictwem. Uszyte podpaski przekazywane są dziewczynkom i kobietom, które doświadczają różnych form ubóstwa, w tym menstruacyjnego. Finansujemy też zajęcia szerzące wiedzę na temat zdrowia menstruacyjnego, praw seksualnych i reprodukcyjnych. To niezbędna pomocdodaje Prezeska Kulczyk Foundation.

Tanzania to największy i najbardziej zaludniony kraj Afryki Wschodniej. Ponad 60% ludności mieszka na obszarach wiejskich z ograniczonym dostępem do wody pitnej i usług sanitarnych. Bieda i trudne warunki zmuszają dzieci do emigracji do miast w poszukiwaniu pracy. Szacuje się, że w Tanzanii ponad milion dzieci wykonuje prace służących. W większości są nimi dziewczynki, co jest wynikiem głęboko zakorzenionej tradycji.

Niektóre z nich padają ofiarami handlu ludźmi. Wiele dziewcząt ucieka z domu, aby uniknąć przemocy domowej lub przymusowego małżeństwa, stając się łatwym łupem dla pośredników w handlu ludźmi. Z dala od rodzin dziewczynki narażone są na wyzysk i nadużycia, także seksualne. Często za swoją pracę nie otrzymują wynagrodzenia, pracują całymi dniami bez odpowiedniego wyżywienia i szans na edukację. Wiele z nich doznaje przemocy fizycznej i psychicznej.

Godziny emisji dokumentu na kanale CNN International (wg czasu polskiego):

  • Sobota, 18 marca, godz. 6:30
  • Sobota, 18 marca, godz. 17:00
  • Niedziela, 19 marca, godz. 19:00
  • Poniedziałek, 20 marca, godz. 5:00

Aktualności

Pozdrowienia dla wspaniałych kobiet!

W Dniu Kobiet składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim niezwykłym kobietom, z którymi współpracujemy.

Dowiedz się więcej

Malta Festival Poznań nagrodzona GUSTAWEM

Malta Festival została laureatem najwyższej rangą Nagrody Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) – GUSTAW za rok 2023. Wyróżnienie jest szczególne nie tylko z powodu swojej rangi, ale także dlatego, że po raz pierwszy w historii Nagrody nie trafiła ona w ręce konkretnego artysty, lecz doceniono przedsięwzięcie kulturalne.

Dowiedz się więcej

Pierwsze laureatki nagrody Portrety Siostrzeństwa

Burmistrzyni Hrubieszowa Marta Majewska oraz Halina Andruszków i Wiktoria Batryn z Fundacji Uniters zostały 13 lutego uhonorowane nagrodą portalu Sestry wspieranego przez Kulczyk Foundation. – To nagroda dla Polek i Ukrainek, które pokazują, że dobro zwycięża, a więzy siostrzeństwa są silniejsze niż wojna – mówi Dominika Kulczyk, członkini kapituły Portretów Siostrzeństwa, prezeska Kulczyk Foundation.

Dowiedz się więcej