250 posiłków dziennie dla dzieci z Warszawy i okolic

Wydarzenia

Od kilku tygodni Kulczyk Foundation wraz ze swoimi partnerami społecznymi prowadzi akcję dostarczania paczek żywnościowych do domów dzieci biorących udział w programie Żółty Talerz. Wcześniej posiłki finansowane przez Fundację wydawane były w szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych, jednak po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego przestało to być możliwe.

Kulczyk Foundation poszerzyła zakres akcji. Fundacja nawiązała współpracę z British Primary School of Wilanow, dzięki której 250 pysznych, ciepłych, pełnowartościowych posiłków codziennie dostarczane jest do domów potrzebujących dzieci z Warszawy i okolic. Są one przygotowywane w szkolnej stołówce przez pracowników placówki, którzy wcześniej na co dzień gotowali posiłki dla uczniów. Współpraca ma także wymiar finansowy – Kulczyk Foundation i British Primary School of Wilanow wspólnie ponoszą koszty zakupu jedzenia. W akcję zaangażowały się również organizacje dobroczynne: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Polski Czerwony Krzyż, Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz Stowarzyszenie „Serduszko dla Dzieci”. Ich pracownicy wskazali najbardziej potrzebujące dzieci oraz ich rodziny. Zajmują się także codziennym dowozem posiłków, z zachowaniem wszystkich niezbędnych środków bezpieczeństwa.

– Mamy świadomość, że zamknięcie szkół i świetlic środowiskowych w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego to dla wielu dzieci koniec regularnych posiłków, a nawet odebranie jedynej szansy na spożycie ciepłego posiłku w ciągu dnia. Przerwa w szkole nie może równać się przerwie w żywieniu. Dlatego już w pierwszym tygodniu zamknięcia szkół przeformułowaliśmy program Żółty Talerz i zaczęliśmy przekazywać paczki żywnościowe, a od 15 kwietnia najbardziej potrzebującym dzieciom w Warszawie i okolicach dostarczamy ciepłe posiłki – tłumaczy Wioleta Szafryna, Dyrektorka Programu Żółty Talerz w Kulczyk Foundation.

– Dla naszej szkolnej społeczności uczniów, rodziców oraz kadry nauczycielskiej ważne jest, aby wiedzieli, że mogą zrobić coś dla innych. Chcemy, żeby nasza społeczność skoncentrowała się na potrzebujących i jesteśmy dumni z tego, że możemy im pomóc. Nasza szkoła ma długą tradycję pomagania. Każdego roku wspieramy Smile Warsaw, organizację charytatywną społeczności międzynarodowej w Warszawie, która pomaga bezdomnym. Ostatnio musiała ona zawiesić swoją działalność z powodu obecnych restrykcji, więc poszukiwaliśmy innego partnera do współpracy – mówi Tom McGrath, Dyrektor British Primary School of Wilanow.

– Cieszymy się że w tym trudnym czasie są ludzie, którzy nie zapominają o innych, są gotowi działać, by nikt nie został sam. Dziękujemy za stwarzanie możliwości, pamięć i wsparcie. Zagrożenie chorobą to jedno – samotność i brak perspektyw – drugie, równie niebezpieczne – podkreśla Aleksandra Smolińska ze Stowarzyszenia „Serduszko dla Dzieci”.

Aktualności

Wielkanocne życzenia od Kulczyk Foundation

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Wam chwili wytchnienia, prawdziwej radości oraz energii do działania – niezależnie od tego, jak i gdzie spędzacie ten czas.

Niech te święta będą okazją do zatrzymania się, spojrzenia z nadzieją w przyszłość i nabrania sił do realizacji wszystkiego, co ważne – dla siebie i dla innych.

W naszej codziennej pracy wspieramy tych, którzy najbardziej tego potrzebują – budując dostęp do edukacji, pomagając kobietom i dzieciom w kryzysie, czy działając tam, gdzie brakuje podstawowego wsparcia.

Dowiedz się więcej

Marta Bem prelegentką IC Mobile 2025 – o inkluzywnej komunikacji i zdrowiu kobiet w pracy

Już 24 kwietnia Marta Bem, nasza ekspertka będzie prelegentką podczas 8. edycji konferencji IC Mobile (Internal Communication) – Trendy w Komunikacji Wewnętrznej.

Dowiedz się więcej

Joanna Maliszewska-Mazek w Radio Afera: o menstruacji, dostępie do środków higieny i normalizowaniu rozmów

Dlaczego wciąż o miesiączce mówi się szeptem, żartem albo... wcale?
Czy wiesz, że aż 500 milionów kobiet na świecie doświadcza ubóstwa menstruacyjnego? A 42% Polek przyznaje, że w ich domach o menstruacji się nie mówiło?

Dowiedz się więcej