Efekt Domina – seria 8: Wolne, mimo wszystko

Wydarzenia

„Efekt Domina” ma już ósmy sezon. Przez ten czas ekipa telewizyjna na-kręciła ponad 60 odcinków, odwiedziła ponad 40 krajów na sześciu kontynentach, ok. 20 razy okrążyła kulę ziemską. Widzowie mogli zobaczyć historie m.in. o przemocy seksualnej, handlu ludźmi, oskarżeniach o cza-ry, uchodźcach walczących o przetrwanie, dzieciach żyjących na ulicy, czy o kobietach zmuszanych do prostytucji.

– Jako reporterka i filantropka zajmowałam się przeróżnymi problemami świata. Gdy zrozumiałam, że zmiana jest kobietą i kobieta jest bardzo często źródłem zmian, postanowiłam skoncentrować się na sprawach kobiet. Chcę wspierać wolność kobiet w sferze świadomości, cielesności i bytu – Dominika Kulczyk tłumaczy, dlaczego najnowszy sezon „Efektu Domina” w całości poświęcony jest kobietom, które nie zgadzają się na niesprawiedliwość i każdego dnia walczą o swoją i innych kobiet wolność.

Realna zmiana poza kadrem

„Efekt Domina” jest jedynym programem telewizyjnym, który łączy reporterskie dokumentowanie problemów współczesnego świata z niesieniem pomocy i trwałą, pozytywną zmianą społeczną. Bo nie tylko opowiada o trudnych losach bohaterów, ale wspiera tych najbardziej potrzebujących. Kulczyk Foundation wraz z lokalnymi organizacjami wspiera ich finansowo, a także prowadzi działania edukacyjne. W trakcie ośmiu sezonów programu udało się w ten sposób pomóc 600 tys. ludzi z 65 krajów na świecie. Tym razem misją Dominiki Kulczyk i kierowanej przez nią fundacji jest inicjowanie przemian trwale wzmacniających pozycję społeczną i ekonomiczną kobiet.

W jednym z odcinków ósmego sezonu odwiedzimy kobiety z niepełnosprawnościami – podopieczne polskiej Fundacji Avalon. Poznamy nie tylko ich plany, marzenia i pasje, ale dowiemy się też, jak przełamują społeczne mity związane z seksualnością i rodzicielstwem. Zaś we Włoszech poznamy organizację PIAM Onlus, która pomaga imigrantom. Na szczególne wsparcie mogą liczyć Afrykanki, które opuściły domy w poszukiwaniu pracy, ale jako ofiary handlu ludźmi zostały zmuszone do prostytucji. Osamotnione, nie znające języka, z ogromnymi długami, bez dokumentów, nie są w stanie samodzielnie uwolnić się z dramatycznego kręgu przemocy i wyzysku.

Kolejny z odcinków poświęcony będzie wsparciu kobiet i dziewczynek zagrożonych „tradycją” okaleczania żeńskich narządów płciowych kultywowaną pośród afrykańskich imigrantek i uchodźczyń w Hiszpanii. Poznamy historię jednej z nich, która w Madrycie założyła organizację Save a Girl, Save a Generation. Skrzywdzonym i okaleczonym kobietom pomaga zarówno na miejscu, jak i w ich ojczyznach. Poznamy także dramatyczne historie kobiet z Bośni i Hercegowiny, które przeżyły największą zbrodnię ludobójstwa w powojennej Europie (identyfikacja ofiar z masowych grobów trwa do dziś). Z powodu traumy wywołanej masakrą w Srebrenicy w 1995 roku, cierpią zarówno one, jak i ich dzieci. Pomoc psychologiczną i materialną zapewnia im organizacja Snaga Žene (Siła Kobiet).

Odcinek nakręcony w Ugandzie opowie o tabu menstruacyjnym. Brakuje podstawowych środków higienicznych, z powodu nieświadomości problemu górę biorą stereotypy i stygmatyzacja. Wiele dziewcząt w czasie okresu nie chodzi do szkoły, czy do lekarza. Na szczęście działa tam organizacja Irise, która walczy z ubóstwem menstruacyjnym, dostarczając podpaski, uczy też kobiety samodzielnej ich produkcji oraz prowadzi szkolenia o menstruacji w szkołach.

Kobieca siła nie zna granic

Nowy sezon „Efektu Domina” pokazuje, że w XXI wieku miliony kobiet wciąż cierpią z powodu uprzedzeń i krzywd zadawanych przez tych, którzy nie uznają ich praw. Ale jednocześnie daje nadzieję, że „kobieta, jeśli ma marzenie i zacznie je realizować, to pójdzie na całość i zrealizuje to, czego pragnie. Potrzebuje tylko trochę odwagi i wsparcia”.

– Na przeszkodzie do samorealizacji, decydowania o sobie, równouprawnienia i po prostu osobistego szczęścia, nadal stoją zabobony, źle rozumiana tradycja, ograniczenia natury społecznej i ekonomicznej. W kolejnym sezonie pokazuję niezwykłą, konsekwentną i godną podziwu walkę kobiet o lepsze życie. Ich wewnętrzna siła i odwaga mają siłę sprawczą – zmieniają ten świat! Ich historie mogą i powinny stać się niezwykle cenną inspiracją dla nas wszystkich. Kobieca siła nie zna bowiem granic, tak samo jak nasza potrzeba mówienia własnym głosem i bycia prawdziwie wolną – podsumowuje Dominika Kulczyk.

Emisja już od 7 marca, W każdą niedzielę o godz.11.30 na antenie TVN!

Aktualności

Otwórz oczy i zobacz… - wystawa poświęcona menstruacji

Ubóstwo menstruacyjne i doświadczenia kobiecości to motyw przewodni wystawy fotografii otwartej 28 maja w międzynarodowy Dzień Zdrowia i Higieny Menstruacyjnej. Autorami fotografii są: Łukasz Bąk, Tomasz Lazar i Marek Straszewski, którzy towarzyszyli Kulczyk Foundation podczas realizacji ostatniego sezonu serialu dokumentalnego Efektu Domina. Wystawa jest dostępna na terenie Elektrowni Powiśle w Warszawie do 18 czerwca.

Dowiedz się więcej

Otwórzmy wreszcie oczy! W Polsce jest problem ubóstwa menstruacyjnego a nikt go nie widzi!

26 maja organizacje zrzeszone w ramach Okresowej Koalicji rozpoczną akcję społeczną „Otwórz oczy”. Symbolem akcji jest czerwona opaska na oczach, którą inicjatorki akcji zamierzają przewiązać oczy postaciom na pomnikach w całej Polsce. Chcą w ten symboliczny sposób zwrócić uwagę na nieobecność tematu miesiączki i problemu ubóstwa menstruacyjnego w naszym społeczeństwie. Akcja rozpoczyna się w Dzień Matki, bo jak tłumaczą jej pomysłodawczynie „bez menstruacji nie byłoby życia”, a zakończy się 28 maja, w międzynarodowy Dzień Higieny Menstruacyjnej. 

Dowiedz się więcej

Dominika Kulczyk w CNN opowiada o skali niewolniczej pracy w indyjskim przemyśle jedwabnym

W sobotę bardzo ważny dzień dla Dominiki Kulczyk, reporterki, filantropki, szefowej Kulczyk Foundation. CNN International wyemituje nowy film dokumentalny "Silk Slaves", który stworzyła wspólnie ze stacją w ramach #MyFreedomDay (dnia szerzenia świadomości o współczesnym niewolnictwie). To już czwarty odcinek tej serii.

Dowiedz się więcej