Filmy dokumentalne

Nasze filmy dokumentalne ukazują problemy społeczności na całym świecie oraz związaną z tym działalność organizacji pozarządowych wspieranych przez Fundację. Obrazy z serii „Efekt Domina” powstają dzięki współpracy z telewizją TVN – największą prywatną stacją telewizyjną działającą w Polsce. Efektem tej kooperacji są także inne dokumenty – nagradzane podczas festiwali filmowych na całym świecie. Kulczyk Foundation współpracuje również z międzynarodowym kanałem informacyjnym CNN International przy realizacji filmów dokumentalnych w ramach projektu CNN Freedom Project. Ich głównym tematem jest problematyka współczesnego niewolnictwa.

„CNN Freedom Project” to cykl filmów dokumentalnych CNN International, które poruszają problematykę różnych form współczesnego niewolnictwa. Projekt powstał w 2011 r. i w jego skład wchodzi także zbiór raportów, artykułów oraz reportaży dotyczących handlu ludźmi we wszystkich jego postaciach. W ramach projektu nagłośniono już ponad tysiąc historii, które wydarzyły się na pięciu kontynentach. Udało się pomóc ponad tysiącu osobom, a także zgromadzono ponad 24 mln dolarów na rzecz organizacji walczących ze współczesnym niewolnictwem.

CNN Freedom Project

Troubled Waters

Wspólny reportaż Dominiki Kulczyk i CNN International poświęcony jest walce ze współczesnym niewolnictwem w Ghanie. Dokument zawiera unikalną relację z akcji ratowania dzieci na jeziorze Wolta, jak również wstrząsające zeznania handlarza dziećmi oraz osoby, która zdecydowała się sprzedać własne dziecko. Szacuje się, że w rejonie jednego z największych sztucznych zbiorników wodnych na świecie, do takiej pracy zmusza się nawet ponad 20 tysięcy dzieci. Walkę ze współczesnym niewolnictwem w Ghanie prowadzi miejscowa organizacja pozarządowa PACODEP (Partners in Community Development Programme). Dominika Kulczyk była bezpośrednio zaangażowana w jej działania, prowadzące do odbierania dzieci z rąk oprawców. Ich efektem było przywrócenie wolności oraz zapewnienie schronienia kilkunastu najmłodszym.

Obejrzyj film
CNN Freedom Project

Stolen Son

Historia zaginięcia Mohameda Faisala - 12 - letniego chłopca Rohindża , to główny wątek filmu dokumentalnego „Stolen Son”. Materiał powstał, aby z wrócić uwagę świata na sytuację uchodźców z Mjanmy przebywających w Bangladeszu. Ponad milion Rohindżów od dwóch lat żyje tam w dramatycznych warunkach. Są oni nieustannie zagrożeni, m.in. handlem ludźmi.

Obejrzyj film
CNN Freedom Project

Begging for Change

W Senegalu 100 tys. dzieci skazanych jest na codzienną niewolniczą pracę, poniżenie, bicie i głód. Działają tam nielegalne szkoły koraniczne. Nauczyciele, nazywani marabutami, wyzyskują swoich uczniów, zmuszając ich do żebrania na ulicach. Codziennie muszą oni zebrać określoną kwotę. W przeciwnym razie są bici i prześladowani. Dominika Kulczyk razem z ekipą CNN International odwiedziła senegalskie miasto Saint-Louis i działającą tam organizację Maison de la Garde. Jest ona prowadzona przez Issę Kouyate - społecznika, który pomaga dzieciom zmuszanym przez marabutów do żebrania. Kulczyk Foundation wspiera jego organizację w walce ze zjawiskiem, z powodu którego w Senegalu tysiące dzieci stają się ofiarami współczesnego niewolnictwa.

OBEJRZYJ FILM
CNN Freedom Project

Silk Slaves

Silk Slaves przedstawia niewolniczą pracę, która dotyka aż 8 milionów ludzi na całym świecie, oraz pokazuje skutki tej praktyki na przykładzie dynamicznie rozwijającego się przemysłu jedwabnego w Indiach. Dokument opowiada historię ofiar niewolniczej pracy, które pracują dwanaście godzin dziennie w fabrykach w ekstremalnych warunkach, żyjąc w ciągłym strachu przed osobą, u której zaciągnęły dług. Jesteśmy również świadkami ich próby znalezienia legalnej drogi do wolności oraz poznajemy przedstawicieli organizacji Jeevika, walczącej o identyfikację, uwolnienie i rehabilitację pracowników niewolniczych.

Obejrzyj film