Kambodża: Wychowanie w rytmie hip-hopu

Wydarzenia

Dzieci stanowią ponad 30 proc. mieszkańców Kambodży. Co prawda prawo tego państwa dopuszcza wykonywanie pracy przez najmłodszych, którzy ukończyli 12 lat, ale pod warunkiem, że jest ona lekka i nie przeszkadza im w chodzeniu do szkoły. Taka jest teoria. W praktyce jednak, niemal 20 proc. kambodżańskich dzieci zapracowuje się – przede wszystkim w przemyśle odzieżowym, aby wesprzeć finansowo swoich żyjących w ubóstwie rodziców. Często rzucają przez to szkołę i popadają w uzależnienie od narkotyków. Część z nich to też ofiary dyskryminacji ze względu na pochodzenie – np. z sąsiedniego Wietnamu.

Tuy Sobil, znany również jako KK, urodził się w Tajlandii, w obozie dla uchodźców, do którego jego rodzice uciekli z Kambodży przed reżimem Czerwonych Khmerów. Dzieciństwo spędził w USA. Był świetnym tancerzem breakdance, ale już jako 13-latek dołączył do jednego z kalifornijskich gangów i zaczął brać narkotyki. Jako 18-latek KK trafił do więzienia za napad z bronią w ręku, a po 5 latach odsiadki został deportowany do Kambodży. Nie znał tam nikogo, ale postanowił zrobić coś ze swoim życiem. Zaczął pracować w organizacji pozarządowej pomagającej uzależnionej od narkotyków młodzieży. Gdy w okolicy rozniosła się wieść, ze KK kiedyś tańczył breakdance, do jego drzwi zaczęły pukać dzieciaki, które chciały, aby został ich nauczycielem. KK postanowił, że wykorzysta ich zainteresowanie tańcem, aby nakłonić je do nauki i powrotu do szkoły, tak aby nie powielały jego błędów z młodości. Z czasem otworzył dla nich centrum Tiny Toones.

Teraz to prężnie działający ośrodek, do którego codziennie przychodzi setka dzieci. Dzięki KK mogą one uczyć się tam angielskiego, khmerskiego i obsługi komputera, ale także rozwijać swoje pasje. W Tiny Toones mogą zapomnieć na chwilę o swoim ciężkim życiu poprzez kontakt z twórczością stanowiącą filary kultury hiphopowej: rapowaniem, breakdance’m, czy graffiti.

Drugi odcinek siódmej serii „Efekt Domina” już 15 marca o godz. 11:30 w TVN lub na www.player.pl.

Partnerem akcji informacyjnej jest „Fakt - Gazeta Codzienna”.

Aktualności

Świąt pełnych dobra życzy Kulczyk Foundation!

Zdrowia, spokoju, radości i równowagi. Czasu spędzonego tak, jak lubimy. Z tymi, których kochamy. Tego życzymy na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.

Dowiedz się więcej

Niewidzialne w pracy. Nowy raport już dostępny!

W Polsce są 3 miliony pracujących kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Wiele z nich czuje jednak, że ich potrzeby w tym szczególnym okresie nie są zauważane. Aż 42% w związku z dolegliwościami rozważało ograniczenie lub zakończenie aktywności zawodowej. O tym mówi najnowszy raport Kulczyk Foundation „Niewidzialne w pracy. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym”. 

Dowiedz się więcej

11 lat działalności Kulczyk Foundation na Malta Festival

6 kontynentów, 66 państw i ponad 600 000 beneficjentów. Taki jest bilans 11 lat dotychczasowej działalności Kulczyk Foundation, którą od soboty (7.09) podsumowujemy w wyjątkowy sposób podczas Malta Festival.

Dowiedz się więcej