Cześć, Dziewczyny! Malta Festival 2024 wzmacnia kobiety

Wydarzenia
Malta Festival 2024 wzmacnia kobiety

„Cześć, Dziewczyny!” to okazja do mówienia głośno o sprawach, które nadal pozostają w sferze tabu. Period Celebration Party odwróci narrację na temat menstruacji. Koncept cyklicznych imprez stał się rozwinięciem teledysku Moniki Kozub. Utwór „P.E.R.I.O.D.” w sposób satyryczny ukazywał poważny problem ubóstwa menstruacyjnego. Ewoluował do cyklu imprez, na których celebruje się życiodajną czerwień. To współczesny bal kostiumowy, na którym do tej pory bawili się mieszkańcy Londynu i Berlina. Za oprawę muzyczną odpowiadać będzie kolektyw Poważne Dziewczyny. Wydarzenie jest objęte matronatem Vagina Museum.

ZDROWIE

Ostatnia miesiączka to menopauza. Nasze badania pokazały, że wie o tym zaledwie 7% badanych. O tym kolejnym, naturalnym etapie w życiu każdej kobiety, porozmawiają: psycholożka Katarzyna Miller, seksuolożka Alicja Długołęcka, aktorka Katarzyna Warnke, lekarka Katarzyna Skórzewska oraz ekspertka Kulczyk Foundation – Anna Samsel.

„Taka pani uroda” to społeczny synonim endometriozy. Choroba, która statystycznie dotyka co 10. kobietę w wieku reprodukcyjnym jest niezwykle bolesna, potrafi być trudna do zdiagnozowania i obarczona jest społeczną stygmą wynikającą z braku dostatecznej edukacji. Świadomość w tym zakresie podczas panelu dyskusyjnego będą zwiększać: dziennikarka Magda Łucyan, aktorki i wokalistki Maria Janczewska oraz Patricia Kazadi, aktywistka Lucyna Jaworska-Wojtas oraz ginekolog Daniel Kruczyński.

WARSZTATY

Maria Janczewska, zmagając się z ciężkim przebiegiem endometriozy, znalazła ukojenie w śpiewie. Teraz, razem z włoską śpiewaczką operową Francescą Russo Ermolli, poprowadzi warsztaty uwalniania głosu. Mezzosopranistki zaprezentują techniki, które pomagają ulżyć w cierpieniu.

Z kolei Katarina Hellström odkryje przed uczestniczkami, ile energii drzemie w kobiecym brzuchu. Prowadzone przez nią warsztaty pomogą odnaleźć harmonię – duchową oraz cielesną.

Połączenie tych dwóch energii ważne jest także w cerradzie. To pradawna technika obwiązywania poszczególnych części ciała szalami rebozo. Kiedyś była stosowana przede wszystkim u kobiet w ciąży, obecnie ma jednak dużo szerszą gamę zastosowań, którą przybliży Malwina Mango.

Większość festiwalowych poranków rozpocznie się od sesji hatha jogi, która także prowadzi do równowagi ciało-umysł. To łagodna praktyka, dostępna także dla osób, które pierwszy raz chcą wejść na matę.

STEREOTYPY

Co robi kobieta w kuchni? Rządzi czy spełnia oczekiwania? Gotuje z obowiązku czy dla przyjemności? „Kuchnia jako zjawisko kulturowe” to panel, który poprowadzi Anda Rottenberg. Historyczka sztuki spojrzy na kuchnię od strony atropologicznej wraz ze swoimi gościniami z różnych stron świata.

Jest jeszcze jedno pytanie, na które postara się odpowiedzieć tegoroczna Malta: „Co modna pani wiedzieć powinna?”. Wyreżyserowany przez Agatę Puszcz monodram Katarzyny Kołeczek to brawurowa satyra na temat społecznych oczekiwań, którym musi sprostać każda kobieta. To wizja świata, w którym nie ma czasu na sen, a rytm każdego dnia wyznacza pęd do doskonałości dyktowanej przez mężczyzn, media i konsumpcjonizm.

Kulczyk Foundation walczy z dyskryminacją i nierównościami dotykającymi kobiety i dziewczynki na całym świecie i jak dotąd zrealizowała międzynarodowe projekty pomocowe w 66 krajach na 6 kontynentach. Malta Festival 2024 będzie okazją do celebracji 11 lat działań na rzecz budowy rzeczywistości pozbawionej ograniczeń ze względu na płeć, a program „Cześć, Dziewczyny!” idealnie wpisuje się w tę misję. Działania prokobiece to, obok różnych przejawów sztuki, rdzeń programu tegorocznej edycji poznańskiego festiwalu.

 

Program „Cześć, Dziewczyny!”:

  • Joga – Polski Teatr Tańca, 8.09, g. 10, 9-13.09, g. 8
  • Spektakl „Co modna pani wiedzieć powinna?” – Polski Teatr Tańca, 8.09, g. 18
  • Warsztat „Uwalniania głosu” – Polski Teatr Tańca, 10.09, g. 12
  • Panel menopauza – UAP, 12.09, g. 17
  • Panel „Kuchnia jako zjawisko kulturowe” – Klub Festiwalowy, 14.09, g. 14
  • Warsztaty „Ile energii drzemie w kobiecym brzuchu” – Polski Teatr Tańca, 15.09, g. 10 i 10.30 (dwa różne warsztaty)
  • Period Celebration Party – Pawilon, 12.09 g.18
  • Panel endometrioza – UAP, 10.09 g. 17:00
  • Warsztat „Cerrada” – Polski Teatr Tańca, 12.09, g. 12

Wszystkie wydarzenia z sekcji „Cześć, Dziewczyny!” są bezpłatne.

Malta Festival 2024 odbędzie się w Poznaniu w dniach 7-15 września.

Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie www.malta-festival.pl.

Aktualności

Niewidzialne w pracy. Nowy raport już dostępny!

W Polsce są 3 miliony pracujących kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Wiele z nich czuje jednak, że ich potrzeby w tym szczególnym okresie nie są zauważane. Aż 42% w związku z dolegliwościami rozważało ograniczenie lub zakończenie aktywności zawodowej. O tym mówi najnowszy raport Kulczyk Foundation „Niewidzialne w pracy. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym”. 

Dowiedz się więcej

11 lat działalności Kulczyk Foundation na Malta Festival

6 kontynentów, 66 państw i ponad 600 000 beneficjentów. Taki jest bilans 11 lat dotychczasowej działalności Kulczyk Foundation, którą od soboty (7.09) podsumowujemy w wyjątkowy sposób podczas Malta Festival.

Dowiedz się więcej

Balet w centrum slumsów

Choć jego kariera nabrała tempa i mógłby dalej podbijać świat, postanowił wrócić do slumsów, by dać dzieciom to, co jemu pozwoliło się uwolnić. Taniec. A co za tym idzie godność, edukację i pewność siebie, które pozwalają wyrwać się z trudnego środowiska. Mike Wamaya wraz z grupą swoich uczniów przyjadą na Malta Festival na zaproszenie Dominiki kulczyk w ramach obchodów 11-lecia Kulczyk Foundation. Kenijczyk poprowadzi codzienne, bezpłatne zajęcia z afrodance.

Dowiedz się więcej