Ruszyła V edycja programu Żółty Talerz!

Wydarzenia

– Dla naszego kraju ogromnym wstydem powinno być to, że w XXI wieku, w sercu Europy, wciąż wiele dzieci chodzi głodnych. Nierzadko jedzą za mało, nieregularnie lub otrzymują niepełnowartościowe posiłki. A przecież bez zaspokojenia ich podstawowych potrzeb żywieniowych, trudno mówić o szczęśliwym dzieciństwie, o nauce, rozwoju i zabawie – mówi Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation. – Kolejny raz uruchamiamy więc program Żółty Talerz. Wspólnie z naszymi partnerami zadbamy o to, aby codzienność wielu polskich dzieci była zdrowsza i szczęśliwsza – podkreśla.

Żółty Talerz realizowany jest przez Kulczyk Foundation we współpracy z partnerami społecznymi od 2016 r. To największy prywatny program tego typu w naszym kraju. Żółty Talerz wprowadził w Polsce nowy standard wsparcia systemu żywienia finansowanego z funduszy socjalnych, działającego w szkolnych stołówkach i świetlicach. Dla wielu dzieci program jest jedyną szansą na ciepły posiłek w ciągu dnia. W ramach Żółtego Talerza współpracujemy ze sprawdzonymi partnerami społecznymi: Caritasem, Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, Polskim Czerwonym Krzyżem i Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce. To unikalny sojusz polskich organizacji pomocowych na rzecz potrzebujących dzieci.

Program Żółty Talerz jest stale rozwijany. W jego pierwszej edycji udział wzięło ok. 6 tys. dzieci, które otrzymały milion posiłków. IV, zakończona niedawno edycja to ok. 2 mln posiłków wydanych 15 tys. dzieci z 340 placówek edukacyjnych i opiekuńczych. Łącznie, od początku programu, aż 7,2 mln ciepłych posiłków trafiło do potrzebujących najmłodszych w całej Polsce. Na ten cel Kulczyk Foundation przeznaczyła już w sumie aż 25 mln zł!

Istotnym wymiarem Żółtego Talerza są także działania edukacyjne. W jego ramach organizowane są warsztaty i szkolenia dotyczące zdrowego odżywiania. Biorą w nich udział zarówno dzieci, jak i koordynatorzy programu z poszczególnych placówek. W ciągu 4 lat istnienia Żółtego Talerza zorganizowano ponad 1000 warsztatów dla dzieci i ok. 70 szkoleń dla koordynatorów. Powstały także materiały edukacyjne mówiące o tym, jak jeść pysznie i zdrowo, które trafiły do uczniów i ich rodziców.

W ramach programu prowadzona jest również współpraca ze światem nauki - partnerem merytorycznym Kulczyk Foundation jest Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Eksperci tej uczelni stworzyli Listę Produktów Żółtego Talerza. Korzystać z niej mogą osoby przygotowujące jedzenie dla dzieci, tak aby zapewnić im pełnowartościowe i dostosowane do ich potrzeb posiłki.


Aktualności

Dominika Kulczyk publikuje pierwszy na świecie raport dotyczący ubóstwa menstruacyjnego i dołącza do grupy światowych filantropów

Dominika Kulczyk dołączyła do Foundry – międzynarodowej, elitarnej grupy filantropów. Jest ona częścią inicjatywy Founders Pledge, wspierającej największych światowych przedsiębiorców zaangażowanych w działalność dobroczynną. Pierwszym efektem tej współpracy jest publikacja raportu podejmującego temat przeciwdziałania ubóstwu menstruacyjnemu na świecie. Problemem tym Dominika Kulczyk zajmuje się już od dłuższego czasu, prowadząc aktywne działania poprzez swoją fundację, m.in. w Polsce, Kenii i Nepalu.

Dowiedz się więcej

13. festiwal Mastercard Off Camera za nami

Zakończyła się 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera. W tym roku wydarzenie, którego Partnerem Głównym była Kulczyk Foundation, zostało przez organizatorów przeniesione do świata wirtualnego. Dzięki platformie player.pl przez ponad 2 tygodnie ponad 100 tys. kinomanów mogło poznać niezależne kino, niebojące się podejmowania ważnych i trudnych tematów.

Dowiedz się więcej

„Supernova” Bartosza Kruhlika z Nagrodą Kulczyk Foundation

Film „Supernova” w reżyserii Bartosza Kruhlika otrzymał Nagrodę Kulczyk Foundation podczas 13. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera. Wyróżnienie zostało przyznane w ramach Konkursu Polskich Filmów Fabularnych. Kulczyk Foundation była Partnerem Głównym festiwalu.

Dowiedz się więcej