Milion złotych na wsparcie kobiet. Ruszyła II Edycja Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”

Projekty międzynarodowe

Spotkanie Siostrzeństwa ws. uruchomienia II Edycji Programu Grantowego odbyło się na początku października. Członkinie koalicji kobiet zdecydowały o przeznaczeniu na II Edycję Programu kwoty blisko miliona złotych. Siostrzeństwo czeka na wnioski o dofinansowanie do 30 listopada.

Maksymalna wysokość grantu, o który mogą ubiegać się organizacje, to 75 000 zł. Podczas spotkania doszło także do symbolicznego przekazania czeku na 55 000 zł przez Marzenę Atkielską, Prezeskę Fundacji Santander. Pieniądze trafiły na Fundusz „Cześć Dziewczyny!”.

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie to koalicja kobiet z Polski i Ukrainy, która powstała w geście solidarności z Ukrainkami uciekającymi przed wojną. Siostrzeństwo przyznaje dofinansowania w ramach Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Granty trafiają do inicjatyw społecznych, które mają służyć poprawie sytuacji ukraińskich kobiet i dzieci.

– Dzięki wsparciu Siostrzeństwa udało się zorganizować półkolonie dla ponad 300 dzieci z Ukrainy. To dla nich chwila oddechu od koszmaru wojny, a dla nas jeden z przykładów, dlaczego Program Grantowy „Cześć Dziewczyny!” ma znaczenie. Kobiet i dzieci, które uciekają przed przemocą i prześladowaniami są na świecie tysiące. Jeśli możemy realnie pomóc choć części z nich, zrobimy tomówi Myroslava Keryk, Prezeska Fundacji „Ukraiński Dom”.

W poprzedniej, I Edycji Programu, Siostrzeństwo otrzymało aż 450 wniosków o dofinansowanie. Kwotę blisko miliona złotych przyznano 11 organizacjom. Wśród projektów, które zdobyły granty jest m.in. otwarcie polsko-ukraińskiej kawiarni w Bielsku-Białej, utworzenie bezpiecznego miejsca na warszawskiej Pradze dla kobiet w kryzysie migracji czy kurs pedagogiczny dla blisko 100 nauczycielek z Ukrainy.

– Rzeczywistość dziewczyn z Ukrainy zmienia się na lepsze. Wiele z nich rozpoczęło nad Wisłą nowe życie, próbując dostosować się do polskich realiów. Dziś otwieramy się na ich kolejne potrzeby. Dziewczyn, które odnalazły swój drugi dom i tych, które chcą wrócić do Ukrainy i pomóc w jej odbudowie. Myślimy o przyszłości i kolejnych projektach splecionych w nić wspólnych, łączących nas wartości - empatii, zrozumienia, Siostrzeństwamówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

Wraz ze startem Programu Grantowego, Kulczyk Foundation uruchomiła też Centrum „Cześć Dziewczyny!”. Jak do tej pory w warsztatach organizowanych przy ul. Ogrodowej 3 w Warszawie wzięło udział ponad 1000 kobiet i dzieci z Ukrainy. To m.in. lektoraty języka polskiego, spotkania integracyjne, informacyjne i pomocowe. Większość z nich prowadzą uchodźczynie.

Pieniądze przekazywane organizacjom w ramach grantów są zbierane na Funduszu „Cześć Dziewczyny!”. Fundusz został powołany po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Zbiórka na długofalową pomoc prowadzona jest na kontach Kulczyk Foundation oraz za pośrednictwem portalu Patronite: www.patronite.pl/czescdziewczyny

Szczegóły Programu Grantowego, regulamin i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: www.czescdziewczyny.pl

Aktualności

Uruchamiamy pierwszy międzynarodowy magazyn online dla kobiet z Ukrainy pod nazwą „Sestry”

Już niedługo na polskim rynku medialnym pojawi się nowy magazyn skierowany do kobiet. Unikalność projektu polega na tym, że będzie to pierwszy międzynarodowy magazyn online dla Ukrainek. 

Dowiedz się więcej

"Myślimy o przyszłości i kolejnych projektach splecionych w nić wspólnych, łączących nas wartości"

Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie uruchomi II Edycję Programu Grantowego „Cześć Dziewczyny!”. Koalicja kobiet zdecyduje do kogo trafi kolejny milion złotych na długofalową pomoc. W poprzedniej, I Edycji Programu, Siostrzeństwo otrzymało aż 450 wniosków o dofinansowanie. Kwotę blisko miliona złotych przyznano 11 organizacjom.

Dowiedz się więcej

Prawie 1000 kobiet i dzieci na warsztatach w naszym Centrum „Cześć Dziewczyny!”

Blisko 1000 osób wzięło udział w warsztatach organizowanych w powołanym przez nas Centrum Pomocy Kobietom z Ukrainy „Cześć Dziewczyny!”. To m.in. lektoraty języka polskiego, spotkania integracyjne, informacyjne i pomocowe. Część spotkań współorganizuje z nami Dom Ukraiński.

Dowiedz się więcej