29. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Wydarzenia

W ramach festiwalu odbędzie się 125 wydarzeń w programie głównym:
21 koncertów i wydarzeń muzycznych 
21 wykładów, dyskusji, spotkań 
32 warsztaty 
27 zwiedzań 
18 wydarzeń artystycznych 
4 ceremonie

Ponadto partnerzy festiwalu przygotowali łącznie 128 wydarzeń w programie towarzyszącym.

Centrum tegorocznej edycji FKŻ znajdzie się w specjalnie w tym celu postawionym przez nas Namiocie FKŻ. Tuż obok synagogi Wysokiej, naprzeciw Chederu – klubu festiwalowego – stanie oryginalny wielofunkcyjny namiot, który będzie gościł festiwalowe wykłady, warsztaty, spotkania, część wydarzeń muzycznych – tam też działał będzie Cheder i festiwalowa strefa chill outu.

W Namiocie FKŻ spotkacie się podczas wykładów m.in. z Yossim Klein Halevim, Prof. Janem Grabowskim, Rabinem Bozem Pashem, Danem Bahatem, Tovą Dickstein oraz Januszem Makuchem.

W ramach Programu Literackiego porozmawiacie np. z Witem Szostakiem, Maciejem Zarembą-Bielawskim, czy też Agatą Maksimowską i prof. Deborah Lipstadt.
Tam też odbędą się happeningi artystyczne oraz cenione przez publiczność już od wielu lat warsztaty klezmerskie z Deborah Strauss i Sanne Moricke oraz śpiewu jidysz – z Jeffem Warschauerem. Wieczorami w Namiocie zagrają: Mała Orkiestra Dancingowa, Abrao, DJe z telawiwskiego TEDERu. Tam też czeka Was kilka programowych niespodzianek!
W programie muzycznym, który stał się znakiem formowym naszego festiwalu – tradycyjnie już nie zabraknie różnorodności: muzyka klezmerska (Emil Kroitor, Michael Winograd) zabrzmi obok muzyki sefardyjskiej i mizrachowej (Raymonda Abecassis, The Piyut Ensemble); tradycyjny śpiew kantoralny (kantorzy: Israel Rand, Yoni Rose, Avraham Kirshenbaum) znajdzie się obok nowoczesnych gatunków muzycznych (Ola Bilińska, Uzi Navon, Emmanuel Witzthum), czy też serii imprez DJ-skich, zorganizowanych wspólnie z Tederem. W różnych nieoczywistych konfiguracjach pojawiała się będzie na FKZ również najlepsza krakowska orkiestra – Sinfonietta Cracovia.

Nie zabraknie oczywiście ani kultowego koncertu Szalom na Szerokiej (sobota, 29 czerwca 2019), ani też wielu nowości: wśród nich po raz pierwszy na festiwalowych scenach zagoszczą imprezy z izraelskim hip-hopem!

Program tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej to efekt ponad 30-letniej wędrówki festiwalu: z galicyjskiego sztetla do Syjonu, od kameralnego wydarzenia w kinie Mikro do największego na świecie interdyscyplinarnego festiwalu prezentującego nowoczesną kulturę żydowską; z ziemi polskiej do Erec Israel.

Więcej informacji: jewishfestival.pl

Aplikacja festiwalowa na iOS i Android: Jewish Culture Festival – dostępna w AppStore i GooglePlay.

Koncerty z synagogi Tempel oraz koncert Songs of Love and Loss Emmanuela Witzthuma oraz The Name’s Bajgelman Oli BIlińskiej będą transmitowane na żywo w internecie na stronie jewishfetival.pl oraz na fanpage’u FKŻ na Facebooku. Dodatkowo koncert Oli Bilińskiej będzie transmitowany na żywo w Radiu Kraków.

Aktualności

Niewidzialne w pracy. Nowy raport już dostępny!

W Polsce są 3 miliony pracujących kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Wiele z nich czuje jednak, że ich potrzeby w tym szczególnym okresie nie są zauważane. Aż 42% w związku z dolegliwościami rozważało ograniczenie lub zakończenie aktywności zawodowej. O tym mówi najnowszy raport Kulczyk Foundation „Niewidzialne w pracy. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym”. 

Dowiedz się więcej

11 lat działalności Kulczyk Foundation na Malta Festival

6 kontynentów, 66 państw i ponad 600 000 beneficjentów. Taki jest bilans 11 lat dotychczasowej działalności Kulczyk Foundation, którą od soboty (7.09) podsumowujemy w wyjątkowy sposób podczas Malta Festival.

Dowiedz się więcej

Balet w centrum slumsów

Choć jego kariera nabrała tempa i mógłby dalej podbijać świat, postanowił wrócić do slumsów, by dać dzieciom to, co jemu pozwoliło się uwolnić. Taniec. A co za tym idzie godność, edukację i pewność siebie, które pozwalają wyrwać się z trudnego środowiska. Mike Wamaya wraz z grupą swoich uczniów przyjadą na Malta Festival na zaproszenie Dominiki kulczyk w ramach obchodów 11-lecia Kulczyk Foundation. Kenijczyk poprowadzi codzienne, bezpłatne zajęcia z afrodance.

Dowiedz się więcej