29. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

Wydarzenia

W ramach festiwalu odbędzie się 125 wydarzeń w programie głównym:
21 koncertów i wydarzeń muzycznych 
21 wykładów, dyskusji, spotkań 
32 warsztaty 
27 zwiedzań 
18 wydarzeń artystycznych 
4 ceremonie

Ponadto partnerzy festiwalu przygotowali łącznie 128 wydarzeń w programie towarzyszącym.

Centrum tegorocznej edycji FKŻ znajdzie się w specjalnie w tym celu postawionym przez nas Namiocie FKŻ. Tuż obok synagogi Wysokiej, naprzeciw Chederu – klubu festiwalowego – stanie oryginalny wielofunkcyjny namiot, który będzie gościł festiwalowe wykłady, warsztaty, spotkania, część wydarzeń muzycznych – tam też działał będzie Cheder i festiwalowa strefa chill outu.

W Namiocie FKŻ spotkacie się podczas wykładów m.in. z Yossim Klein Halevim, Prof. Janem Grabowskim, Rabinem Bozem Pashem, Danem Bahatem, Tovą Dickstein oraz Januszem Makuchem.

W ramach Programu Literackiego porozmawiacie np. z Witem Szostakiem, Maciejem Zarembą-Bielawskim, czy też Agatą Maksimowską i prof. Deborah Lipstadt.
Tam też odbędą się happeningi artystyczne oraz cenione przez publiczność już od wielu lat warsztaty klezmerskie z Deborah Strauss i Sanne Moricke oraz śpiewu jidysz – z Jeffem Warschauerem. Wieczorami w Namiocie zagrają: Mała Orkiestra Dancingowa, Abrao, DJe z telawiwskiego TEDERu. Tam też czeka Was kilka programowych niespodzianek!
W programie muzycznym, który stał się znakiem formowym naszego festiwalu – tradycyjnie już nie zabraknie różnorodności: muzyka klezmerska (Emil Kroitor, Michael Winograd) zabrzmi obok muzyki sefardyjskiej i mizrachowej (Raymonda Abecassis, The Piyut Ensemble); tradycyjny śpiew kantoralny (kantorzy: Israel Rand, Yoni Rose, Avraham Kirshenbaum) znajdzie się obok nowoczesnych gatunków muzycznych (Ola Bilińska, Uzi Navon, Emmanuel Witzthum), czy też serii imprez DJ-skich, zorganizowanych wspólnie z Tederem. W różnych nieoczywistych konfiguracjach pojawiała się będzie na FKZ również najlepsza krakowska orkiestra – Sinfonietta Cracovia.

Nie zabraknie oczywiście ani kultowego koncertu Szalom na Szerokiej (sobota, 29 czerwca 2019), ani też wielu nowości: wśród nich po raz pierwszy na festiwalowych scenach zagoszczą imprezy z izraelskim hip-hopem!

Program tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej to efekt ponad 30-letniej wędrówki festiwalu: z galicyjskiego sztetla do Syjonu, od kameralnego wydarzenia w kinie Mikro do największego na świecie interdyscyplinarnego festiwalu prezentującego nowoczesną kulturę żydowską; z ziemi polskiej do Erec Israel.

Więcej informacji: jewishfestival.pl

Aplikacja festiwalowa na iOS i Android: Jewish Culture Festival – dostępna w AppStore i GooglePlay.

Koncerty z synagogi Tempel oraz koncert Songs of Love and Loss Emmanuela Witzthuma oraz The Name’s Bajgelman Oli BIlińskiej będą transmitowane na żywo w internecie na stronie jewishfetival.pl oraz na fanpage’u FKŻ na Facebooku. Dodatkowo koncert Oli Bilińskiej będzie transmitowany na żywo w Radiu Kraków.

Aktualności

Już się nie boję – ważne spotkanie wokół książki Naomi Watts i rozmowa, której kobiety potrzebują

To było spotkanie, którego potrzebowałyśmy. Szczera rozmowa o kobiecym doświadczeniu, oparta na wiedzy, czułości i odwadze. Pretekstem była książka Naomi Watts „Już się nie boję! Wszystko, czego nie mówią nam o menopauzie” – ale to, co wydarzyło się podczas wczorajszego wieczoru, sięgnęło znacznie głębiej.

Dowiedz się więcej

Program Grantowy Żółty Talerz 2025!

Kulczyk Foundation ogłasza nabór do Programu Grantowego Żółty Talerz 2025 na remont lub modernizację Placówki!

Dowiedz się więcej

Dzień Położnej w Polsce – z wdzięcznością i uznaniem dla tych, które wspierają kobiety na każdym etapie życia

Po Międzynarodowym Dniu Położnej świętujemy Dzień Położnej w Polsce. To doskonała okazja, by wyrazić wdzięczność wszystkim położnym, które z zaangażowaniem i empatią troszczą się o kobiety.

Dowiedz się więcej