Rusza pierwsza telewizyjna kampania o menstruacji. To apel do polityków, by przyjęli ustawę o darmowych podpaskach w każdej szkole

Wydarzenia

Najważniejszym elementem kampanii jest spot świadomościowy, który dziś rano debiutuje na antenach kanałów grupy Polsat, TVN i TVP oraz w dziesiątkach kanałów tematycznych. Film pojawi się też w mediach społecznościowych – na Facebooku, Instagramie, Tik-Toku oraz w serwisie YouTube. Spot opowiada historię dziewczynek i kobiet, które łączy szkoła i temat menstruacji.

Film porusza problem braku dostępu do środków higieny menstruacyjnej, którego codziennie doświadczają uczennice z całej Polski. Jedną z ról w spocie zagrała Marianna Zydek. W rolę narratorki wcieliła się Magdalena Cielecka. Pełną, nieocenzurowaną wersję filmu można obejrzeć na stronie TakDlaPodpasek.pl.

– To pierwsza tak duża kampania społeczna, która opowiada o menstruacji. Liczymy na trwałą zmianę świadomości na temat okresu, ale naszym najważniejszym zadaniem jest wprowadzenie darmowych podpasek do wszystkich polskich szkół. Mamy ogromną determinację i jeden cel - zadbać o zdrowie i prawa kobiet wszystkich nastolatek w Polsce – mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

Spot został przygotowany w kilku wersjach: 60 sekund, 30 sekund i 4 x 15 sekund. Wersje różnią się pomiędzy sobą bohaterkami i scenariuszem. Wszystkie odsłony kampanii łączy problem ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego. Jednym z wątków jest także społeczne tabu wokół tematu okresu, które utrudnia funkcjonowanie nastoletnim uczennicom.

Nie wszędzie spot zostanie pokazany w całości. Problemem okazała się krew menstruacyjna, przez którą pełny film nie może zostać wyemitowany we wszystkich stacjach telewizyjnych. Nie ma też możliwości promowania tej wersji spotu w mediach społecznościowych. Wersję bez cenzury można zobaczyć na stronie TakDlaPodpasek.pl.

– Silne tabu wokół miesiączki to jedna z przeszkód na drodze do wprowadzenia nowych przepisów. Ale jednocześnie dowód na to, że oprócz darmowych podpasek, niezbędna jest też edukacja na temat zdrowia menstruacyjnego. Zmiana rzeczywistości zaczyna się od zmiany w głowach. Pamiętajmy o tym, walcząc o środki higieny menstruacyjnej w każdej polskiej szkole – przekonuje Magdalena Schejbal, członkini Okresowej Koalicji.

Projekt ustawy o darmowych podpaskach w każdej polskiej szkole przygotowuje Okresowa Koalicja, zrzeszenie organizacji i ekspertek, które zajmują się normalizacją tematu miesiączki. Pod koniec maja Okresowa Koalicja przekaże projekt przedstawicielkom i przedstawicielom Sejmu i Senatu, licząc na jego szybkie wprowadzenie w życie.

Każda z wersji kampanijnego spotu nawołuje do podpisania apelu do rządzących w tej sprawie. Inicjatywę można wesprzeć na stronie TakDlaPodpasek.pl. 8 marca, podczas konferencji prasowej w polskim Parlamencie, poparcie dla ustawy autorstwa Okresowej Koalicji zadeklarowały parlamentarzystki Koalicji Obywatelskiej, PSL i Lewicy.

– Słowa okres, miesiączka, menstruacja to dla wielu słowa wstydliwe. Ale mamy w naszym społeczeństwie odważne kobiety, które łamią te mity i stereotypy. Zrzeszyły się w Okresowej Koalicji. Jesteśmy przedstawicielkami różnych klubów parlamentarnych, z różnych opcji. Wszystkie popieramy tę inicjatywę. I na pewno będziemy robić wszystko, żeby ten projekt wszedł w życie. Jesteśmy z wami – mówiła posłanka Marzena Okła-Drewnowicz.

Wcześniej podobne przepisy i programy wprowadziły już w Europie Anglia, Szkocja i Francja. W sondażu Kantar dla Kulczyk Foundation z grudnia 2022 roku 67% Polek przyznało, że zdarzyło im się, iż podczas miesiączki nie miały w szkole dostępu do podpasek czy tamponów. Zdaniem 64% Polek i Polaków środki menstruacyjne w szkołach powinny być dostępne za darmo.

Więcej o Okresowej Koalicji: https://okresowakoalicja.pl

Incijatywa Tak Dla Podpasek: https://takdlapodpasek.pl

 

Aktualności

Nagroda money.pl dla Okresowej Koalicji

Powołane z inicjatywy Kulczyk Foundation zrzeszenie organizacji i ekspertek zajmujących się problemem wykluczenia menstruacyjnego otrzymało Nagrodę Specjalną czołowego polskiego portalu ekonomicznego. Wyróżnienie odebrała 10 maja Dominika Kulczyk, Prezeska Fundacji.

Dowiedz się więcej

Premiera filmu CNN i Dominiki Kulczyk. „Fighting for Mercy” to przejmująca historia o współczesnym niewolnictwie

Premiera dokumentu „Fighting for Mercy" na antenie CNN International już 18 marca. To koprodukcja telewizji CNN i Dominiki Kulczyk i piąty, wspólnie zrealizowany film dokumentalny. – Historia Mercy Esther to symbol kobiecej siły, walki o nasze prawa, symbol odrodzenia – mówi Prezeska Kulczyk Foundation. Film powstał w ramach projektu „CNN Freedom Project”, dzięki któremu udało się zgromadzić ponad 24 miliony dolarów na walkę ze współczesnym niewolnictwem i nagłośnić ponad 1000 historii z pięciu kontynentów.

Dowiedz się więcej

Parlamentarzystki KO, PSL i Lewicy poparły ustawę o darmowych podpaskach dla szkół. Założenia projektu przedstawiła Okresowa Koalicja

Poznaliśmy założenia pierwszej w historii Polski ustawy o menstruacji. Projekt tworzy Okresowa Koalicja. Jego poparcie zadeklarowały parlamentarzystki Koalicji Obywatelskiej, PSL i Lewicy. – Jesteśmy z różnych opcji, ale wszystkie popieramy tę inicjatywę. Będziemy robić wszystko, żeby ten projekt wszedł w życie. Jesteśmy z wami – mówiła posłanka Marzena Okła-Drewnowicz. Ustawa ma wprowadzić darmowe podpaski i edukację na temat zdrowia menstruacyjnego do wszystkich polskich szkół.

Dowiedz się więcej