Mądre bajki na trudne czasy

Wydarzenia

Jak rozmawiać z dzieckiem o uczuciach, emocjach czy wartościach, kiedy najczęściej podejmujemy temat, dopiero gdy coś się właśnie dzieje – kiedy mierzymy się z trudną emocją czy ktoś zrobił coś, co jest wbrew naszym wartościom i czujemy potrzebę reakcji? Rozmowa w takim momencie zwykle nie przynosi wymarzonych efektów. Warto więc znaleźć, a nawet zaplanować czas na spokojne podjęcie tematu uczuć i emocji i tego, jak możemy je wyrażać. Szczególnie teraz, kiedy jesteśmy razem w domu i dużo się dzieje nie tylko wokół nas, ale i w nas.

Jak wprowadzić do naszych codziennych planów rozmowę o uczuciach i emocjach oraz sposobach ich wyrażania? Dobrym pretekstem może być wspólne czytanie czy słuchanie bajek i rozmowa o nich. Czytanie razem zbliża, a jednocześnie wycisza – tworzy się więc atmosfera sprzyjająca podjęciu nawet niełatwych tematów. Proponujemy Wam skorzystanie z „Mądrych bajek z całego świata”. To historie, które swoimi korzeniami tkwią głęboko w akcjach pomocowych Kulczyk Foundation, pokazywanych w serialu dokumentalnym „Efekt Domina”. To te same kraje, te same problemy, w sensie wartości, o które warto, trzeba walczyć, o których warto rozmawiać. Bajki jak to bajki – pełne są też uczuć i emocji bohaterów, współprzeżywanych przez słuchających i czytających. Wspólne czytanie bajek i rozmowa to idealny moment na omówienie tego, co dzieje się także w Waszym życiu – jakie emocje przeżywają Wasze dzieci, jakie i Wam towarzyszą uczucia.

Naszą akcję promujemy w mediach społecznościowych hasztagami #zostańwdomu i #czasnarelacje. Włączyło się już do niej wielu artystów, aktorów, sportowców, dziennikarzy, piosenkarek i piosenkarzy.

Jak zacząć?

1) Wybierzcie bajkę pasującą do tematu, który chcecie poruszyć – czy to będzie poczucie wdzięczności, zazdrość czy niepoddawanie się, kiedy coś nie wychodzi. Wszystkie bajki, które znajdziecie w serwisie SoundCloud, oznaczone są poruszanymi w nich zagadnieniami kluczowymi i udostępnione w formie utworów audio (czytanych przez znane osoby) i tekstów do samodzielnego czytania.

2) Do każdej przygotowana jest propozycja pytań do rozmowy z dzieckiem (na końcu tekstu bajki). Te pytania to inspiracja – możecie wymyślić inne, które pomogą Wam poruszyć ważny dla Was temat Postarajcie się prowadzić rozmowę tak, by wyeksponować najważniejszy wątek podjęty w bajce np. współpracy z drugim człowiekiem (o skrzatach z Kolumbii), nieoceniania innych ludzi (historia Prana z Indii), niekrzywdzenia (o które upominała się bohaterka bajki z Suazi/eSwatini) czy doceniania tego, co się ma (o czym przekonują się Naima i Maisa z Bangladeszu).

3) Możecie też skorzystać z zadań, kolorowanek i łamigłówek przygotowanych do zabawy po wysłuchaniu bajki – znajdziecie je na naszej stronie, w części „pobaw się z dzieckiem – zadania do bajki”.

Życzymy Wam wzmacniających rozmów i dobrego czasu razem!

Wszystkie bajki dostępne są w serwisie SoundCloud - LINK. Materiały dodatkowe znajdują się na naszej stronie - LINK.

Aktualności

Już się nie boję – ważne spotkanie wokół książki Naomi Watts i rozmowa, której kobiety potrzebują

To było spotkanie, którego potrzebowałyśmy. Szczera rozmowa o kobiecym doświadczeniu, oparta na wiedzy, czułości i odwadze. Pretekstem była książka Naomi Watts „Już się nie boję! Wszystko, czego nie mówią nam o menopauzie” – ale to, co wydarzyło się podczas wczorajszego wieczoru, sięgnęło znacznie głębiej.

Dowiedz się więcej

Program Grantowy Żółty Talerz 2025!

Kulczyk Foundation ogłasza nabór do Programu Grantowego Żółty Talerz 2025 na remont lub modernizację Placówki!

Dowiedz się więcej

Dzień Położnej w Polsce – z wdzięcznością i uznaniem dla tych, które wspierają kobiety na każdym etapie życia

Po Międzynarodowym Dniu Położnej świętujemy Dzień Położnej w Polsce. To doskonała okazja, by wyrazić wdzięczność wszystkim położnym, które z zaangażowaniem i empatią troszczą się o kobiety.

Dowiedz się więcej