Kambodża: Wychowanie w rytmie hip-hopu

Wydarzenia

Dzieci stanowią ponad 30 proc. mieszkańców Kambodży. Co prawda prawo tego państwa dopuszcza wykonywanie pracy przez najmłodszych, którzy ukończyli 12 lat, ale pod warunkiem, że jest ona lekka i nie przeszkadza im w chodzeniu do szkoły. Taka jest teoria. W praktyce jednak, niemal 20 proc. kambodżańskich dzieci zapracowuje się – przede wszystkim w przemyśle odzieżowym, aby wesprzeć finansowo swoich żyjących w ubóstwie rodziców. Często rzucają przez to szkołę i popadają w uzależnienie od narkotyków. Część z nich to też ofiary dyskryminacji ze względu na pochodzenie – np. z sąsiedniego Wietnamu.

Tuy Sobil, znany również jako KK, urodził się w Tajlandii, w obozie dla uchodźców, do którego jego rodzice uciekli z Kambodży przed reżimem Czerwonych Khmerów. Dzieciństwo spędził w USA. Był świetnym tancerzem breakdance, ale już jako 13-latek dołączył do jednego z kalifornijskich gangów i zaczął brać narkotyki. Jako 18-latek KK trafił do więzienia za napad z bronią w ręku, a po 5 latach odsiadki został deportowany do Kambodży. Nie znał tam nikogo, ale postanowił zrobić coś ze swoim życiem. Zaczął pracować w organizacji pozarządowej pomagającej uzależnionej od narkotyków młodzieży. Gdy w okolicy rozniosła się wieść, ze KK kiedyś tańczył breakdance, do jego drzwi zaczęły pukać dzieciaki, które chciały, aby został ich nauczycielem. KK postanowił, że wykorzysta ich zainteresowanie tańcem, aby nakłonić je do nauki i powrotu do szkoły, tak aby nie powielały jego błędów z młodości. Z czasem otworzył dla nich centrum Tiny Toones.

Teraz to prężnie działający ośrodek, do którego codziennie przychodzi setka dzieci. Dzięki KK mogą one uczyć się tam angielskiego, khmerskiego i obsługi komputera, ale także rozwijać swoje pasje. W Tiny Toones mogą zapomnieć na chwilę o swoim ciężkim życiu poprzez kontakt z twórczością stanowiącą filary kultury hiphopowej: rapowaniem, breakdance’m, czy graffiti.

Drugi odcinek siódmej serii „Efekt Domina” już 15 marca o godz. 11:30 w TVN lub na www.player.pl.

Partnerem akcji informacyjnej jest „Fakt - Gazeta Codzienna”.

Aktualności

Wielkanocne życzenia od Kulczyk Foundation

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Wam chwili wytchnienia, prawdziwej radości oraz energii do działania – niezależnie od tego, jak i gdzie spędzacie ten czas.

Niech te święta będą okazją do zatrzymania się, spojrzenia z nadzieją w przyszłość i nabrania sił do realizacji wszystkiego, co ważne – dla siebie i dla innych.

W naszej codziennej pracy wspieramy tych, którzy najbardziej tego potrzebują – budując dostęp do edukacji, pomagając kobietom i dzieciom w kryzysie, czy działając tam, gdzie brakuje podstawowego wsparcia.

Dowiedz się więcej

Marta Bem prelegentką IC Mobile 2025 – o inkluzywnej komunikacji i zdrowiu kobiet w pracy

Już 24 kwietnia Marta Bem, nasza ekspertka będzie prelegentką podczas 8. edycji konferencji IC Mobile (Internal Communication) – Trendy w Komunikacji Wewnętrznej.

Dowiedz się więcej

Joanna Maliszewska-Mazek w Radio Afera: o menstruacji, dostępie do środków higieny i normalizowaniu rozmów

Dlaczego wciąż o miesiączce mówi się szeptem, żartem albo... wcale?
Czy wiesz, że aż 500 milionów kobiet na świecie doświadcza ubóstwa menstruacyjnego? A 42% Polek przyznaje, że w ich domach o menstruacji się nie mówiło?

Dowiedz się więcej