Nasze filmy dokumentalne ukazują problemy społeczności na całym świecie oraz związaną z tym działalność organizacji pozarządowych wspieranych przez Fundację. Obrazy z serii „Efekt Domina” powstają dzięki współpracy z telewizją TVN – największą prywatną stacją telewizyjną działającą w Polsce. Efektem tej kooperacji są także inne dokumenty – nagradzane podczas festiwali filmowych na całym świecie. Kulczyk Foundation współpracuje również z międzynarodowym kanałem informacyjnym CNN International przy realizacji filmów dokumentalnych w ramach projektu CNN Freedom Project. Ich głównym tematem jest problematyka współczesnego niewolnictwa.
„CNN Freedom Project” to cykl filmów dokumentalnych CNN International, które poruszają problematykę różnych form współczesnego niewolnictwa. Projekt powstał w 2011 r. i w jego skład wchodzi także zbiór raportów, artykułów oraz reportaży dotyczących handlu ludźmi we wszystkich jego postaciach. W ramach projektu nagłośniono już ponad tysiąc historii, które wydarzyły się na pięciu kontynentach. Udało się pomóc ponad tysiącu osobom, a także zgromadzono ponad 24 mln dolarów na rzecz organizacji walczących ze współczesnym niewolnictwem.
Niewolnicza praca w służbie domowej to realia życia setek tysięcy dziewcząt w Tanzanii. Dokument zrealizowany we współpracy Kulczyk Foundation i CNN International przedstawia historię Mercy Esther – dziewczynki, która w dzieciństwie została zabrana ze swojej rodzinnej wioski w Tanzanii i wywieziona do Kenii, gdzie była zmuszona do pracy jako służąca. Mercy Esther nigdy nie otrzymała za nią wynagrodzenia, była bita oraz pozbawiona szans na zdobywanie edukacji. Mając 16 lat, dziewczyna podjęła skuteczną próbę ucieczki, w której rezultacie trafiła pod opiekę tanzańskiej organizacji WoteSawa. Jej założycielka, Angela Benedicto, w przeszłości sama padła ofiarą niewolniczej pracy w służbie domowej, a obecnie poświęca swoje życie ratowaniu dziewczynek, które podobnie, jak Mercy Esther doświadczyły współczesnego niewolnictwa.
Wspólny reportaż Dominiki Kulczyk i CNN International poświęcony jest walce ze współczesnym niewolnictwem w Ghanie. Dokument zawiera unikalną relację z akcji ratowania dzieci na jeziorze Wolta, jak również wstrząsające zeznania handlarza dziećmi oraz osoby, która zdecydowała się sprzedać własne dziecko. Szacuje się, że w rejonie jednego z największych sztucznych zbiorników wodnych na świecie, do takiej pracy zmusza się nawet ponad 20 tysięcy dzieci. Walkę ze współczesnym niewolnictwem w Ghanie prowadzi miejscowa organizacja pozarządowa PACODEP (Partners in Community Development Programme). Dominika Kulczyk była bezpośrednio zaangażowana w jej działania, prowadzące do odbierania dzieci z rąk oprawców. Ich efektem było przywrócenie wolności oraz zapewnienie schronienia kilkunastu najmłodszym.
Historia zaginięcia Mohameda Faisala - 12 - letniego chłopca Rohindża , to główny wątek filmu dokumentalnego „Stolen Son”. Materiał powstał, aby z wrócić uwagę świata na sytuację uchodźców z Mjanmy przebywających w Bangladeszu. Ponad milion Rohindżów od dwóch lat żyje tam w dramatycznych warunkach. Są oni nieustannie zagrożeni, m.in. handlem ludźmi.
W Senegalu 100 tys. dzieci skazanych jest na codzienną niewolniczą pracę, poniżenie, bicie i głód. Działają tam nielegalne szkoły koraniczne. Nauczyciele, nazywani marabutami, wyzyskują swoich uczniów, zmuszając ich do żebrania na ulicach. Codziennie muszą oni zebrać określoną kwotę. W przeciwnym razie są bici i prześladowani. Dominika Kulczyk razem z ekipą CNN International odwiedziła senegalskie miasto Saint-Louis i działającą tam organizację Maison de la Garde. Jest ona prowadzona przez Issę Kouyate - społecznika, który pomaga dzieciom zmuszanym przez marabutów do żebrania. Kulczyk Foundation wspiera jego organizację w walce ze zjawiskiem, z powodu którego w Senegalu tysiące dzieci stają się ofiarami współczesnego niewolnictwa.
Silk Slaves przedstawia niewolniczą pracę, która dotyka aż 8 milionów ludzi na całym świecie, oraz pokazuje skutki tej praktyki na przykładzie dynamicznie rozwijającego się przemysłu jedwabnego w Indiach. Dokument opowiada historię ofiar niewolniczej pracy, które pracują dwanaście godzin dziennie w fabrykach w ekstremalnych warunkach, żyjąc w ciągłym strachu przed osobą, u której zaciągnęły dług. Jesteśmy również świadkami ich próby znalezienia legalnej drogi do wolności oraz poznajemy przedstawicieli organizacji Jeevika, walczącej o identyfikację, uwolnienie i rehabilitację pracowników niewolniczych.