„Begging for Change”: Dramat senegalskich dzieci w filmie Dominiki Kulczyk i CNN International

Wydarzenia

Legalne i nielegalne szkoły koraniczne 

Położony w zachodniej Afryce Senegal to kraj, w którym 95% mieszkańców wyznaje islam. Powszechną praktyką w tym państwie jest wysyłanie dzieci do szkół religijnych zwanych daaras. Tam, pod opieką marabutów (nauczycieli), uczą się Koranu. Niestety, nie we wszystkich placówkach panują warunki odpowiednie do kształcenia się i rozwoju. Bardzo wiele daaras nie funkcjonuje legalnie, a uczęszczający do nich uczniowie (często pochodzący z wyjątkowo biednych rodzin), zmuszani są do żebrania i niewolniczej pracy dla swoich „nauczycieli”. Ich codziennością jest bicie, poniżanie i wyzysk. Często uciekają i trafiają na ulice, ponieważ nie udaje im się zebrać dziennej sumy, której wymagają od nich marabuci. 

Maison de la Gare 

Obecnie ok. 100 tys. dzieci, przede wszystkim senegalskich chłopców w wieku od 4 do 15 lat, skazanych jest na wykorzystywanie, głód czy spanie na ulicach. Są jednak organizacje, którym los pokrzywdzonych nie jest obojętny. Taką instytucją jest Maison de la Gare, założona przez Issę Kouyate. Od 12 lat pomaga on chłopcom, którzy krzywdzeni są przez marabutów prowadzących nielegalne daaras. To właśnie tę organizację wsparła Kulczyk Foundation, przekazując jej środki m.in. na zakup samochodu terenowego, którym wolontariusze przewożą do bezpiecznego schronienia dzieci znalezione na ulicy podczas nocnych patroli. W 2016 roku Issa Kouyate został wyróżniony przez Departament Stanu USA tytułem Bohatera na rzecz walki z handlem ludźmi. Będzie on jednym z bohaterów reportażu zrealizowanego przez Dominikę Kulczyk i CNN International.

„Begging for Change”

To już trzeci wspólny film CNN, Dominiki Kulczyk i Kulczyk Foundation z cyklu „CNN Freedom Project”. Najnowszy odcinek serii pokazuje niezwykle trudne warunki życia senegalskich dzieci – codziennie wysyłanych przez marabutów na ulice, aby żebrać o pieniądze i jedzenie. Zobaczymy, jak wyglądają nielegalne daaras – nierzadko działające w budynkach bez dachów, w miejscach pełnych śmieci. Issa Kouyate razem z Dominiką Kulczyk będą szukać dzieci, które nie zebrawszy odpowiedniej sumy dla marabuta, zmuszone są do spania na ulicach senegalskiego miasta Saint-Louis. Seria dokumentów realizowanych w ramach „Freedom Project” porusza niezwykle ważny temat, jakim jest współczesne niewolnictwo. Wcześniej Dominika Kulczyk razem z ekipą CNN International odwiedziła Ghanę i Bangladesz. Senegal jest kolejnym państwem, gdzie zjawisko to jest powszechne i dotyka najsłabszej grupy, czyli dzieci. 

Kulczyk Foundation pomoże organizacji Maison de la Gare stworzyć szkołę z internatem dla dziewczynek i chłopców. W tym miejscu dzieci będą mogły uczyć się w godnych i bezpiecznych warunkach. 

Premiera filmu na antenie CNN International w sobotę 9 listopada, o godz. 8:30 (rano) czasu środkowoeuropejskiego. Tego samego dnia reportaż zostanie wyemitowany także o 23:30 czasu środkowoeuropejskiego. Kolejne emisje 10, 11 i 14 listopada.

Aktualności

Jeśli w kosmos, to tylko z rodziną!

Masz czasem wrażenie, że mieszkasz z kosmitami? Gra planszowa „Rodzinny kosmos”, pomoże poprawić Wasze relacje i przy okazji zapewni świetną zabawę. 1 czerwca, w Dzień Dziecka, została ona dołączona do wydania „Gazety Wyborczej”. Planszę do gry można również ściągnąć ze strony Kulczyk Foundation w wersji elektronicznej, do samodzielnego wydruku.

Dowiedz się więcej

Tabu, stygmatyzacja i zabobony! O okresie w XXI wieku

Poczucie wstydu, upokorzenia, liczne przesądy i ograniczony dostęp do podpasek. Nowe badania pokazują, jak wygląda menstruacja w Polsce.

Dowiedz się więcej

8. edycja Konkursu Grantowego Kulczyk Foundation. 250 tys. zł na projekty prokobiece!

Do końca czerwca trwa nabór zgłoszeń do 8. edycji Konkursu Grantowego Kulczyk Foundation. W tym roku realizowana jest ona na nowych zasadach - wspieramy projekty prokobiece. Podwyższona została także kwota, którą przeznaczymy na tę pomoc. Łącznie w ramach obecnej edycji to 250 tys. zł!

Dowiedz się więcej