Czym jest ubóstwo menstruacyjne? (podkast)

Wydarzenia

Co najmniej 500 milionów kobiet na całym świecie doświadcza ubóstwa menstruacyjnego - wynika z raportu przygotowanego przez Kulczyk Foundation we współpracy z inicjatywą Founders Pledge. „Ubóstwo menstruacyjne poza brakiem dostępu do środków higienicznych może się objawiać przez brak dostępu do wiedzy o swoim ciele, brak bezpiecznego miejsca, gdzie można zadbać o higienę i życie w społeczeństwie stygmatyzującym temat menstruacji" - mówi dyrektorka działu projektów pomocowych Anna Frankowska z Kulczyk Foundation. Opowiada m.in. o Nepalu, gdzie kobiety podczas miesiączki uważane są za nieczyste i wysyłane w odosobnienie. Problem ubóstwa menstruacyjnego dotyka również wielu Polek. W naszym kraju miesiączka nadal jest tematem bardzo rzadko poruszanym publicznie, nawet w reklamach podpasek krew nie jest przedstawiana realistycznie, bywa niebieska!

„Stawianie menstruacji w obszarze tabu zarówno w rozmowach między małożnkami, jak i między rodzicami i dziećmi, to jest to wyzwanie, z którym tak naprawdę się mierzymy" - tłumaczy dyrektor zarządzający Kulczyk Foundation Przemysław Pohrybieniuk w rozmowie z Agnieszką Urazińską.

Podkast powstał w ramach akcji „Czułość i wolność. Budujmy równowagę w relacjach" - wspólnej inicjatywy Kulczyk Foundation, „Wysokich Obcasów" i „Gazety Wyborczej".

Materiały wspomniane w podkaście:

Aktualności

Hiszpania: Zostawcie nasze ciała

Obrzezanie (obcięcie) żeńskich narządów płciowych to nie jest tylko problem niewielu plemion w Afryce, żyjących zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami! To problem, który dotyczy kobiet na całym świecie! Szacuje się, że ponad 200 mln kobiet na naszej planecie poddano okaleczeniu narządów płciowych (w skrócie FGM – female genital mutilation).

Dowiedz się więcej

Efekt Domina – seria 8: Wolne, mimo wszystko

Tragedia imigrantek zmuszanych do prostytucji we Włoszech, cierpienie afrykańskich ofiar rytualnego okaleczania żeńskich narządów płciowych, upokorzenia i przekreślone szanse dziewcząt cierpiących z powodu ubóstwa menstruacyjnego, czy codzienność kobiet z Bośni i Hercegowiny, które dziedziczą i przekazują traumę wojny – to najważniejsze problemy jakie Dominika Kulczyk porusza w nowym, ósmym już sezonie serialu dokumentalnego „Efekt Domina”. Po raz pierwszy program poświęcony jest w całości kobietom i sile z jaką mierzą się z trudnościami wynikającymi z patriarchalnej kultury, tradycji, trudnej sytuacji ekonomicznej i politycznej. Te bardzo osobiste historie o kobiecej sile, odwadze i niezgodzie na wykluczenie to dowód, że kobiety są „wolne, mimo wszystko”.

Dowiedz się więcej

50 śmiałych kobiet

Magazyn „Wysokie Obcasy” przedstawił listę „50 śmiałych 2020 roku”. Znalazły się na niej kobiety, które w ubiegłym roku zmieniały Polskę. Wśród nich - prezeska Kulczyk Foundation, Dominika Kulczyk.

Dowiedz się więcej