Indie: Za młode na małżeństwo

Wydarzenia

Tak wczesne zamążpójście to jedna z tradycji kultywowanych w konserwatywnym hinduskim społeczeństwie. Bardzo często do kroku tego rodziców dziewczynek zmusza bieda. Gdy rodzi się dziecko płci żeńskiej, zazwyczaj nie jest witane tam z radością. Ubodzy mieszkańcy indyjskich wsi martwią się, że nie będzie ich stać na posag. Zupełnie inaczej postrzegane są narodziny chłopca. Stąd dążenie do jak najszybszego wydania córki za mąż.

Wczesne zamążpójście to dla hinduskich dziewcząt śmiertelne niebezpieczeństwo. Ciążą w tak młodym wieku oznacza poważne zagrożenie zarówno dla zdrowia i życia matki, jak i nienarodzonego dziecka. Dla młodej matki to również brak dostępu do edukacji i możliwości pracy zarobkowej. Niestety, tradycja i obyczaj są bezlitosne.

Jedną z takich dziewcząt jest Rani. Obecnie ma 17 lat, ale została zmuszona do małżeństwa w wieku 14 lat. - Myślałam, że jadę do domu na wakacje. Kiedy przyjechałam, przyszli goście, żeby mnie zobaczyć. Nie podejrzewałam, że jeden z tych mężczyzn, którzy przyszli, chce mnie poślubić. Nawet, gdy nakładali mi hennę na dłonie, nie zdawałam sobie sprawy z tego, że to mój ślub - opowiada.

Jak pomóc młodocianym żonom z Indii? Wspiera je Institute of Health Management Pachod - organizacja, z którą współpracuje Kulczyk Foundation. Jej szefem jest dr Ashok Dyalchand - lekarz, który od ponad 40 lat walczy o lepszą przyszłość indyjskich dziewcząt. Najbliższy odcinek „Efektu Domina” przybliży widzom działalność jego instytutu.

Szósty odcinek siódmej serii „Efektu Domina” już 19 kwietnia o godz. 11:30 w TVN lub na Player.pl. Partnerem akcji informacyjnej jest „Fakt – Gazeta Codzienna”.

Aktualności

Świąt pełnych dobra życzy Kulczyk Foundation!

Zdrowia, spokoju, radości i równowagi. Czasu spędzonego tak, jak lubimy. Z tymi, których kochamy. Tego życzymy na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.

Dowiedz się więcej

Niewidzialne w pracy. Nowy raport już dostępny!

W Polsce są 3 miliony pracujących kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Wiele z nich czuje jednak, że ich potrzeby w tym szczególnym okresie nie są zauważane. Aż 42% w związku z dolegliwościami rozważało ograniczenie lub zakończenie aktywności zawodowej. O tym mówi najnowszy raport Kulczyk Foundation „Niewidzialne w pracy. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym”. 

Dowiedz się więcej

11 lat działalności Kulczyk Foundation na Malta Festival

6 kontynentów, 66 państw i ponad 600 000 beneficjentów. Taki jest bilans 11 lat dotychczasowej działalności Kulczyk Foundation, którą od soboty (7.09) podsumowujemy w wyjątkowy sposób podczas Malta Festival.

Dowiedz się więcej