Przez 7 dni widzowie 13. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej będą mogli obejrzeć najciekawsze produkcje m. in. z Izraela, Polski, Stanów Zjednoczonych, Holandii, Słowacji, Kanady, Szwajcarii, Francji i Niemiec.
W poniedziałek 2 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbyła się projekcja otwierającego festiwal filmu Sprawiedliwy Michała Szczerbica (debiut reżyserski scenarzysty Róży Wojciecha Smarzowskiego) z plejadą polskich aktorów (Jan Wieczorkowski, Aleksandra Hamkało, Maja Komorowska, Beata Tyszkiewicz, Olgierd Łukaszewicz). Ten poruszający obraz polskiej wsi i skrajnych postaw Polaków wobec ratowania Żydów przedstawia losy 6-letniej Hani, która zostaje w czasie wojny przygarnięta przez młode małżeństwo.
8 listopada podczas ceremonii zamknięcia festiwalu pokazany zostanie izraelski film Sabena – Porwanie. Moja opowieść (reż. Rani Saar), opowiadający o dramatycznym przebiegu porwania samolotu belgijskich linii Sabena, którego w 1972 roku dokonali terroryści z ugrupowania „Czarny Wrzesień”, zbrojnego ramienia Organizacji Wyzwolenia Palestyny.
W programie tegorocznego festiwalu znalazły się też filmy polskie, których twórcy poruszają kwestie istotne dla prowadzonej współcześnie debaty o stosunkach polsko-żydowskich: postawy polskich chłopów wobec problemu ratowania Żydów (Klezmer, 7/11 o 21:00), pamięć o pogromie kieleckim (Amnezja, 7/11 o 19:00), odrodzenie życia żydowskiego we współczesnej Polsce (Powrót, 3/11 o 18:00 i Wznieśmy dach, 5/11 o 20:15). Na uwagę zasługuje także poruszający obraz Felix i Meira (6/11 o 18:00), opowieść o miłości ekscentrycznego ateisty i chasydki z ortodoksyjnej żydowskiej dzielnicy Montrealu; osadzony we Francji lat 60 zabawny dramat Za życie! z Julie Depardieu (7/11 o 16:45); oraz przejmujący dokument Ostatni ocalały z Treblinki, przedstawiający niezwykłe losy Samuela Willenberga, rzeźbiarza, malarza i uczestnika buntu w Treblince (6/11 o 16:00).
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej to cykliczne wydarzenie, którego jednym z partnerów jest Kulczyk Foundation, a które to ma na celu budowanie wiedzy o społeczności żydowskiej w Polsce i na świecie, edukację oraz walkę z postawami ksenofobii, braku tolerancji i antysemityzmem.