„Jest wściekła bo ma okres". Sześć mitów wokół menstruacji, które mają się świetnie

Artykuły

Autorzy raportu „Menstruacja” wymieniają sześć najbardziej utrwalonych mitów wokół menstruacji.

1. Stereotyp zołzy i histeryczki

Okres to element stereotypizacji, argument wykorzystywany przez mężczyzn chcących kobiety zdeprecjonować. Z drugiej strony jednak my same dewaluujemy PMS. Mówimy: „coś mi się usrało w głowie, bo mi się miesiączka zbliżała…”. „Mamy taką narrację upupiającą, cały czas jesteśmy małymi dziewczynkami, które przesadzają, narzekają, że nas boli, jesteśmy rozchwiane emocjonalnie podczas PMS-u i rzucamy popielnicami, w ogóle rozbijamy wazy na głowach…" – czytamy w raporcie Kulczyk Foundation.

2. Mit nieczystości

„Krew miesiączkowa jest brudna i pełna bakterii”. To pokłosie badań z lat 50., kiedy amerykańscy naukowcy chcieli udowodnić, że w krwi miesięcznej są niebezpieczne toksyny i zarazki. Badanie zaprzeczyło tej tezie. Ale dyskurs nie wygasł.

Jaka jest prawda?

„Krew miesiączkowa jest absolutnie aseptyczna, dopiero jak zacznie się rozkładać, tak samo jak każda inna krew na bandażu, to ewentualnie może brzydko pachnieć. A kobiety są przekonane, że jest brudna, prawie że skażona, po prostu sepsa, gangrena, ropa, jak brudne bandaże śmierdzące i gdybyśmy nie miesiączkowały, no to po prostu psułybyśmy się od środka” – piszą autorzy raportu.

3. Mity związane z seksem

Jedna czwarta kobiet jest przekonana, że w czasie miesiączki nie wolno uprawiać seksu.

Prawie 30 proc. kobiet wierzy, że miesiączka jest czasem bezpiecznym, nie można zajść w ciążę. Jak nie masz menstruacji – jesteś w ciąży.

To kilka z mitów dotyczących menstruacji, żywych nie tylko wśród nastolatek.

4. Mity pielęgnacyjne

Długa jest lista rzeczy, których – według przekazywanych ustnie legend i mitów – podczas okresu nie wolno. Na liście są m.in.: uprawianie sportu, opalanie się (grozi krwotokiem i plamami na skórze), chodzenie do dentysty (bo bardziej boli, a krew gorzej krzepnie), mycie się (bo przenosi się wówczas bakterie z krwi), branie ciepłych kąpieli (grozi krwotokiem i rozrzedzeniem krwi), pływanie w basenie (można się czymś zarazić), farbowanie włosów, picie alkoholu.

5. Mit regularnego cyklu

Nieregularna miesiączka oznacza kłopoty ze zdrowiem, cykl powinien trwać 28 dni.

"Przekonanie o tym, że każdy cykl powinien taki być, prowadzi do błędnego przeświadczenia o własnej 'nieprawidłowości'. Coś ze mną jest nie tak, skoro mam inaczej niż wszyscy, czasem prowadzi także do prób samodzielnego regulowania miesiączki" – czytamy w raporcie.

6. Gotowanie

Ponad 20 proc. badanych kobiet wierzy, że podczas miesiączki nie powinno się piec ciast czy kisić ogórków.

„Menstruacja”. Raport z badania jakościowo-ilościowego przygotowanego dla Kulczyk Foundation przez firmę badawczą Difference, Warszawa, luty 2020.