Czym jest ubóstwo menstruacyjne? (podkast)

Wydarzenia

Co najmniej 500 milionów kobiet na całym świecie doświadcza ubóstwa menstruacyjnego - wynika z raportu przygotowanego przez Kulczyk Foundation we współpracy z inicjatywą Founders Pledge. „Ubóstwo menstruacyjne poza brakiem dostępu do środków higienicznych może się objawiać przez brak dostępu do wiedzy o swoim ciele, brak bezpiecznego miejsca, gdzie można zadbać o higienę i życie w społeczeństwie stygmatyzującym temat menstruacji" - mówi dyrektorka działu projektów pomocowych Anna Frankowska z Kulczyk Foundation. Opowiada m.in. o Nepalu, gdzie kobiety podczas miesiączki uważane są za nieczyste i wysyłane w odosobnienie. Problem ubóstwa menstruacyjnego dotyka również wielu Polek. W naszym kraju miesiączka nadal jest tematem bardzo rzadko poruszanym publicznie, nawet w reklamach podpasek krew nie jest przedstawiana realistycznie, bywa niebieska!

„Stawianie menstruacji w obszarze tabu zarówno w rozmowach między małożnkami, jak i między rodzicami i dziećmi, to jest to wyzwanie, z którym tak naprawdę się mierzymy" - tłumaczy dyrektor zarządzający Kulczyk Foundation Przemysław Pohrybieniuk w rozmowie z Agnieszką Urazińską.

Podkast powstał w ramach akcji „Czułość i wolność. Budujmy równowagę w relacjach" - wspólnej inicjatywy Kulczyk Foundation, „Wysokich Obcasów" i „Gazety Wyborczej".

Materiały wspomniane w podkaście:

Aktualności

„Okres bez tabu” – młodzieżowy manifest wybrzmiał w samym sercu Poznania!

Dziś w południe Plac Wolności wypełnił się dźwiękiem, emocjami i przekazem, którego nie da się zignorować. 

Uczniowie i uczennice poznańskiego Liceum Da Vinci – przy wsparciu Chóru Pogłosy, duetu ZUTA oraz zespołu Kulczyk Foundation – zaprezentowali publiczności wyjątkowy utwór: „Okres bez tabu. Zmiana zaczyna się od nas.”

Dowiedz się więcej

Wyniki I edycji Konkursu Grantowego „Żółty Talerz” na remont placówki!

Dziękujemy wszystkim organizacjom za zaangażowanie i licznie nadesłane zgłoszenia!

Dowiedz się więcej

Kurs dla Położnych zakończony – oddajemy w Wasze ręce Mapę Położnych i zapraszamy: „Z Menopauzą - do Położnej!”

Po kilku miesiącach intensywnej pracy i nauki dobiegł końca pierwszy w Polsce, pilotażowy kurs dla Położnych: „Poradnictwo w okresie trasformacji menopauzalnej” organizowany przez Kulczyk Foundation pod patronatem Ministry Zdrowia, w partnerstwie z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych, Warszawską Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych, pod nadzorem merytorycznym Krajowej Konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego.

Dowiedz się więcej