„Begging for Change”: Dramat senegalskich dzieci w filmie Dominiki Kulczyk i CNN International

Wydarzenia

Legalne i nielegalne szkoły koraniczne 

Położony w zachodniej Afryce Senegal to kraj, w którym 95% mieszkańców wyznaje islam. Powszechną praktyką w tym państwie jest wysyłanie dzieci do szkół religijnych zwanych daaras. Tam, pod opieką marabutów (nauczycieli), uczą się Koranu. Niestety, nie we wszystkich placówkach panują warunki odpowiednie do kształcenia się i rozwoju. Bardzo wiele daaras nie funkcjonuje legalnie, a uczęszczający do nich uczniowie (często pochodzący z wyjątkowo biednych rodzin), zmuszani są do żebrania i niewolniczej pracy dla swoich „nauczycieli”. Ich codziennością jest bicie, poniżanie i wyzysk. Często uciekają i trafiają na ulice, ponieważ nie udaje im się zebrać dziennej sumy, której wymagają od nich marabuci. 

Maison de la Gare 

Obecnie ok. 100 tys. dzieci, przede wszystkim senegalskich chłopców w wieku od 4 do 15 lat, skazanych jest na wykorzystywanie, głód czy spanie na ulicach. Są jednak organizacje, którym los pokrzywdzonych nie jest obojętny. Taką instytucją jest Maison de la Gare, założona przez Issę Kouyate. Od 12 lat pomaga on chłopcom, którzy krzywdzeni są przez marabutów prowadzących nielegalne daaras. To właśnie tę organizację wsparła Kulczyk Foundation, przekazując jej środki m.in. na zakup samochodu terenowego, którym wolontariusze przewożą do bezpiecznego schronienia dzieci znalezione na ulicy podczas nocnych patroli. W 2016 roku Issa Kouyate został wyróżniony przez Departament Stanu USA tytułem Bohatera na rzecz walki z handlem ludźmi. Będzie on jednym z bohaterów reportażu zrealizowanego przez Dominikę Kulczyk i CNN International.

„Begging for Change”

To już trzeci wspólny film CNN, Dominiki Kulczyk i Kulczyk Foundation z cyklu „CNN Freedom Project”. Najnowszy odcinek serii pokazuje niezwykle trudne warunki życia senegalskich dzieci – codziennie wysyłanych przez marabutów na ulice, aby żebrać o pieniądze i jedzenie. Zobaczymy, jak wyglądają nielegalne daaras – nierzadko działające w budynkach bez dachów, w miejscach pełnych śmieci. Issa Kouyate razem z Dominiką Kulczyk będą szukać dzieci, które nie zebrawszy odpowiedniej sumy dla marabuta, zmuszone są do spania na ulicach senegalskiego miasta Saint-Louis. Seria dokumentów realizowanych w ramach „Freedom Project” porusza niezwykle ważny temat, jakim jest współczesne niewolnictwo. Wcześniej Dominika Kulczyk razem z ekipą CNN International odwiedziła Ghanę i Bangladesz. Senegal jest kolejnym państwem, gdzie zjawisko to jest powszechne i dotyka najsłabszej grupy, czyli dzieci. 

Kulczyk Foundation pomoże organizacji Maison de la Gare stworzyć szkołę z internatem dla dziewczynek i chłopców. W tym miejscu dzieci będą mogły uczyć się w godnych i bezpiecznych warunkach. 

Premiera filmu na antenie CNN International w sobotę 9 listopada, o godz. 8:30 (rano) czasu środkowoeuropejskiego. Tego samego dnia reportaż zostanie wyemitowany także o 23:30 czasu środkowoeuropejskiego. Kolejne emisje 10, 11 i 14 listopada.

Aktualności

Dzieje się w Pracowni Efektu Domina!

Nowy rok w Pracowni Efektu Domina rozpoczęliśmy z impetem. Szkolenia dla pedagogów poświęcone empatii, warsztaty edukacyjne na temat zdrowego odżywiania dedykowane dzieciom i koordynatorom programu Żółty Talerz...

Dowiedz się więcej

Kulczyk Foundation wspiera nauczycieli w walce z hejtem w polskiej szkole

Polska zajmuje drugie miejsce pod względem liczby skutecznych prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w Europie.

Dowiedz się więcej

Stypendia im. dr. Jana Kulczyka przyznane po raz dziewiętnasty

Ośmioro studentów i doktorantów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza otrzymało Stypendia im. dr. Jana Kulczyka. Przyznawane są one za bardzo dobre wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe i aktywność na rzecz poznańskiej uczelni. W dziewiętnastoletniej historii programu stypendialnego wyróżniono już 172 studentów i doktorantów. Tegoroczni laureaci otrzymali wyższe wsparcie niż w latach ubiegłych – studenci o prawie 15 procent, a doktoranci aż o 40 procent.

Dowiedz się więcej